Deyimler güzel sözler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Deyimler güzel sözler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Fashion
  Bayan Üye

  Cevap: Ağzının payını vermek
  [D] Kendini göstermek isteyen kimseye sert sözler söyleyerek susturmak. Paylamak.
  Biri eşikte biri beşikte olmak
  [S.G] Çok çocuğu olmak. Hem çok çocuğu olmak, hem de bakımında zorluk duymak, sıkıntı çekmek.
  Can kulağı ile dinlemek
  [D] Aşırı bir dikkat ile dinlemek.
  Cömert ile nekesin harcı birdir
  [A] Parasını değişik tipte harcayan kimseler vardır. İhtiyaçları için de olsa para harcamazlar bazıları. Gerekli eşyaların da en ucuzunu alırlar. Ama aldıkları eşya iyi olmadığından bir süre sonra kırılır, eskir. Aynı eşyayı birkaç defa almış olurlar ki bu para iyi bir malın parasını geçer. Cömert ise gerekli yerde parasını harcamasını, yardım etmesini bilir. Alacağı malın iyisini alır. Bir defa alır. Uzun zaman da kullanır. Nekes ise tutum yapacağım derken daha çok sarf etmiş olur. Hele insanların bir gün ölecekleri düşünülürse nekes davranmanın hiç de yararlı olmadığı hemen anlaşılır.
  Dağları devirmek
  [D] Çok zor ve ağır işleri sonuçlandırmak, başarmak.
  Damlaya damlaya göl olur
  [A] Küçük şeyleri önemsizdir diyerek azımsamak doğru değildir. Küçük şeyler bir araya toplanınca büyük bir varlık meydana getirirler. Küçük şeylerin kıymetini bilmeliyiz. Önemsizdir diyerek ziyan etmemeliyiz. Bir kenara konan, ziyan edilmeyen küçük şeyler, gün gelir büyük bir problemin kolayca halledilmesini sağlar.
  İşleyen demir ışıldar
  [A] Çalışan kimse vücutça ve kafaca gelişir, daha başarılı daha faydalı olur. Çalışmayan ise hantallaşır işe yaramaz hâle gelir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi