Marmara bölgesi kısa tanımı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Marmara bölgesi kısa tanımı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Marmara bölgesi kısa tanımı
  Soru: lütfen yardım edin 5. sınıf kardeşim için ingilizce ödevi için lazım

  Marmara bölgesinin tanıtımı
  ? 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Kısaca Marmara Bölgesi

  Marmara Bölgesi, Türkiye'nin coğrafi bir bölgesi. Köprü niteliği ile Avrupa ve Asya'yı birbirine bağladığı söylenebilir. Yaklaşık 67.000 km²'lik bir yüzölçüme sahip olup Türkiye'nin %8,5'ine karşı gelir.

  Nüfus: 21,89 milyon (2010)

  Alan: 72.845 km²
 3. 3
  Ziyaretçi
  Marmara Bölgesi

  Türkiye’nin kuzey batısında yer alan Marmara bölgesi, adını bir iç deniz olan MARMARA denizinden alır. Türkiye coğrafyası içinde yükseltileri en az olan bölgedir. Yer şekilleri bakımından diğer bölgeler ile karşılaştırılacak olursa engebeli olmadığı görülür. Trakya bölgesindeki Işık, Koru ve Yıldız Dağları ile Anadolu Yarımadasındaki Samanlı ve Uludağ bölgenin en önemli yükseltileridir.Marmara bölgesinin nerdeyse tamamına yakını ovalık alanlarla kaplıdır. Balıkesir, Adapazarı, Bursa, Karacabey ve İnegöl ovaları en önemli tarım alanlarıdır. Tekirdağ yarımadası da Türkiye’nin önemli tarım alanlarından biriyken son yıllarda hızla artan sanayileşme sonucunda bu alanlar maalesef gün gectikce azalmaktadır.

  Sakarya, Meriç, Ergene, Susurluk ve onun kolları olan Nilüfer ve Kemalpaşa çayları bölgenin belli başlı akarsularıdır. Göller bakımından oldukça zengin bir bölgedir. Çatalca- Kocaeli bölümünde Küçük ve Büyükçekmece, Durusu ve Sapanca, Güney Marmara bölümünde ise Kuş, İznik ve Ulubat Gölleri bilinen su havzalarıdır.

  Marmara Bölgesi, coğrafi konumundan dolayı, farklı iklimler arasında bir geçiş alanıdır. Marmara bölgesinde Akdeniz ve Karadeniz iklimleri arasında geçiş ikliminin özellikleri görülür. Bölgenin iç kesimlerinde ise karasal iklim hakimdir. Kuzey Marmara’da Karadeniz iklimi etkili olduğundan bitki örtüsü orman, Güney Marmara’da ise Akdeniz iklimi etkili olduğundan bitki örtüsü Makilikdir.Ergene Havzasının bitki örtüsü ise Bozkır özelliklerine sahiptir.

  Nufus yoğunluğu bakımından Türkiye’nin en kalabalık nüfusunu barındıran bölgesidir. Özellikle Çatalca-Kocaeli (İstanbul-İzmit) bölümünde ve Bursa yöresinde nufus çok kalabalıktır.

  %30 luk Ekili – dikili arazi oranı ile Türkiye’de 1. sıradadır.İklimler arasında geçiş özelliğine sahip olduğu için tarım ürünleri çeşidi fazladır. Genel orman dağılımında %11,5 luk payı ile Türkiye’de 4. sıradadır.Kümes hayvancılığı ve ipek böcekçiliğinde ise 1. sırada gelir. Nüfus ve nüfus yoğunluğu, göç alma ve şehirleşme bakımından Türkiye sıralamasında en başta gelir. Sanayı tesisleri (%50) ve enerji tüketiminde 1. sıradadır.Ulaşım ağının en geniş olduğu bölgedir.Turizm gelirleri en yüksek olan bölgedir.Kıtalar ve denizler arasında geçiş özelliğine sahiptir.

  Marmara Bölgesi’nin yıllık sıcaklık değerleri ise, Ortalama sıcaklık: 14 -16 °C,En sıcak ay ortalaması : 23 – 25 °C
  En soğuk ay ortalaması: 5 – 6 °C dir. 4. 4
  Ziyaretçi
  5. sınıftayım sosyal ödevi için lazımdı tşk forumalev

 5. 5
  Ziyaretçi
  Gerçekten harika olmuş çok tskkurlr.♥

 6. 6
  Ziyaretçi
  proje odevi için çok lazım oldu

 7. 7
  Ziyaretçi
  çok güzel gerçektende bayıldım.çok iş gördü.

 8. 8
  Ziyaretçi
  5.sınıf sosyal bilgiler proje ödevimde çok yardımcı oldu teşekkürler

 9. 9
  Ziyaretçi
  Antepi tanitabilirmisiniz?

 10. 10
  Ziyaretçi
  Çok güzel olmuş tsk

 11. 11
  Hakan
  Administratör

  Antepi tanitabilirmisiniz?
  Gaziantep ilimiz Güneydoğu Anadolu�muzun en kalabalık ve en hareketli illerinden biridir. Türk halk dansları bakımından da Halay bölgesi içerisindedir. Halaylar oyuncuların yarım halka biçiminde düzenlenerek ve birbirlerine tutunarak oynadıkları disiplinli

  oyunlardır. Türkmen bölgesi olan Gaziantep�te oyunlar kadın-erkek birlikte oynandığı gibi ayrı ayrı diziler halinde de oynanmaktadır. Oyunlara saz olarak Davul ve orta kaba Zurna eşlik eder. Yöredeki yaygın Leylim Halaylarına davul zurna eşlik etmez. Söz konusu Leylim Halayları Kaval, Düdük, Tef ve bir türkücüden oluşan müzik grubunun eşliğinde yürütülür. Gaziantep gerek kız gerek erkek giysileri ve aksesuar bakımından çok zengindir.

+ Yorum Gönder
marmara bölgesinin tanıtımı,  marmara bölgesi tanıtımı,  marmara bölgesinin kısaca tanıtımı,  marmara bölgesinin tanımı ,  ege bölgesinin kısaca tanımı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 15 kişi