İnsan Gövdesinin Görevi Nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İnsan Gövdesinin Görevi Nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İnsan Gövdesinin Görevi Nedir

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: İnsan vücudu

  İnsan vücudu, fiziksel ve kimyasal yapılardan oluşan bir sistemler bütünüdür. Vücut, insan sağlığının maddesel parçasıdır; insan varlığının korunması ve soyun sürekliliği için birbiriyle uyumlu bir biçimde çalışan öğelerden oluşmuştur.

  İnsan vücudunun ana birimi hücredir. Hücreler ve hücreler arası maddeler birleşerek dokuları oluşturur. Dokular, biçimsel ve işlevsel birimler olan organları oluştururlar. Fizyolojik olarak aynı işlevi gören yapısal organ birlikleri de vücudun sistemlerini meydana getirir. İnsan vücudundaki temel sistemler; hareket, sinir, solunum, dolaşım ve sindirim sistemleri olarak sıralanabilir. Bu sistemler duygu, hareket ve beslenme gereksinimlerini yerine getirirler. İnsan vücudunun olağan büyüme ve gelişmesi sistemlerin ve sistemleri oluşturan her organın görevini yerine getirmesine bağlıdır.

  Destek ve hareket sistemi

  Vücudun hareket etmesini, desteklenmesini sağlar ve koruyucu görev yapar. Hareket sistemi şu yapılardan oluşur:

  Dolaşım sistemi
  Vücut dokularına oksijen, besin, hormon, bağışıklık elemanı ve benzeri elemanları taşır ve dokulardaki atıkları geriye toplar. Dolaşım sistemi şu yapılardan oluşur:

  Sinir sistemi
  Bilinç, anlama, düşünme, algılama, hareketlerin uyumu, dengesi ve solunum ile dolaşımı sağlar. Sinir sistemi şu yapılardan oluşur:

  Solunum sistemi
  Solunum sistemi, kandaki karbondioksit (CO2) gazının oksijen gazı (O2) ile yer değiştirmesini sağlayan sistemdir.
 3. 3
  Ziyaretçi
  Hayvanlarda olduğu gibi, insanda da vücuda biçim veren, iç organları koruyan, vücudun dik durmasını ve aktif hareket etmesini sağlayan sistem vardır. Bu sisteme destek ve hareket sistemi denir İskelet ve kaslardan oluştuğu için iskelet ve kas sistemi de denir. Canlıların hareketini sinir sistemi ve endokrin sistem düzenler ve denetler.

  Hareketler kas, kemik, ve eklemin birlikte çalışmasıyla gerçekleşir. İnsanda, destek ve hareket sistemi elemanı olan kemik doku, iskelet adını alır. 4. 4
  Ziyaretçi
  İnsan gövdesinin vücudunun görevleri değişik şekillerde ve organına göre değişmektedir.

  Hücre ve Dokular

  Tek hücreli hayvan cinsinden olan canlıların dışında diğer tüm hayvan ve insan organizması çok sayıdaki hücrelerin birleşme-sinden oluşur.
  Aynı yapı ve çalışma gücündeki hücreler, hücre gruplarını oluştururlar ki, biz bunlara doku adını veriyoruz. Ara hücre maddeleri birbirlerini doğrudan sınırlayan hücreler arasında-ki boşluğu doldururlar. Bunlar koruyucu dokular arasında çok kuvvetli oluşumlardır. Ara hücre maddesi, hücreleri ve kan da-marlarını birbirine bağlar ve bunlar arasındaki madde alışve-rişini sağlar. Su toplama, romatizma, alerji gibi bazı hastalıklar hücre zarı arasındaki maddelerde oluşurlar.

  Hücre Kök, Hücre Nedir, Hücre Çeşitleri


  Her hücrede bir çekirdek ve hücre gövdesi bulunur. İnsan hüc-relerinin en büyüklerinden olan yumurta hücresi, 0,06-0,25 mm. çapında olup gözle görülebilen büyüklüktedir. Uzun süre bü-tün hastalıklara hücrelerdeki değişikliklerin neden olduğu sa-nılmaktaydı. Daha sonra bu görüş, tek yanlı bir sınırlandırma olarak nitelendirildi. Çünkü, öyle hastalıklar vardır ki, hücre-lerde herhangi bir değişim olmadığı halde, yalnızca belirli or-ganlardaki işlev bozuklukları bu hastalıkları yaratma nedeni olabilmektedir.

  Hücrenin Görevleri; Organizmada hücreler sürekli olarak ölürler ve bölünme yoluyla ölü hücrelerin yerlerini yeni hücreler alırlar. Canlı maddelerin gelişmesi, hücrelerin bölünmeleriyle sağlanır. Sı-cak, hücre bölünmesini artıran, soğuk ise bölünmeyi azaltan etkenlerdir. Sinir hücreleri gibi çok gelişmiş hücreler bölün-me yoluyla çoğalırlar. Hücre gövdesi yumuşak, sıvımsı bir mad-de olan protoplazma ile kaplıdır. Protoplazmada protein, yağ tanecikleri, tuz ve su vardır. Hücrenin bir de çekirdeği vardır. Hücre çekirdeği şu maddeleri kapsar:

  1. Çekirdek zarı: Çekirdeği hücreden ayıran bir kılıftır.
  2. Çekirdek sıvısı: Saydam görünümde olan bu sıvı çekir-değin temel maddesini oluşturur.
  3. Boyanabilen ve boyanmayan iskelet yapı.
  4. Çekirdek maddeleri: Bu maddenin değiştirici özelliğe sahip olduğu sanılmaktadır.

 5. 5
  Ziyaretçi
  Herkesin eline sağlık

 6. 6
  Ziyaretçi
  Bilgiler için teşekkürler ark

+ Yorum Gönder
gövdenin görevleri,  insan gövdesinin görevleri,  Vücudumuzda gövdenin görevleri,  insan gövdesi nedir,  insan govdesinin gorevleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 11 kişi