Demokritosun atom ile ilgili çalışmaları nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Demokritosun atom ile ilgili çalışmaları nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Demokritosun atom ile ilgili çalışmaları nelerdir
  Soru: bana gerekli olan hayatı değil atom üzerindeki çalışmalarının bilgisi. Cevaplarsanız sevinrin Haa , birde demokritus'un atom üzerinde çalışmalarının resmini bulmam gerek :( Cevaplarsanız gerçekten çok sevinirim. ? 2. 2
  Fashion
  Bayan Üye

  Cevap: bdera'lı Democritus, Trakya'da bir İyon'ya kentinin bir kolonisinde doğmuştur. Bu şehir, bugünkü Taşoz Adasının karşısında Abdera' dır. Babası çok zengindi. Gezginci bir bilgin olan Democritus'un yüz yaşından fazla yaşadığı sanılmaktadır. O zamanda; matematik, biyoloji, coğrafya, astronomi, gökbilimi, ekonomi ve sosyoloji gibi çok değişik sahalara yönelik bir bilgisi vardı. İnsanları konu alan çok sayıda yazılar yazmıştır. Fakat, bu eserlerin birçoğu kaybolmuş ve zamanımıza kadar gelememiştir.

  Democritus, maddenin çeşitli boyutlarda ve biçimlerde, değişik hız dereceleri olan atomlardan oluştuğu düşüncesiyle, ilk atom kuramını ortaya atmıştır. Bu sözleri arasında atom kuramının temelleri gizlidir. Hiç bir şey bir rastlantı sonucu ortaya çıkmaz. Ancak mantık ya da bir gereksinme sonucu var olur. Hiç bir şey yoktan var edilemez ve var olan hiç bir şey de tümüyle yok edilemez. Evren, bir dış etkenle oluşturulmadığı için de sonsuzdur. Var olan her şey atomlar ve bu atomların arasındaki boşluklardır. Yunan dehasının doğurduğu atomizm ve bu felsefe okulunun Leucippe'le beraber kurucusu sayılır.

  Democritus'un deli olduğunu söyleyen hemşehrileri onun, ünlü tıp bilgini Hippocrates'ten muayene edilmesini isterler. Filozofu muayene eden Hippocrates, "Hasta değil, pek büyük bir akıl ve deha" olduğunu söylemiştir. En küçük atomdan tutunuz da en büyük yıldıza kadar her şeyin harekette olduğunu ta o zamanlar söylerdi. Bu kadar eski bir çağda bu kadar ileri düşünceli bir bilgin daha görülmemiştir. Eserlerinin birçoğu zamanımıza kadar ulaşamamıştır. Matematik çalışmaları da çok ileri düzeydeydi. "Sayılar", "Geometri", "Teğetler" ve "İrrasyoneller" belli başlı eserleridir.
  Dalton Atom Teorisine göre madde; latin alfabesine göre bölünemeyen parça kelime anlamına gelen atom ‘lardan meydana gelmektedir. Madde içerisinde bulunan atomlar, şekli ve hacmi itibari ile aynıdırlar ancak farklı elementlerin atomları değişiktir. Atomlar kimyasal tepkiye uğrasalar dahi ne meydana gelir, ne parçalanır.
  Yokken varolmazlar, varken de yok olamazlar. 1den çok atomun birleşmesi ile birlikte molekül oluşur 3. 3
  Ziyaretçi
  teşekkür ederim ödevimi için güzel bir bilgi+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi