Aile İçi Kalıtsal Hastalıklar Nedir?

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Aile İçi Kalıtsal Hastalıklar Nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Aile İçi Kalıtsal Hastalıklar Nedir?

 2. 2
  Fashion
  Bayan Üye

  Cevap: Başlıca kalıtsal hastalıklar

  - Hemofili
  - Albinizim
  - Habsburg dudağı
  - Renk körlüğü
  - Tat alma, tat alamama
  - Saç dökülmesi 3. 3
  Ziyaretçi
  KALITSAL HASTALIKLAR
  Bazı kalıtsal hastalıklar havada,suda,yiyecek ve içeceklerde bulunan mikroplardan ileri gelir.Bazılarının nedeni doku ve organların zamanla yıpranmasıdır.Kalıtsal hastalık ya da bozukluklar ise kusurlu genlerin kuşaktan kuşağa aktarılmasından kaynaklanır.

  Bir canlının büyümesi,gelişmesi ve yaşamını sürdürmesi için gerekli bilgileri taşıyan kalıtım bilgilerine gen denir. Genler DNA’dan (deoksiribonükleik asitten)yapılmıştır ve hücrenin “yönetim merkezi” olan çekirdeğin içinde,kromozom denen incecik ipliksi yapıların üzerinde minicik boncuklar gibi yan yana dizilmiştir.Bir insanın her hücresinde 46 kromozom ve yüzbinlerce değişik gen bulunur.Yeni doğan bir bebek genlerini kalıtım yoluyla ana babasından alır.Eğer bütün genleri normalse,yani sağlıklı bir insanda bulunması gereken özellikleri taşıyor ve hepsi üstüne düşen görevi eksiksiz yerine getire-biliyorsa bebek sağlıklı doğacaktır.Ama bazı bebeklerde,anneden ya da babadan gelen genlerin biri ya da bir kaçı kusurlu olabilir.Bu durumda vücuttaki bazı etkinlikler bu bozuk genlerin yanlış bilgiye göre yönlendirileceğinden bebekte kalıtsal bir bozukluk ya da hastalık ortaya çıkar.

  Birçok ülkede yaklaşık her 30 bebekten birinde kalıtsal bir hastalık ya da bozukluk söz konusudur ve bu hastalıkların tam anlamıyla tedavisi bugün için olanaksızdır. Ama,bu alanda çalışan genetik mühendisleri bozuk genleri normal genlerle değiştirmenin yollarını arıyorlar.Bu arada kalıtsal hastalıklardan birçoğu ameliyatla,ilaçlarla ve çeşitli uygulamalarla denetim altına alınarak hasta çocukların yaşamlarını normal olarak sürdürmeleri sağlanabiliyor. 4. 4
  Ziyaretçi
  Başlıca Kalıtsal Hastalıklar
  Genetik yapıdaki çeşitli bozukluklardan ileri gelen yüzlerce kalıtsal hastalık vardır.Bunlardan birçoğu çok ender görülür.Ama mongolizm ya da Down sendromu denen kalıtsal hastalıklar oldukça yaygındır ve her hücredeki 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom bulunmasından ileri gelir.Herhangi bir kromozom çiftine üçüncü bir kromozomun tutunmasına tıpta trizomi denir ve fazla kromozomu barındıran çiftin numarasıyla adlandırılır.Bu nedenle mongolizm hastalığının tıptaki bir adı da trizomi 21’dir. Aynı tipte kromozom bozuklukları olan trizomi 13 (Patav sendromu) ile trizomi 18’de (Edward sendromu) bu fazla kromozomlar 13. ve 18. kromozom çiftlerinde bulunur. Her iki hastalıkta da bebeklerde genelllikle fiziksel yapı bozuklukları, gelişme ve zeka geriliği vardır.Hücredeki kromozom sayısının normalden fazla ya da az olmasından kaynaklanan bütün kalıtsal has-talıklara kromozom bozuklukları denir.
  Kalıtsal hastalıkların bir başka grubu olan tek gen bozuklukla- rı’nda ise bütün bir kromozom ya da kromozom çifti değil yalnızca bir tek gen kusurludur,ama yine de çok ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.Bu gruptaki hastalıkların en bilinene örneklerinden biri Huntington kore-sidir.Hasta 35 yaşına kadar sağlıklıdır;ama bu yaştan sonra birdenbire kol,bacak ve yüz kaslarında denetlenemeyen istemsiz kasılmalar baş-lar.Tedavisi olmayan bu ölümcül hastalık beyni de etkilediğinden hastanın belleği ve düşünme yetileri giderek zayıflar.
  Albinizm ve kas distrofisi denen kalıtsal bozukluklarda bu gruptandır.Albinizmde deriye,saçlara ve diğer kıllara renk veren bir pigmentin yapımından sorumlu olan gen kusurludur.Kas distrofisinde ise,kasların gelişmesini denetleyen gendeki bozukluk özellikle kol ve bacak kaslarının giderek güçsüzleşip,incelmesiyle sonuçlanır.Bu has-talığın bazı tipleri yalnız erkek çocuklarda görülür ve hastanın yürü-mesini tümüyle engeller.Hemofili de genellikle yalnızca erkeklerde gö-rülen ve kanın pıhtılaşmasını sağlayan madde vücutta üretilemediği için aşırı kanama eğilimine yol açan kalıtsal bir hastalıktır.
  Talasemi ve orak hücreli kansızlık denen kalıtsal kan hastalıkları da tek gen bozuluklarındandır ve hemoglobin yapımındaki düzensizliklerle ortaya çıkar.Talaseminin bir tipi Akdeniz çevresinde yaygın olduğu için Akdeniz kansızlığı olarak bilinir.
  Erken çocukluk çağında ölümle sonuçlanan Tay-Sachs hasta-lığı,metabolizma için gerekli bazı enzimlerin eksikliğinden ileri gelen galaktozemi ve fenilketonüri ile akciğerleri etkileyerek solunum güçlü-ğüne yol açan kistik fibroz da bir tek genin eksik ya da kusurlu olma-sından ileri gelir.

 5. 5
  Ziyaretçi
  Kalıtsal hastalıkların üçüncü grubu olan çok gen bozukluklarının en sık rastlanan örnekleri yumru ayak, tavşan dudağı ve damak yarıklığıdır. Gene bu gruptan olan omurilik kanalı yarıklığı ya da tıptaki adıyla spina bifida'da ise, genellikle bel bölgesindeki omurlarda gelişme bozukluğu olduğundan omurilik kanalının arka duvarında açıklık vardır. Bu nedenle, sinir sisteminin can damarlarından biri olan omurilik korumasız kalır. Çok gen bozukluklarından biri olan pilor darlığında, midenin onikiparmakbağırsağına açılan ağzı dar olduğundan yiyecekler mideden bağırsaklara geçemez. Bu kalıtsal bozuklukların çoğu ameliyatla düzeltilebilir.
  Şeker hastalığı gibi bazı hastalıklar da kalıtsaldır, ama bu hastalıkların oltaya çıkmasında çevresel etkenler önemli bir rol oynar.

 6. 6
  Ziyaretçi
  özeti yokmu bunun daha kısa baska seylerde yazdım ellerim koptu :D :D :D :D

 7. 7
  Ziyaretçi
  harikasınız teşekkürler sayenizde 100 aldım

 8. 8
  Ziyaretçi
  Teşekkürler forumalev işimi gördü bu konu :)

 9. 9
  Ziyaretçi
  teşekkürler güzel olmuş :)

 10. 10
  Ziyaretçi
  ellerinize sağlık ok güzel olmuşş :) :)

 11. 11
  Ziyaretçi

  bu ne ya mübarek sanki roman yazıyon

 12. 12
  Ziyaretçi
  çooooook sağolun işime baya b yaradı thankss şekerrmm mersiiii :D :) ;)

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
aile içi kalıtsal hastalıklar,  aile ici kalitsal hastaliklar,  aile içi kalıtsal hastalıklar nelerdir,  aile içi kalıtsal hastalıklar vikipedi,  aile içi hastalıklar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 40 kişi