Prematüre yeni doğan bakım panı örneği

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Prematüre yeni doğan bakım panı örneği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Prematüre yeni doğan bakım panı örneği

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Hastanemizde Yenidoğan Bebek Sağlığı Ünitesi alt yapı ve donanım açısından evrensel olarak kabul edilmiş tüm gereklere sahip olan bir servis olup modern teknolojinin en yeni örnekleri ile donanmış bir birimdir.

  Hastanemizde Yenidoğan Bebek Sağlığı İzlemlerimiz doğum öncesinden başlayarak, 5 aşamalı olarak gerçekleşmektedir.

  a. Doğum Öncesi Aile Görüşmesi
  b. Doğum Salonunda Bebek izlemi
  c. Doğum Katında Yatan Anne Yanında Yenidoğan Sağlıklı Bebek İzlemi
  d. Sorunu Olan Hasta Yenidoğan Bebek İzlemi

  i. Özel Bakım ve İzlem Odası
  ii. Yenidoğan Sürekli Gözlem ve Bakımı
  iii. Yoğun Bakım Gerektiren Yenidoğan İzlemi

  e. Yenidoğan’ın Taşınması (Transportu)  a) Doğum Öncesi Görüşme

  Hastanemiz Kadın Sağlığı ve Hastalıkları birimi ile birlikte doğum yapacak anne adayı hamileliğin son 3. ayında (III. Trimestırı) isterlerse Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlarınca görülmekte, doğacak bebekleri ile ilgili kuşku ve soruları yanıtlamakta, anne adayının anneliğe hazırlanması desteklenmekte ve yenidoğan bebeğin evde sağlıklı bakımının sağlanmasına katkıda bulunulmaktadır. Hastanelerimizde de yeni olarak uygulanan bu yöntem “Çocuk Dostu Hastaneleri” için en önemli adımlardan biridir. Anne ve bebeğin birlikteliği ve sevgi bağı anne karnında oluşturulmaya çalışılmaktadır. Müstakbel anne ve bebek ile doğumdan önce başlayan bu birlikteliğimiz doğum salonunda devam etmektedir.

  b) Doğum Salonunda Yenidoğan Bebek izlemi

  Yenidoğan Bebek Sağlığı Hizmeti; bebekler doğar doğmaz onları uygun ekip ve ekipman ile karşılamak, varsa solunum desteği verme ile başlar. Doğum anında yaşanabilecek aksaklıklara doğru ve zamanında müdahale edelmemesi ileride geri dönüşü mümkün olmayan sorunlara yol açabilir. Bu amaçla her doğumda bir Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı ve Bebek Hemşiresi bebeği karşılar. İkiz, üçüz bebeklerin doğumu söz konusu olduğunda ekipteki personel sayısı artırılır.

  Hastanemizde doğumlar varolan iki LDRP Odasında (Doğum öncesi, doğum ve doğumun sonrasının bütün olarak, izlenebileceği oda) ve Doğum salonu/Ameliyathane de yapılmaktadır. Hastanemizde gerçekleşen tüm doğumlar, yenidoğanların sağlığını güven altına alabilmek ve doğum salonunda bakım, gerekirse solunum ve dolaşım desteklerinin yapılabilmesi için her biri “Yenidoğan Canlandırma Sertifikası” olan Doktor ve Hemşire/Ebe gibi elemanlardan oluşan tam bir “Yenidoğan Bebek Sağlığı” ekibi ile birlikte yapılmaktadır.. Doğum işlevinin gidişine göre hemen girişimde bulunulacak şekilde tüm alt yapı donanımı ile ekip hazır bulunmaktadır.

  Her yenidoğan bebek, doğum salonunda bulunan açık yatağa alınarak gerekli yenidoğan bakımı ve gerekirse doğum salonu canlandırması uzman doktor ve hemşire tarafından yapılmaktadır.

  Yenidoğan bebekler, Yenidoğan Ünitesi Sorumlusu Yenidoğan Uzmanı Doktor sorumluluğunda olup, tüm bebeklerde hastanemiz “Yenidoğan Bakım Planı” uygulanır.

  c) Doğum Katında Yatan Anne Yanında Sağlıklı Bebek İzlemi

  Yaşama bu şekilde sağlıklı bir başlangıç yapabilmiş olan zamanında doğmuş, sorunsuz yenidoğan bebekler Doğum anından itibaren her fırsatta bir arada bırakılır. Bebek, anne kucağına verilip, onun ısısı, kokusu ve sütü ile tanıştırılır. Anne istemedikçe bebek anneden ayrılmaz. Yatan hasta servisimizde de annelerinin yanında, evlerine gidene dek annelerinden ve ailelerinin diğer bireylerinden hiç ayrılmadan, Yenidoğan Uzmanı ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktorlarımız ve deneyimli Hemşire/Ebelerimiz tarafından her gün ve gerektiğinde her an izlenmekte, desteklenmekte ve Bebek bakımı ile ilgili tüm aile bireyleri bilgilendirilmektedir.


  Bu konuda öncelikle bebeğin doğumuna giren uzman doktor kattaki bakım ve izleminden de sorumludur. Bu bebekler en az sabah (08:30) ve akşam viziti (17:30) şeklinde iki kez gerektiğinde daha fazla yenidoğan uzmanınca görülür. Bu vizite bebeği izleyen Hekim, Nöbetçi Hekim ve İcapçı Nöbetçi Hekim katılır.  d) Sorunlu Olan Yenidoğan Bebek İzlemi

  Yenidoğan ünitemizde zamanından erken ve küçük doğan, solunum yetmezliği veya sarılığı, doğuştan organ ve sistem anomalisi olan, kısaca doğumda sorunu olan yenidoğanların tümüne ve Anne yanında izlenen bebekde bir sorun olduğunda, bu alanda en iyi şekilde yetişmiş olan ekibimiz tarafından eksiksiz bakım hizmeti sunulmaktadır.Yenidoğan ünitemizde sorunu olan bebeğe hizmet başlıca üç ayrı yerde verilmektedir. Bu hizmet yerlerine yatırılan yenidoğan bebekler izlenmektedir.  1. Özel Bakım ve İzlem Odası

  Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde tek yataklı odalar bulunması daha çok tercih edilen bir şekil haline gelmiştir. Yenidoğan ünitelerinin bu şekilde düzenlenmesinin nedenleri şunlardır:

  • Özellikle aşırı düşük doğum ağırlıklı bebeklerin (<1000g) ayrı bakımını sağlayarak infeksiyon riskini azaltmak.
  • Hastaların gürültüden ve ışıktan korunmalarını sağlamak.
  • Aile ve bebeğin daha özel bir ortamda birlikteliklerini sağlamak.
  • Özel oda düzeninde aileler, sağlık personeli ile daha yakın ilişki kurmaları ve sorularına daha iyi yanıtlar almaları için Yenidoğan Bebekler bu özel bakım odasında izlenmektedir.

  Yenidoğan ünitemiz Özel Bakım ve İzlem Odasında 1 kuvöz ve yaşam bulgularının izlemlerinin yapılmasına uygun bir şekilde hasta başı izlem aleti (monitörü), gaz ve vakum sistemi mevcuttur. Fototerapi gerektiğinde yapılabilir. Bu bölümün içinde el yıkama için bir lavabo mecuttur.

  24 saat kesintisiz hizmet verilen bu bölümde dilerse anneler bebekleri ile birlikte kalabilmektedir.  2. Yenidoğan Sürekli Gözlem ve Bakımı

  Yoğun bakıma gereksinimi olmayan fakat sürekli izlenimi gerekli yenidoğan bebeğin yatırıldığı ve izlendiği alandır. Solunum cihazı gerektirmeyen ve solunum için tüp uygulaması yapılmayan kısa süreli fakat yakın göztem gerektiren yenidoğan bebeklerin yatırıldığı bu alanda 3 adet radyan ısıtıcılı açık yatak ve tüm yataklarda yatan hastanın yaşam bulgularının sürekli izleniminin yapılmasına uygun bir şekilde hasta başı izlem aletleri (monitörler) vardır. Her yatak başında gaz ve vakum sistemi mevcuttur.

  Tüm açık yataklarda damariçi sıvı, ilaç ve beslenme tedavileri yapılabilmektedir. Her yatak için ışık tedavisi (fototerapi) aleti vardır. Bu bölümde 24 saat kesintisiz yenidoğan bakım ve gözlem hizmeti verilmektedir. Aileler diledikleri saatte bebeklerini görebelir, gerekirse emzirebilirler.  3. Yoğun Bakım Gerektiren Yenidoğan Bebek İzlemi

  Bu alanda ; 2.düzey , Yenidoğan Yoğun Bakım koşullarına uygun 4 kuvöz, 1 radyant ısıtıcılı açık yatak olmak üzere 5 yatak kapasitesine sahiptir.

  Toplam 3 yatakta ventilatör bulunmaktadır, bu durumda aynı anda 3 hastaya mekanik solunum desteği uygulanabilmektedir. Tüm yataklar yatan hastanın yaşam bulgularının sürekli izleniminin yapılmasına uygun bir şekilde hasta başı izlem aletleriyle (monitörlerle) donatılmıştır.

  Tüm yataklarda damar içi sıvı, ilaç ve beslenme tedavileri yapılabilmaktedir. Ünitede 3 adet ışık kaynaklı taşınabilir fototerapi aygıtı, 2 adet LED Işıklı Fototerapi Cihazı, 1 adet aseptik koşullarda sıvı ve ilaç hazırlamaya uygun Laminar Hava Akım Cihazı (airflow), anne sütü sağma ve depolama odası ve 1 adet Havadan Tüp Ulaşım (PTS) ünitesi bulunmaktadır.

  Yenidoğan yoğun bakıma yatacak hastalara Yenidoğan Yoğun Bakım Sorumlusu Yenidoğan Uzmanı Doktor karar verir.

  Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine yatacak hastalar Yenidoğan Uzmanı Doktor, Uzman Çocuk Doktoru ve Yenidoğan Hemşireleri tarafından 24 saat kesintisiz izlenir.

  Ünite “Aile Merkezli – Ziyarete Açık” bir Yenidoğan Yoğun Bakım ünitesidir. Yatan hastaların anne-baba ve uygun koşullarda kardeşleri ünitenin temizlik ve giyim kurallarına uymak koşuluyla günün tüm saatlerinde bebek ziyareti yapabilirler. Sağlık personeli denetiminde bakımına katkıda bulunabilirler, tüm bakım ve tedavi kararlarına etkin olarak katılırlar.

  e) Yenidoğan Bebek Taşınması (Transportu)

  Hastanemiz hasta yenidoğanların solunum ve dolaşım desteklerinin kesintisiz sürdürülebildiği bir yenidoğan taşınması sistemine de sahiptir. Ayrıca teknolojik gelişimin son örneklerinden olan ve yenidoğan hasta bebeklerin dış merkeze sevk veya servise hasta kabulünde hasta taşınmasında kullanılmak üzere bir tanesinde mekanik ventilasyon olan 2 adet transport kuvöz Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bulunmaktadır. Bu kuvöz yardımıyla erken doğan (prematür) bir bebek yurtiçi ve yurtdışındaki herhangi bir hastaneye, hastane konuşullarında ve güvenle nakledilebilmektedir. Ülkemizin her noktasından Özel TOBB ETÜ Hastanesi Yenidoğan Yoğunbakım Ünitesinden hizmet talebi olan ailelerin bebeklerinin hastanemize nakli bu sistem sayesinde yenidoğan taşınması ilkelerine en uygun şekilde gerçekleşebilmektedir.+ Yorum Gönder
yenidoğan hemşirelik bakım planı örnekleri,  prematüre bebek hemşirelik bakımı,  yenidoğan bakım planı,  yenidoğan bakım planı örnekleri,  yenidoğan hemşire bakım planı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi