Tarih öncesi çağlarda türkiyede kurulmuş olan yerleşim yerleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Tarih öncesi çağlarda türkiyede kurulmuş olan yerleşim yerleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Hakan Demir
  Özel Üye

  Cevap:
  Açıklamalı Tarih öncesi çağlarda türkiyede kurulmuş olan yerleşim yerleri

  Mezopotamya'da; Ur, Uruk, Lagaş, Eridu, Kiş ve Um*ma gibi şehirler kurulmuştur. Mezopotamya'da birçok medeniyet kurulmuştur.

  Mısır'da; yerleşkeler Nil Nehri boylarında yapılmıştır. Mısır'da ilk şehir devletleri M.Ö. 4000'de kurulmuştur. Önemli şehirler Tinis, Menfis, Teb, Nubya'dır.

  Hint Yarımadasında; İndus ve Ganj Nehri çevresinde yerleşme başlamıştır. Bölgelerdeki medeniyetler Sü*mer medeniyetinin etkisinde kalmıştır. Bu kültürde ha*kim unsur sudur. Bu kültürün ortaya çıkardığı şehirler Mohencon-Daro ve Harappa'dır.

  İran'da;
  M.Ö. VI. yüzyılda Persler büyük bir kültür or*taya koymuşlardır. Persler hem siyasi hem de sosyal tarih açısından Mezopotamya, Anadolu ve Mısır'da da ekili olmuştur. Daha sonra İran topraklarında Sasaniler ve daha sonra da birçok devlet ortaya çıkmış*tır. Doğu Akdeniz'de ise Fenikeliler ve İbraniler mede*niyet kurmuştur. Fenikelilerin koloniler vasıtasıyla al*fabeyi ve kültürlerini Akdeniz ve Karadeniz havzaları*na da taşıdığı görülmektedir.
 3. 3
  Ziyaretçi
  kısa bilgiler teşekkür ederim 4. 4
  Ziyaretçi
  teşekkürler kısa ve öz....

+ Yorum Gönder
türkiyede tarih öncesi döneme ait yerleşim yerleri,  türkiyede tarih öncesi döneme ait yerleşim yerlerine örnekler yazınız.,  türkiyede tarih öncesi döneme ait yerleşim yerlerine örnek,  tarih öncesi yerleşim yerleri,  tarih öncesindeki ilk yerleşimlerle günümüzdeki yerleşim yerlerini örnekleyiniz
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 7 kişi