Atatürk ve insan hakları ile ilgili yazılar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Atatürk ve insan hakları ile ilgili yazılar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Atatürk ve insan hakları ile ilgili yazılar

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Atatürk’ün İnsan Hak ve Özgürlüklerine Verdiği Önem

  Atatürk ilke ve inkılaplarının dayandığı temel esaslardan biri de, insan sevgisini ön planda tutmasıdır. Ancak bu sevgi, sadece kendi milletini sevmeyi değil, tüm insanları sevmeyi ve saygı duymayı esas alır.
  Atatürk, dünya ulusları arasında karşılıklı anlayış ve sürekli barışın kurulması için çalışmalarını olağanüstü bir gayretle yapmış, tüm yaşamı boyunca insanlar arasında hiçbir renk, din ve ırk ayrımını gözetmeden, bir uyum ve işbirliği çağının doğmasını sağlamış, eylemlerini her zaman barış, uluslararası anlayış ve insan haklarına saygı yönünden yapmıştır.
  Bu anlayışın simgesi, bütün insanlığın barış ve huzur içinde yaşamasını öngören “Yurtta barış, dünyada barış” ilkesidir.
  Atatürk'ün bu konuda bazı sözleri;
  üİnsan hakları doğmakla kazanılır, beklemez, İnsana yakışır, İnsanca bir yaşam içindir.
  üİnsan haklarıyla vardır!
  üİnsan hakları uygar yaşamın temelidir, çağımızın en üst değeridir, güvencesi demokrasidir.
  üİnsan hakları, düşünce ve ifade özgürlüğüdür, onurlu, eşit ve özgür yaşamaktır.
  üİnsan haklarına saygı göstermeyen kişi ve milletler asla barışı sağlayamazlar.
  üİnsan hakları yeryüzünün en barışçıl silahıdır; bizi korur. Kurallar gibidir; nasıl davranacağımızı bize söyler. Yargıçlar gibidir; ona başvurabiliriz. Duygular gibi soyuttur ama duygular gibi herkese aittir. Ve her ne olursa olsun hep vardır.
  üTıpkı doğa gibidir; ortadan kaldırılamaz. Tıpkı ruh gibidir; yok edilemez. Zamana benzer; zengin ve fakir, yaşlı ve genç, siyah ve beyaz, uzun ve kısa hepimize aynı biçimde davranır.
  üBize saygı sunar ve bize de başkasına saygı duyma sorumluluğunu yükler.
  üİnsan hakları, insan olmanın kazandırdığı haklardır; başkası tarafından verilen bir söze yada teminata bağlı olarak ya da satın alarak elde ettiğimiz haklar değillerdir.İnsan hakları, insan olmamızın ve insan onurumuzun doğal bir sonucudur. 3. 3
  Ziyaretçi
  sağolun güzel bir yazı ödevimi yaptım+ Yorum Gönder
atatürk ve insan hakları ile ilgili kısa yazı,  atatürk ve insan hakları ile ilgili yazı,  atatürk ve insan hakları ile ilgili yazı kısa,  atatürk ve insan hakları ile ilgili kısa yazılar,  atatürk ve insan hakları ile ilgili yazı kısaca
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi