Çevremizde okuma alışkanlığı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Çevremizde okuma alışkanlığı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırılması

  Özellikle okul öncesi çağındaki çocuklar çevrelerini ve çevresindeki insanları gözlemleyerek öğrenme gerçekleştirirler. Bu dönemde ona iyi bir model olursanız onun doğru alışkanlıkları kazanmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin; onun sizi gözlemleyebileceği zamanlarda gazete, dergi veya kitap okumanız bu davranışın doğru olduğunu ona düşündürür.  · Kitap veya dergiyi materyal olarak tanımasını sağlayın. Yani şekil olarak onu benimsemesi kavraması ona alışması gerekir.
  Bunu yaparken çocuğunuzun ilgi alanlarına ve yaşına uygun kitaplar alın. Hatta kitabı çocuğunuzla birlikte seçin.
  · Çocuğunuzun yaşına göre kitap seçimi yapın. Çocuğunuz 1 – 2 yaşındaysa renkli resimlerin olduğu hikaye kitaplarını tercih edin. Yaşı ilerledikçe kitaplarda yer alan cümlelerin artışına göre kitap alın.
  · Kitabı beraber yüksek sesle okuyun. Bu şekilde çocuğunuz dilin ritmini öğrenebilir. Kitap okumak için özel zamanlar ayırmanız ve onunla birlikte olmanız hem onun kitap okuma alışkanlığını daha kolay kazanmasına hem de ona değer verdiğinizin onun tarafından algılanmasına yardımcı olur.
  · Kitaplarda bulunan resimlerle ilgili ona sorular sorun. Okuma yazmayı henüz bilmediğinden dolayı kitaba ve içinde anlatılan hikayelere dahil olmasını bu şekilde sağlayabilirsiniz.
  · Çocuğunuzla birlikte alışverişe gittiğinizde beraber bir kitapçıya uğrayarak onunla kitap, dergi seçin sizin yönlendirmeniz ve onun isteğiyle değişik kitaplar alın.
  · Beraber okuduğunuz kitabı size ve çevresine anlatmak isteyecektir. Buna engel olmayın ve sabırla dinleyin. Başkalarına anlatırken de onun heyecanına ortak olursanız güveni ve ilgisi artar.
  · Belirlediğiniz zamanlarda ona yüksek sesle kitap okursanız çocuğunuzun zihinsel ve dil becerisini geliştirmesine katkıda bulunursunuz. Bu onun okumayı öğrenmeye hazırlar, okul başarılarını yükseltir ve yaşam boyu sürecek okuma sevgisi kazandırır. Bunun için yüksek sesle okuyun ama çocuğunuzun sıkıldığını anladığınız an okumayı durdurun.
  · Çocuğun zamanını geçirdiği çevre ve yaşantıları onun alışkanlıklarını kazanması açısından çok büyük önem taşır. Hiç kitap, dergi, gazete okunmayan veya hiç gazete, kitap, dergi bulunmayan bir evde çocuğun okuma alışkanlığı kazanması çok zordur. Bunun için çocuğunuz okuma yazma bilmese bile onun ilgisini çekecek ve onun için hazırlanmış mini bir kütüphane onu okumaya karşı güdüleyecektir.

  Doğa Koleji+ Yorum Gönder
çevremizde okuma alışkanlığı ile ilgili sorunlar,  çevremizde okuma alışkanlığı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi