Louis Daguerre kimdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Louis Daguerre kimdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Louis Daguerre kimdir

 2. 2
  Sihem
  Özel Üye

  Cevap: Louis Daguerre kimdir
  Louis Daguerre Fotoğrafları
  Louis-Jacques-Mandé Daguerre (d. 18 Kasım 1787 – ö. 10 Temmuz 1851), Fransız sanatçı ve kimyagerdir ve bir çeşit fotoğrafik görüntü elde etme yöntemi olan dagerreyotipi adlı buluşu ile ünlenmiştir.

  Daguerre Cormeilles-en-Parisis, Val-d'Oise, Fransa'da doğmuştur. Mimarlık, tiyatro tasarımı ve manzara resmi üzerine eğitim almıştır. Kendini daha çok tiyatro çizimleri üzerine geliştirmiştir ve tiyato tasarımları konusunda büyük üne kavuşmuş ve 1822 Temmuzunda Paris'te açılan Diorama'yı yaratmıştır.

  1837 yılında dünyanın ilk kalıcı fotoğrafını geliştiren Joseph Nicéphore Niépce ile bu buluşundan iki sene sonra birlikte çalışmaya başladı. Birlikte dört yıldır çalışmaktaydılar ki Niépce niden 1833 yılında öldü.

  Daguerre, mükemmelleştirdiği dagerreyotipiyi yıllarca süren çalışmalarının ardından 1839 yılında Fransız Bilimler Akademisi ile birlikte o yılın 7 Ocağında tanıttı. Dönemin Fransız Hükümeti, Daguerre'den bu buluşun patentini isteyerek, buluşu tüm dünyanın serbestçe kullanımına açtılar.

  Daguerre ve Niépce'nin oğlu bu buluşun detaylarını tüm dünya ile paylaşmaları karşılığında ölünceye kadar destek aldılar.

  Daguerre Paris'e 12 km uzaklıktaki Bry-sur-Marne'te hayatını kaybetti.  Eklenen Resim Ön İzlemesi+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi