Sokullu mehmet paşanın eserleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Sokullu mehmet paşanın eserleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Sokullu Mehmet Paşa ( 01.11.1505)- (19.11.1578)

  Kanuni Sultan Süleyman, Sultan İkinci Selim ve Sultan Üçüncü Murad devirlerinde sadrazamlıkta bulunan Sokullu Mehmed Paşa 1506 yılında Bosna civarında Sokoloviç kasabasında doğdu. Devşirme çocuklar arasında Edirne sarayına getirildi. Türk ve Müslüman kültürü ile yetiştirildi. Saraydan kapıcıbaşılıkla çıkarak Barbaros Hayreddin Paşa'nın ölümü üzerine Kaptanı Derya ve bir süre sonra Rumeli Valisi oldu. Bu sıralarda ilk büyük başarısına, Tameşvar kalesinin fethi ile ulaştı. Bu başarı üzerine kendisine vezirlik verildi. 1561'de üçüncü vezir iken, Kanuni Sultan Süleyman'ın torunu ve Sultan İkinci Selim'in kızı Esmehan Sultan ile evlendi. İkinci Vezir iken Semiz Ali Paşa'nın ölümü üzerine, 1564'te sadrazamlığa getirildi. Bu tarihten ölümüne kadar Osmanlı devletinin idaresini elinde tuttu. Kanuni Sultan Süleyman'ın son seferi olan Zigetvar kalesi fethini, padişah öldükten sonra o idare etti. Kanuni Sultan Süleyman'ın yerine padişah olarak Sultan İkinci Selim'i tahta çıkarmayı başardı. Bu padişah döneminde sürekli sadrazamlıkta kaldı ve devlet işlerini idare etti. Don ve Volga ırmakları arasında bir kanal açma düşüncesini gerçekleştiremedi. Süveyş Kanalını da açmayı düşünen Sokullu Mehmed Paşa, bu amacını gerçekleştirmek için Sudan'ı zaptetti. Devlet teşkilatı içinde önemli düzenlemeler yapan Sokullu Mehmed Paşa, 1579 yılında öldürüldü ve Eyüp'te defnedildi.
  .....

  Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi, Mimar Sinan'ın İstanbul Kadırga'da Şehit Mehmet Paşa yokuşunda bulunan ve cami ile külliyeden oluşan bir eseri. Sinan'ın en güzel eserlerinden biri sayılır. Üç padişaha sadrazamlık yapan Sırp asıllı Sokullu Mehmet Paşa adına 1571'de karısı tarafından yaptırılmıştır.

  Dik yokuşlardan oluşan sokakların arasında kurulan külliye, bu güçlükten plan olarak da yararlanmış, üç sokaktan ve üç farklı kottan girilen külliyenin avlusuna merdivenlerle ulaşılarak pek sık rastlanmayan bir zenginlik oluşturulmuştur. Avluda mermer bir şadırvan yer alır. Çevresinde medresenin bölümleri bulunur. Camide, İznik çinileri ve orijinal kalem işleri de bulunmaktadır.

  Sultanahmet Camii ile Küçükayasofya Camii arasındaki Kadırga yokuşunda 2 metrelik duvarla çevrili bir alanda yapılmış olan caminin banisi Sokollu Mehmet Paşa, mimarı Mimar Sinan'dır. Eğimli bir arazide, tek minareli, tek kubbelidir. Sokullu Mehmet Paşa'nın İstanbul'da iki yerde kendi adını taşıyan camilerden biridir. Öteki cami, Azapkapı'daki Sokullu Mehmet Paşa Camii'dir.

  Sultanahmet Camii önündeki At Meydanı'ndan Kadırga'ya inen Şehit Mehmet Paşa yokuşu üzerindedir. Aynı yokuşun sonunda Küçükayasofya Camii bulunmaktadır. Üç dış kapıdan mermer taşlı avluya girilir. Avlunun ortasında kubbeli bir şadırvan ve etrafında medrese odaları bulunmaktadır. Son cemaat yeri platformu sağlı sollu uzanır ve ortada caminin orta büyüklükteki giriş kapısından camiye girilir. Mihrap çevresinde insan boyundan büyük iki mum ve mihrap üzerinde hat sanatlı çini süsleme boydan boya kaplıdır. Caminin ses ve aydınlatma sistemi her Sinan camiindeki gibi mükemmeldir. Giriş sahını sağ ve soldan ikinci kata çıkar. Bu caminin mihrap, minber, kubbe bölümlerinde Hacerülesved parçaları gömülüdür.

  Caminin kuzeyinde şerefe kısmından üstü yıkılmış eski bir tuğla minare vardır. Sultanahmet tarafındaki avlu kapısından ve bu kapının karşı tarafındaki kapı ile kıbleye bakan merdivenli kapıdan girildiğinde üç kapıdan da medrese revakından geçerek avluya girilir. İlk iki kapı girişinde mezarlıklar vardır.  ...

  Sokullu Mehmet Paşa Kervansarayı Hatay Yakacık - Mimar Sinan Eserleri


  Sokullu Mehmet Paşa Kervansarayı

  Yapım yılı: 1574-75
  Bulunduğu şehir: Hatay
  Bulunduğu ilçe: Yakacık (Payas)
  Bulunduğu semt: Dörtyol
  Adres:
  Ulaşım tarifi:
  Eser tipi: Kervansaray
  Günümüzdeki kullanımı: Yaz mevsimindedüzenlenensanat etkinlikleri dışında ziyarete kapalıdır
  Mülkiyet sahibi:
  Yapıyı Sinan'a atfeden kaynaklar :
  Eser hakkında bilgi: Sokullu Mehmet Paşa Kervansarayı Kervansarayın girişi ve önündeki dua kubbesi, arastanın tam ortasında yer alır Kervasarayın anıtsal kapısının üstünde yer alan talik tarzdaki Osmanlıca kitabenin son cümlesi bize Sokullu’nun ağzından seslenir: ‘Bu kervansarayı yolucular için Allah Rızası için yaptırdım’ Kervansarayın kapısının arkasında, avlusuna çıkmadan önce, iki yanında misafir odalarına açılan kapıların bulunduğu bir koridordan geçilir Bu uzun ve loş koridorun ardından, kervansarayın gökyüzünü kucaklayan geniş avlusu gerçekten etkileyici ve görkemli görünüyor Şu an kullanılmayan kervansarayın avlusunda yazın konserler ve sınema günleri düzenlenmektedir Bu etkinliklerin dışında ziyarete kapalıdır+ Yorum Gönder
sokullu mehmet paşa eserleri,  sokullu mehmet paşanın eserleri,  sokullu mehmet paşanın yaptırdığı camiler,  sokullu nun eserlerı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi