Atatürk'ün akıl ve bilime verdiği önem ile ilgili özdeyişleri

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Atatürk'ün akıl ve bilime verdiği önem ile ilgili özdeyişleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Atatürk'ün akıl ve bilime verdiği önem ile ilgili özdeyişleri

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Atatürkün bilimle ilgili sözleri


  1Bilim, gerçeği bilmektir.

  2
  Her işin esas hedefine kısa ve kestirme yoldan varmak arzu edilmekle beraber, yolun kabul edilebilir; mantıki ve özellikle ilmi olması şarttır.

  3
  Ben askerî deha filân bilmiyorum. Herhangi bir zorluk önünde kaldığım zaman benim yaptığım iş şudur: Vaziyeti iyice tesbit etmek, sonra bu vaziyet karşısında alınacak tedbirin ne olduğuna karar vermek.

  4
  Bütün ilerlemeler, insan fikrinin eseridir. Fikri harekete getirmek birinci işimiz olmalıdır. Bir kere millet benliğine hakim olsun ve düşünebilsin, yeter! Başlangıçta hatalı düşünse de, az zaman sonra bu hatayı düzeltebilir. Fikir bir kere faaliyete başladı mı, her şey yavaş yavaş düzene girer ve düzelir.

  5
  Gözlerimizi kapayıp, yalnız yaşadığımızı varsayamayız. Ülkemizi bir çember içine alıp dünya ile ilgilenmeksizin yaşayamayız. Tersine gelişmiş,uygarlaşmış bir ulus olarak uygarlık alanının üzerinde yaşayacağız: bu yaşam ancak bilim ve fenle olur. bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve ulusun her bireyinin kafasına koyacağız. Bilim ve fen için bağ ve koşul yoktur. (1922; S.D. I )

  6
  Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir.

  7
  Fikirler anlamsız, mantıksız, boş sözlerle dolu olursa, o fikirler hastalıklıdır Aynı şekilde sosyal hayat akıl ve mantıktan uzak, faydasız, zararlı ve birtakım inançlar ve geleneklerle dolu olursa felce uğrar. (1922)

  8
  Bizim akıl, mantık, zeka ile hareket etmek en belirgin özelliğimizdir. Bütün hayatımızı dolduran olaylar bu gerçeğin delilidirler. (1925)

  9
  İlim ve özellikle sosyal bilimler dalındaki işlerde ben emir vermem. Bu alanda isterim ki beni bilim adamları aydınlatsınlar. Onun için siz kendi ilminize, irfanınıza güveniyorsanız, bana söyleyiniz, sosyal ilimlerin güzel (yapıcı) yönlerini gösteriniz, ben takip edeyim.

  10
  Dünyayı istediği gibi kullanan kuvvet, fikirler ve bu fikirleri belirleyen ve yayan kimselerdir. Fikrin özelliği de hiçbir itirazın bozamayacağı bir kesinlikle kendi kendisini kabul ettirmektir. Bu da fikrin yavaş yavaş duygular haline gelerek inanca dönüşmesiyle mümkündür ve böyle olduktan sonradır ki, onu sarsmak için bütün başka mantıkların, başka düşüncelerin hükmü olamaz. (1914)

  11
  Evet; ulusumuzun siyasal, toplumsal yaşamında ulusumuzun düşünce bakımından eğitiminde de kılavuzumuz bilim ve fen olacaktır. (1922; S.D. II )

  12
  İnsanların hayatına, faaliyetine egemen olan kuvvet, yaratma icat yeteneğidir. 1930

  13
  Ülkemizin en bayındır, en latif , en güzel yerlerini üç buçuk yıl kirli ayaklarıyla çiğneyen düşmanı yenen zaferin sırrı nerededir bilir misiniz ? Orduların yönetiminde , bilim ve fen ilkelerini kılavuz edinmektir. Ulusumuzu yetiştirmek için temel olan okullarımızın, yüksek okullarımızın kurulmasında aynı yolu izleyeceğiz.

  14
  Akıl ve mantığın çözümleyemeyeceği mesele yoktur.

  15
  Ülkemiz içinde uygar düşüncelerin , çağdaş ilerlemelerin bir an yitirmeksizin yayılması ve gelişmesi gerektir. Bunun için bütün bilim ve fen adamlarının bu konuda çalışmayı bir namus borcu bilmesi gerekir.

  16
  Öğretmenlerimiz , ozanlarımız , edebiyatçılarımız ulusa bu felaket günlerini ve onun gerçek nedenlerini açık ve kesin olarak yazıp söyleyecekler, bu kara günlerin dönmemesi için dünya yüzünde uygar ve çağdaş bir Türkiye’nin varlığını tanımak istemeyenlere , onu tanımak zorunda olduğumuzu anımsatacaktır. (1922 / M.E.D.B. )

  17
  Bu dünyada her şey insan kafasından çıkar. Bir insan başının ifade etmeyeceği hiçbir şeyi düşünemiyorum.

  18
  Hiçbir tutarlı kanıta dayanmayan birtakım geleneklerin, inanışların korunmasında ısrar eden milletlerin ilerlemesi çok güç olur; belki de hiç olmaz. İlerlemede geleneklerin kayıt ve şartlarını aşamayan milletler, hayatı, akla ve gerçeklere uygun olarak göremez. Hayat felsefesini geniş bir açıdan gören milletlerin egemenliği ve boyunduruğu altına girmeye mahkumdur.

  19
  Dünyada her şey için ,yaşam için, başarı için en gerçek yol gösterici bilimdir, fendir. Bilim ve fennin dışında yol gösterici aramak aymazlık , bilgisizlik ,doğru yoldan çıkmışlıktır . Yalnız bilimin ve fennin yaşadığımız her dakikadaki evrelerinin gelişimini anlamak ve ilerlemelerini izlemek koşuldur. Bin, iki bin , binlerce yıl önceki bilim ve fen dilinin çizdiği genel kuralları , şu kadar bin yıl önce bugün aynı biçimde uygulamaya kalkışmak , elbette bilim ve fennin içinde bulunmak değildir. (1924 ; S.D. II )

  20
  İnsan vücudu bir kürsüdür; zeka cevherinin korunduğu yer olan başı, üzerinde taşımak için kurulmuş bir kürsü! Çünkü esas zekadır. 3. 3
  foralev
  Üye
  Mustafa Kemal Atatürk ileri ve geniş görüşlü bir lidermiş. Halkı hep bir adım daha ileriye götürmek için çabalamış.. Keşke daha uzun süre yaşasaymış..Türkiye bambaşka bir yerde olurdu.... 4. 4
  törpü
  Üye
  Atatürk düşmanı bir yönetime oy verildiği sürece maalesef biz daha da geriye gideceğiz... Türk milletinin aklı umarım kaybettiği değerler yüzünden gericiliğe esir düşmeden başına gelir.

 5. 5
  Ziyaretçi
  ulu önder mustafa kemal atatürk bizim ülkemize okadar çok güzellik yapmıştırki sayılamaz.ama malesef bizim insanlarımız en önemlli konuları yasaklıyarak hata yaptıklarını bilmiyolar. yasak koysalar bile biz gerçek türk insanları bunlaraizin vermices... hiç bir zaman...

 6. 6
  Ziyaretçi
  atatürkün sözleri çok güzel

 7. 7
  Ziyaretçi
  bu sözlerr çok işime yaradı sağolun

 8. 8
  Ziyaretçi
  çok güzel kim yazdıysa teşekkürlerr

 9. 9
  Ziyaretçi
  çk işime yaradı gerçekten

 10. 10
  Ziyaretçi
  çok işime yaradı fen ödevimi bununla bitirdim çok güzel oldu

 11. 11
  Ziyaretçi

  fen ödevim için çok yardımı oldu sağolun siteye bayıldım teşekkürler

 12. 12
  Ziyaretçi
  bende çok beğendim fen ödevi için

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
atatürkün akla ve bilime verdiği önem ile ilgili sözleri,  atatürkün akla ve bilime verdiği önemi anlatan sözler,  atatürkün akıl ve bilime verdiği önem ile ilgili sözleri,  atatürkün akla verdiği önem ile ilgili sözleri,  atat
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 12 kişi