Maddenin değişimi ile ilgili yazılar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Maddenin değişimi ile ilgili yazılar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Maddenin değişimi ile ilgili yazılar

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: MADDENİN DEĞİŞİMİ VE TANINMASI

  Yağmur niçin yağar ?
  Sıcak havalarda yağmur yağarken soğuk havalarda kar yağmasının nedeni nedir ?
  Yağan yağmur ve kar sularına ne oluyor ki yerler kuruyor ?

  Yağan yağmur suları ve eriyen kar sularının bir kısmı toprak tarafından emilir, bir kısmı akarsulara karışır, bir kısmı da çukur yerlerde su birikintisi oluşturur. Güneş çıktığında toprak kurur, su birikintileri giderek küçülüp kaybolur.
  Yeryüzündeki sular küçük damlacıklar halinde havaya karışır. Bu damlacıklara su buharı diyoruz. Suyun küçük damlacıklar halinde havaya karışmasına buharlaşma diyoruz.
  Havadaki su buharını, soğuduğu zaman su damlacıkları hâlinde görebiliriz.
  Su buharının su damlacıkları hâlinde görülmesine yoğunlaşma denir.

  YAĞIŞLAR NASIL OLUŞUR ?
  Yeryüzündeki sular ,Güneş’in etkisiyle buharlaşır ve yükselir. Yükseklerde bulunan soğuk hava Su buharını çok küçük su damlacıklarına ya da buz kristallerine dönüştürerek bulutlar oluşur.
  Küçük ve yere düşmeyecek kadar hafif olan su damlacıkları havanın etkisiyle gökyüzünde dolaşır. Su damlacıkları birleşerek büyüyüp ağırlaştığındayağmur olarak yere iner.


  Yüksek bulutlardaki su damlacıkları, soğuk havanın etkisiyle minik buz taneciklerine dönüşür. Bunlar, birleşerek yeterli büyüklüğe ulaştığında kar taneleri şeklinde yeryüzüne düşer.


  Yağmur damlaları fırtına nedeniyle donar. Yere doğru inerken hava akımları bunları bir aşağı bir yukarı sürükleyerek daha büyük buz parçaları hâline getirir. Ağırlaşan buz parçaları yere düşer. Buna dolu denir.
  Havadaki su damlacıkları yeryüzüne yakın yerde soğuduğu zaman sis oluşur.
  Havadaki su buharı, taş toprak ve yaprak gibi soğuk katı maddeler üzerinde gece yoğunlaşarak su damlacıklarına dönüşür. Bu damlacıklara çiy denir. Daha çok ilkbahar ve yaz mevsimlerinde sabah erken saatlerde görülür. 3. 3
  Ziyaretçi
  mükkemmel sizlere çok teşekkür ederim+ Yorum Gönder
madde ile ilgili yazı,  maddeler ile ilgili yazılar,  maddenin hal değişimi ile ilgili yazı,  maddenin değişimi ile ilgili sloganlar,  maddeyle ilgili yazı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi