Sürtünme kuvvetinin özellikleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Sürtünme kuvvetinin özellikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Fashion
  Bayan Üye

  Cevap: Yatay bir düzlemde herhangi bir cismi belli hızlarla atarsak cisim mutlaka yavaşlayarak durur. Bazı cisimler daha çabuk dururken bazı cisimler daha uzun süre sonra durur. Aynı cisimler farklı yüzeylerde atıldığında yine bu süreler değişik olmaktadır.


  Acaba cisimlerin durmasının nedeni nedir? Yavaşlayarak duran bir cisme II. hareket kanununa göre mutlaka hareket yönüne ters yönde bir kuvvet uygulanmaktadır. İşte cisim ile zemin arasındaki bu kuvvete sürtünme kuvveti denir.


  Yapılan deneylere göre, bir cisim farklı yüzeylerde aynı şartlar altında atılırsa, durma süreleri farklı olmaktadır. Kaygan ve pürüzsüz yüzeylerde daha uzun süre, pürüzlü ve mat yüzeylerde ise daha kısa zamanda durmaktadır. Bu da pürüzlü yüzeylerde cisme daha fazla sürtünme kuvveti uygulandığını göstermektedir.


  Başka bir deneye göre, aynı yüzeye farklı ağırlıkta cisimler aynı şartlarda atıldığında ağır olanın daha kısa sürede durduğu gözlenmektedir. Bu da ağır olana daha fazla sürtünme kuvvetinin uygulandığını gösterir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi