Yaşadığımız çevrede geçmişte oynanan oyunlar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yaşadığımız çevrede geçmişte oynanan oyunlar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Yaşadığımız çevrede geçmişte oynanan oyunlar

 2. 2
  Fashion
  Bayan Üye

  Cevap: Eskiden oynanan oyunlar

  Evet Sevgili Okurlarımız Geçmişten günümüze oynadığımız ve bu günlerde unutulmaya yüz tutan oyunları sizler için paylaşmak istedim ;

  Köylü-Şehirli:

  3 Kişi ile oynanan oyun bir röportaj oyunudur. Bir Sunucu şehirli ve köylü kadına yaşamları hakkında sorular sorar, köylü ve şehirli kadınların taklidi yapan çocuklar abartılı cevaplar verir.

  Kuyu kazmanı:

  En az 5 kişi ile oynanan oyunda her çocuk ellerindeki sopa ile daireler çizer. 1 sopa fazla vardır ve o sopayla ebeyi seçmek için her çocuk sopayı sektirir. En az sektiren ebe olur. Oyuncular kendileirne ait dairelerden taşmadan aralarında sopayı sektirmeye çalışır, sopa kendi çemberinden taşdığında ebe sopayı uzaklaştırmaya çalışır oyuncu da onu yakalamayı hedefler; diğer çocuklar hemen dairesine yönelip sopalarıyla sopayı oyun alanına getirene kadar dairesini kazarlar. Oyun bu şekilde devam eder. Sonunda en çok kazılmış daire sahibi oyuncu oraya gömülür.

  Uçak

  Bir ebeleme oyunudur, 7 kişi ile oynanır. Ebe diğer çocukları yakalamaya çalışır. Yakalanan çocuklar uçak gibi kollarını açarak dururlar. Duran oyuncu ebe tarafından yakalanmamış bir oyuncunun bacaklarının altından geçmesi ile çözülebilir. Oyun ebenin herkesi yakalaması ile biter.

  Patlangaç:

  1 kova çamur, en az 2 kişilik bir oyun. Çamurla toprak kap yapan çocuklar onu yere patlatır. En güçlü kim patlatırsa o yüksek bir puan alır. Sonuçta puanlar toplanır, kaybeden kazananı sırtında taşır.

  Üçgen Peynir dilimleri

  2 kişilik bir oyundur. Kalem, kağıt gereklidir. İlk önce kağıdın üstüne noktalar konulur, sonra iki oyuncu noktaları karşılıklı olarak üçgen yapacak şekilde birleştirir. En fazla üçgeni yapan kazanır. Bunu anlamak için üçgen yapıldıkça içine isimin baş harfi yerleştirilir.

  Yattı Kalktı:

  En az 6 kişi ile oynanan bu oyunda 1 cezacı vardır. Çocukların hepsi birer birer bir meyva ismi alırlar ve bunu birbirlerine söylerler. Dairede bağdaş kuran çocuklar diğer meyva isimli arkadaşının ismini söylerken yatıp kalkarlar bu şekilde hızlı olarak gelişen oyun ismi şaşıranın yanağının cezacı tarafından boyayla boyanması duraklar, sonunda en az boyanmış oyunu kazanır. 3. 3
  Ziyaretçi
  çok güzel beyendim+ Yorum Gönder
yaşadığımız çevrede geçmişte oynanan oyunlar,  geçmişte oynanan oyunlar,  yaşadığımız çevrede geçmişten günümüze oyunlar,  geçmişten günümüze oynadığımız oyunlar,  yaşadığınız çevrede oynanan halk oyunu
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 9 kişi