Bölgemizi tanıyalım performans ödevi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bölgemizi tanıyalım performans ödevi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Bölgemizi tanıyalım performans ödevi

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Bölgemizi Tanıyalım Performans Ödevi
  SOSYAL BİLGİLER DERSİ PERFORMANS ÖDEVİ

  PERFORMANS ÖDEVİ KONUSU : Bölgemizi Tanıyalım.
  PERFORMANS ÖDEVİ AÇIKLAMASI : Sizden bölgemizin ekonomik, kültürel, iklim, yeryüzü şekilleri, eğitim, ulaşım ile ilgili araştırma yapmanız istenmektedir.
  PERFORMANS ÖDEVİ TESLİM TARİHİ: 05 Ocak 2007
  YÖNERGE : Performans ödevinizi gerçekleştirirken aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  1. Çalışma taslağını oluşturunuz.
  2. Yaşadığınız bölgenin ekonomik yapısını inceleyiniz. Bölgede kurulu bulunan fabrika ve tesisleri belirtiniz.
  3. Yaşadığınız bölgenin iklimi hakkında bilgi veriniz.
  4. Yaşadığınız bölgenin ulaşım yolları hakkında araştırma yapınız ve edinilen bilgileri yazınız.
  5. Yaşadığınız bölgenin gelir kaynakları nelerdir? Belirtiniz.
  6. Yaşadığınız bölgenin eğitim imkânlarını ve bulunan eğitim kurumlarının isimlerini yazınız.
  7. Yaşadığınız bölgenin gelenek ve görenekleri hakkında bilgiler veriniz.
  8. Yaşadığınız bölgenin yeryüzü şekleri hakkında bilgi veriniz.
  9. Yaşadığınız bölgenin haritasını bulup ödevinize ekleyiniz.
  10. Konu ile ilgili olarak aile büyüklerinden, öğretmenlerden, okul ve ilçe kütüphanesinden, internetten yazılı, sözlü ve resimli kaynak araştırmasında yararlanabilirsiniz.
  11. Çalışmalarınızın sonunda mutlaka yararlanılan kaynakları gösteriniz.
  12. Dosyanıza Performans Ödevi Kapağı yapınız. Örnek kapak dosya aşağıda verilmiştir. Bundan yararlanabilirsiniz.
  13. Performans ödevlerinizi bilgisayardan yazabileceğiniz gibi kalemle de yazıp hazırlayabilirsiniz.
  14. Performans ödevlerinizin aşağıda verilen değerlendirme ölçeği ile değerlendirileceğini biliniz.
  15. Çalışmalarınızı bir dosya haline getirip 5 Ocak 2007 tarihine kadar sınıf öğretmenine teslim ediniz.
  16. Başarılar dilerim…  Bölgemizi tanıyalım ile ilgili yazı

  İlimizi Bölgemizi Tanıyalım

  İLİMİZİ, BÖLGEMİZİ TANIYALIM
  Yurdumuzun İstanbul ilinde ve bu ilin içinde bulunduğu Marmara Bölgesi’nde yaşıyoruz.
  İstanbul ili, doğusunda Kocaeli, batısında Kırklareli ve Tekirdağ illeriyle komşudur. Kuzeyinde Karadeniz, güneyinde Marmara Denizi bulunur. İstanbul Boğazı bu iki denizi birbirine bağlar.
  Marmara Bölgesi, doğusunda Karadeniz ve İç Anadolu bölgeleriyle, güneyinde Ege Bölgesiyle komşudur. Bölgemiz batı yönünde Yunanistan ve Bulgaristan’la komşudur. Bölgemiz adını ortasında bulunan Marmara Denizinden Almıştır. Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ile Karadeniz’e, Çanakkale Boğazı ile Ege Denizine bağlıdır.
  Marmara Bölgesi yurdumuzun kuzeybatısına düşer. İlimiz İstanbul, Marmara Bölgesinin kuzey kesimindeki illerden biridir.
  HARİTA VE HARİTADAN YARARLANMA
  İlimiz ve bölgemizin yerini bulmak için atlaslarınızdaki veya duvardaki Türkiye haritasına bakarız.
  Yeryüzü parçalarının belirli oranlarda küçültülerek çizilmiş şekline harita denir. Bir yerin dağlarını, ovalarını, akarsularını, göllerini gösteren haritalara fiziki harita, devletlerin, il ve ilçelerin sınırlarını gösteren haritalara siyasi harita diyoruz. Ayrıca özel amaçlı haritalar da vardır.
  Haritaların sağı doğuyu, solu batıyı, yukarısı kuzeyi, aşağısı güneyi gösterir.
  İSTANBUL’UN YURDUMUZDAKİ KONUMU
  YERİ, SINIRLARI, KOMŞULARI
  İstanbul, Türkiye’nin kuzeybatısında, Marmara Bölgesinin –Kocaeli-Çatalca Bölümünde yer alır.
  Toprakları, kuzeyde Karadeniz, doğuda Kocaeli ili, güneyde Marmara Denizi, batıda Kırklareli ve Tekirdağ illeriyle çevrilidir. Marmara Denizindeki adalar İstanbul sınırları içinde bulunur.
  İSTANBUL’UN DOĞAL DURUMU
  YÜZEY ŞEKİLLERİ-ENGEBELERİ
  • İstanbul ilinin doğal durumu yayla özelliği gösterir.
  • İstanbul ilinde yüksek dağlara rastlanmaz.
  • YEDİ TEPE
  İstanbul’un, surları içinde kalan bölümünün, yedi tepe üzerinde kurulduğu söylenir. Bu tepelerin yerleri:
  1. Topkapı Sarayı, Ayasofya ve Sultanahmet Camiinin bulunduğu tepe.
  2. Çemberlitaş ve Nuruosmaniye Camiinin bulunduğu tepe.
  3. Beyazıt Camii, İstanbul Üniversitesi ve Süleymaniye’nin bulunduğu tepe.
  4. Fatih Camiinin bulunduğu tepe.
  5. Yavuz Selim Camiinin bulunduğu tepe.
  6. Edirnekapı semtinde, Mihrimah Sultan Camiinin bulunduğu tepe.
  7. Kocamustafapaşa semtinin bulunduğu tepe.
  AKARSULARI: İstanbul’da büyük akarsu yoktur. En büyüğü Riva Çayı’dır.
  GÖLLERİ: İstanbul’un üç önemli gölü vardır. Terkos, Küçükçekmece, Büyükçekmece gölleri.
  İSTANBUL BOĞAZI: Karadeniz’le Marmara Denizi’ni birleştirir. Uzunluğu düz olarak 30 kilometredir. İstanbul Boğazı’nda su yüzünde Karadeniz’den Marmara’ya, su altında Marmara’dan Karadeniz’e akıntılar vardır. Su yüzeyinde yer yer ters akıntılar da görülür.
  HALİÇ: Batılıların Altın Boynuz diye adlandırdığı Haliç, İstanbul’la Beyoğlu arasında, genişliği yaklaşık 500m. , uzunluğu 5 km olan bir içi limandır. Son yıllarda girişilen yoğun çalışmalarla Haliç kıyıları temizlenmekte eski tarihi güzelliğe kavuşturulmaktadır.
  HAVA DURUMU: İstanbul’da genel olarak Akdeniz iklim koşulları etkisini yürütür. Bilindiği gibi Akdeniz ikliminde yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır. İstanbul iklimi, bir yandan Karadeniz’in bir yandan Balkanlar ve Anadolu kara ikliminin etkisiyle meydana gelmiş özel bir durum gösterir.
  BİTKİ ÖRTÜSÜ: İstanbul ilinde hava durumu genel olarak Akdeniz iklimi özellikleri taşıdığından sıcak ve nemli hava etkisiyle çıplak yerlere hemen hemen rastlanmaz. Ormanlık alanlar, korular, fundalıklar, çayırlar, otlaklar, yabani ot ve çiçek türleri her yerde görülür.
  ORMANLARI: İstanbul’un arazisi engebeli ve nemli olduğundan orman yetişmesine çok elverişlidir. Yetişen ormanlar yüzyıllardan beri şehrin yakacak ihtiyacı için kesildiğinden toprağın ve iklimin gerektirdiği sıklıkta ve genişlikte ormanlar kalmamıştır.

  İLİMİZİN NÜFUSU VE YÖNETİM BÖLÜMLERİ
  NÜFUSU: İstanbul, Fatih Sultan Mehmet tarafından alındıktan sonra günümüze kadar Türkiye’nin en büyük ve en kalabalık şehri olmuştur.
  İlçeleri: Adalar-Avcılar-Bağcılar-Bahçelievler-Bakırköy-Bayrampaşa-Beşiktaş-Beykoz-Beyoğlu-Eminönü-Esenler-Eyüp-Fatih-G.Osmanpaşa-Güngören-Kadıköy-Kağıthane-Kartal-Küçükçekmece-Maltepe-Pendik-Sarıyer-Şişli-Tuzla-Ümraniye-Üsküdar-Zeytinburnu-Büyükçekmece-Çatalca-Silivri-Sultanbeyli-Şile.

  İLMİZİN GEÇİM KAYNAKLARI
  İlimizde çok çeşitli geçim kaynakları vardır. Bunların en önemlileri, tarım, meyvecilik, sebzecilik, çiçekçilik, tavukçuluk, balıkçılık, endüstri ve ticarettir.

  İSTANBUL’DA TARİHİ ÇARŞILAR
  İstanbul çarşıları dünyaca tanınmıştır. Bunlar;
  1. Kapalıçarşı
  2. Mısırçarşısı
  3. Mahmutpaşa
  4. Sahaflar Çarşısı

  İSTANBUL’UN ÖNEMLİ KÖPRÜLERİ
  1. Karaköy Köprüsü (Galata Köprüsü)
  2. Atatürk Köprüsü (Unkapanı Köprüsü)
  3. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü
  4. Boğaziçi Köprüsü
  5. Haliç Köprüsü

  İSTANBUL’UN TARİHİ
  KURULUŞU: İstanbul’un bulunduğu yerde tarihten önceki zamanlarda Traklar oturuyordu. Asıl şehir M.ö. 660 yılında Megara hükümdarı Vizas (Bizas) tarafından kurulmuştur.
  İstanbul’un kuruluşunun efsanevi bir yönü vardır. Bir öyküye göre:
  Megaralılar yeni bir şehir istedikleri zaman yerini kahinlerden sormuşlar. Delf Mabedinin kahini “Körler ülkesinin karşısında yapınız” demiş. Bunun üzerine Megaralılar hükümdarları Vizas komutasında böyle bir ülke aramaya çıkmışlar.
  Araya araya bugünkü Sarayburnu’nun olduğu yere gelmişler. Etrafa baktıkları zaman Kadıköy’ün bulunduğu yerde Kalkedonyalıların bir şehir kurduklarını görmüşler. Sarayburnu gibi güzel bir yeri bırakıpta Kadıköy’de yerleştikleri için onlara kör, ülkelerine de “Körler Ülkesi” adını vermişler. “kahinin dediği yer burası olacak” diye şehri Sarayburnu’na kurmuşlar. Hükümdarlarının adı olan Vizas ya da Bizans karşılığı olarak şehre “Byzantion” adını vermişler.
  Şehrin adı tarih boyunca pek çok değişikliğe uğramıştır. Bugünkü adının “is-tin-bolin” (şehre gidiyorum) sözünden ya da Osmanlı Türklerinin koydukları İslambol adından geldiği sanılmaktadır. İstanbul için Asitane, Dersaadet, Belde-i Tayyibe, Konstantiniyye adları da kullanılmıştır.
  KUŞATMA SAVAŞLARI: Roma İmparatorluğunun idaresine geçen İstanbul, Konstantinopolis adını almıştır. Roma imparatorluğu 395’te ikiye ayrılınca Konstantinopolis Doğu Roma İmparatorluğunun (Bizans İmparatorluğunun) başkenti oldu.
  İstanbul, Türkler, Araplar, İranlılar ve Osmanlı Türkleri tarafından birçok kez kuşatılmıştır.
  İSTANBUL’UN ALINIŞI: İstanbul 29 Mayıs 1453 Salı günü Fatih Sultan Mehmet tarafından feth edilmiştir. İstanbul’un Türkler tarafından alınmasıyla Ortaçağ sona erdi, yeniçağ başladı.
  OSMANLI DÖNEMİNDE İSTANBUL: Osmanlılar döneminde şehirde birçok yeni eserler meydana getirildi. Ayasofya ve bazı kiliseler camiye çevrildi. Anadolu’dan ve imparatorluğun başka ülkelerinden gelenler semt semt yerleşerek şehrin büyümesini, nüfusunun çoğalmasını sağladılar.
  CUMHURİYET DÖNEMİNDE İSTANBUL: 1 Kasım 1923’te başkent İstanbul’dan Ankara’ya alındı. Bununla birlikte İstanbul önemini yitirmedi. Cumhuriyet döneminde yeni eserlerle süslendi. Yollar yapıldı. Endüstri, ekonomi ve ticaret hızla gelişti. Turizm alanında büyük gelişmeler oldu. Şehir, daha geniş alana yayıldı. Nüfusu 1990 sayımında yedi milyonu aştı.

  İSTANBUL’DA TARİHİ ESERLER
  İstanbul’un eski çağlardan günümüze kadar yapılmış olan tarihi eserleri sayılamayacak kadar çoktur. Biz, bunların en önemlilerini gözden geçireceğiz.
  İSTANBUL SURLARI: eski çağlardan beri İstanbul’da yaşayan milletler, şehri korumak için etrafını surlarla çevirmişlerdir. Bu surlar bir taraftan Haliç’e bir taraftan Marmara’ya dayanıyordu. Bugün bir kısmı yıkılmış, bir kısmı ayakta kalabilmiş olanlar dördüncü kez yapılmış surlardır.
  HİSARLAR-KALELER
  ANADOLU HİSARI: İstanbul Boğazının doğusunda ve kendi adıyla söylenen semttedir. Anadolu Hisarı, Yıldırım Bayezid tarafından düşmanın Anadolu yakasında yerleşmesine engel olmak için yaptırılmıştır.
  RUMELİ HİSARI: İstanbul Boğazının batısında ve Rumelihisarı adı verilen semttedir. İstanbul’un kuşatılması sırasında Karadeniz Boğazının kontrol altına alınması için yaptırılmıştır.

  İSTANBUL KULELERİ
  1. Galata Kulesi
  2. Beyazıt Kulesi
  3. Kız Kulesi

  İSTANBUL’DA BİZANS DÖNEMİ ESERLERİ
  1. Ayasofya Camii
  2. Kariye Camii
  3. Fenari İsa Camii
  4. Tekfur Sarayı
  5. Bozdoğan Kemeri
  6. Yerebatan Sarayı (Sarnıcı).

  İSTANBUL CAMİLERİ
  1. Eyüp Sultan Camii
  2. Fatih Camii
  3. Süleymaniye Camii
  4. Beyazıt Camii
  5. Şehzade Camii
  6. Yeni Camii
  7. Sultanahmet Camii

  İSTANBUL SARAYLARI
  1. Topkapı Sarayı
  2. Yıldız Sarayı
  3. Çırağan Sarayı
  4. Dolmabahçe Sarayı
  5. Beylerbeyi Sarayı

  PARKLAR
  1. Gülhane Parkı
  2. Yıldız Parkı
  3. Fenerbahçe Parkı
  4. Sultanahmet Parkı


  BÖLGELERİMİZ
  Türkiye’miz yeryüzü şekilleri, denizlerle ve büyük akarsularla ilişkileri, iklim şartları, bitki örtüsü, nüfus dağılışı ve ekonomik özellikleri göz önüne alınarak 7 bölgeye ayrılmıştır.
  1. Akdeniz Bölgesi
  2. Doğu Anadolu Bölgesi
  3. Ege Bölgesi
  4. Güneydoğu Anadolu Bölgesi
  5. İç Anadolu Bölgesi
  6. Karadeniz Bölgesi
  7. Marmara Bölgesi
  Yüzölçümüne göre en büyük bölgemiz Doğu Anadolu Bölgesi , en küçük bölgemiz ise Güneydoğu Anadolu Bölgesidir.

  Marmara Bölgesi İlleri: 11 tanedir.
  1. Balıkesir
  2. Bilecik
  3. Bursa
  4. Çanakkale
  5. Edirne
  6. İstanbul
  7. Kırklareli
  8. Kocaeli
  9. Sakarya
  10. Tekirdağ
  11. Yalova
  MARMARA BÖLGESİ
  BÖLGENİN KONUMU
  YERİ, SINIRLARI, KOMŞULARI
  Marmara Bölgesi, Türkiye’nin kuzeybatısında, Marmara Denizi ve Boğazlar çevresinde, Trakya’nın tamamını, Anadolu’nun kuzeybatısını içine alır. Kuzeyinde Karadeniz, ortasında Marmara Denizi, güneybatısında Ege Denizi bulunur. Marmara Bölgesinin Anadolu’nun kuzeydoğusuna düşen bölümü Asya kıtasında, Balkan Yarımadasının doğusuna düşen Trakya toprakları Avrupa Kıtasındadır.
  Marmara Bölgesinin doğusunda Karadeniz Bölgesi ve İç Anadolu Bölgesi, batısında Yunanistan ve Ege Denizi, kuzeyinde Karadeniz ve Bulgaristan, güneyinde Ege Bölgesi bulunur. Marmara Bölgesinde 11 ilimiz vardır.
  BÖLGENİN ÖZELLİĞİ
  Marmara Bölgesinin en önemli özelliği, ulaşım yolları üzerindeki çok elverişli konumudur. Avrupa’yı Asya’ya bağlayan en kısa karayolu buradan geçer.
  Karadeniz memleketlerini Akdeniz’e ve okyanuslara birleştiren denizyolu İstanbul ve Çanakkale Boğazı’nı izler. Buradan Ege ve Akdeniz’e inen gemiler Cebelitarık Boğazı’ndan Atlas Okyanusu’na açılır. Bu elverişli konum bölgenin her çağda önem kazanmasını sağlamıştır.
  Bölgenin yer şekilleri, konumunun sağladığı imkanlardan yararlanmayı kolaylaştıracak niteliktedir. Yer şekilleri çok sade, ortalama yükseltisi en az olan bölgemizdir.
  Hava durumu bakımından Karadeniz iklimiyle Akdeniz iklimi arasında bir geçiş bölgesidir. Ilıman iklim şartları ve topraklarının verimliliği bölgenin gelişmesinde etkili olmuştur.

  BÖLGENİN DOĞAL DURUMU
  AKARSULARI
  Bölgenin en büyük akarsuyu Karadeniz’e dökülen Sakarya Irmağıdır. Bölgedeki kinci önemli akarsu Susurluk Çayı’dır.
  GÖLLERİ
  1. Sapanca Gölü
  2. İznik Gölü
  3. Ulubat Gölü
  4. Manyas Gölü (Kuş Gölü)
  5. Terkos Gölü
  6. Küçükçekmece Gölü
  7. Büyükçekmece Gölü
  BOĞAZLAR
  Marmara Bölgesinde biri Karadeniz ile Marmara Denizi arasında “İstanbul Boğazı”, diğeri Marmara Denizi ile Ege Denizi arasında “Çanakkale Boğazı” olmak üzere iki önemli boğaz vardır. Boğazlarımız Asya ile Avrupa’nın birbirlerine en çok yaklaştığı yerler olması bakımından iki kıta arasındaki ulaşımı kolaylaştırmaktadır.
  İstanbul Boğazına yapılan iki köprüyle kıtalar arası karayolu ulaşımı sağlanmıştır. Yakın gelecekte Çanakkale Boğazı üzerinde de köprü kurulması düşünülmektedir.
  HAVA DURUMU
  Marmara Bölgesinde genel olarak ılıman iklim egemen olmakla beraber , denizlerin etkisinde bulunan kesimlerde Trakya’nın iç kesimleri ve Güney Marmara’nın yüksek kesimleri farklı durumlar gösterir.
  Bölgenin Ege ve Marmara kıyılarında Akdeniz iklimi egemendir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Karadeniz kıyılarında Karadeniz iklimi görülür. Yazlar serin, kışları az soğuk ve her mevsim yağışlıdır.
  İç kesimlerde yazları çok sıcak ve kurak kışları sert yağışları daha az karasal iklim tipiyle karşılaşırız. Genel olarak yaz sıcakları güneye doğru artar. Kışlar Trakya içerilerinde ve İç Anadolu’ya yakın olan kesimlerde daha soğuk geçer.

  BÖLGENİN GEÇİM KAYNAKLARI
  Marmara Bölgesinde tarım ve hayvancılık önemini korumakla beraber günümüzde sanayi ve ticaret geçimin başlıca kaynağı haline gelmiştir.
  1. Tarım
  2. Hayvancılık,Balıkçılık
  3. Endüstri
  4. Ormancılık
  5. Ticaret 3. 3
  Ziyaretçi
  çook teşkkürler+ Yorum Gönder
bölgemizi tanıyalım performans ödevi,  guneydogu anadolunun kurulu bulunan fabrika ve tesisleri,  bölgeler performans ödevi,  karadeniz bölgesi performans ödevi,  yurdumuzu tanıyalım performans ödevi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi