Leonardo da vinci neyi bulmuştur?

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Leonardo da vinci neyi bulmuştur? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Leonardo da vinci neyi bulmuştur?

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: leonardo da vinci buluşları

  Uçma konusuna duyduğu müthiş ilgi sebebiyle, Leonardo kuşların uçması hakkında detaylı çalışmalar yaptı ve aralarında 4 kişi tarafından çalıştırılabilen bir helikopter ve hafif bir hang glider da bulunan çok çeşitli uçan makineler tasarladı.


  800px-DaVinciTankAtAmboise.jpg
  Leonardo tarafından tasarlanan ve Château d'Amboise'da bulunan zırhlı bir tank


  1502 yılında Leonardo da Vinci, Sultan II. Beyazıt için, Haliç'in girişine inşa edilmek üzere 240 metre uzunluğunda bir köprü tasarımı yaptı. Bu köprü inşa edilmedi, ama 2001 yılında Norveç'te Vebjørn Sand Da Vinci Projesi kapsamında, bu tasarımı temel alan daha küçük bir köprü yapılarak Leonardo'nun vizyonu hayata geçirildi.
  Her ne kadar savaşı insan faaliyetlerinin en kötüsü olarak nitelese de, Leonardo'nun defterlerinde askeri mühendislik alanında da çalışmalar bulunmaktadır; bunların arasında makineli tüfekler, zırhlı tank, bombalar, paraşütler gibi tasarımlar yer almaktadır. Diğer buluşları arasında bir denizaltı, dişliler kullanılarak yapılmış ilk mekanik hesap makinesi, ve yaylı bir mekanizmayla çalışan bir araba da bulumaktadır. Vatikan'da bulunduğu yıllarda güneş enerjisini kullanmak için, içbükey aynalar yardımıyla suyu ısıtacak bir tasarım yapmıştır. Her ne kadar Leonardo'nun tasarımlarının çoğu yaşadığı dönemde hayata geçirilememiş olsa da, IBM'in desteğiyle birçoğunun modelleri yapılmıştır ve Amboise'deki Château du Clos Lucé'de bulunan Leonardo da Vinci Müzesi'nde sergilenmektedir.

  Leonardo'nun Defterleri
  Leonardo'nun defterleri temel olarak 4 farklı konuda yazılmıştır: mimari, mekanik, resim ve insan anatomisi. Bu defterler, farklı boy ve tipte birbirinden bağımsız kağıtlardan oluşmaktadır ve ölümünden sonra dağılmış olmalarına rağmen, günümüzde Louvre, Biblioteca Nacional de España, Milano'daki Biblioteca Ambrosiana, ve British Library gibi büyük kolleksiyonlarda bulunmaktadır. British Library'de bulunan defterlerin bir kısmı internette adresinde incelenebilir. Codex Leicester adı verilen defter, Leonardo'nun özel bir kolleksiyonda bulunan tek büyük bilimsel çalışmasıdır, ve şu anda Bill Gates'e aittir.
  Ocak 2005'te, Floransa'daki Basilica della Santissima Annunziata di Firenze'nin yanında bulunan bir manastırın gizli odalarından birinde, Leonardo'nun uçuş ve diğer bilimsel konulardaki çalışmalarını yaptığı bir laboratuvar bulunmuştur.
 3. 3
  Ziyaretçi
  Çok teşekkür ederim ödevime çok lazım oldu. :) 4. 4
  Ziyaretçi
  güzel olmuş yardımcı oldu :)

 5. 5
  Ziyaretçi
  Çok tşk ederim Bilgisayar ödevim için Lazım oldu :D

 6. 6
  Ziyaretçi
  adamın cok heyecanlı bi hayatı varmış

 7. 7
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim sizin sayenizde projemden 100 aldım :) :)

 8. 8
  Ziyaretçi
  Neyi bulduğunu bu siteden öğrendim

 9. 9
  Ziyaretçi
  aynen güzel olmuş

+ Yorum Gönder
leonardo da vinci neyi buldu,  leonardo da vinci neyi bulmuştur,  leonardo da vinci neyi icat etti,  da vinci neyi buldu,  leonardo vinci neyi buldu
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 8 kişi