Teknoloji hayatımızı nasıl kolaylaştırır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Teknoloji hayatımızı nasıl kolaylaştırır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Teknoloji hayatımızı nasıl kolaylaştırır

 2. 2
  Mahmut
  Özel Üye

  Cevap: Teknoloji Hayatımızı Nasıl Kolaylaştırır

  Teknolojinin insan hayatını ne kadar kolaylaştırıldığı tartışılmaz bir gerçek Toplumların başka toplumlar karşısında, gelişmişlik ölçüsünde basamakları sıçrayarak çıkması, teknolojinin ne kadar iyi ve yaygın bir biçimde kullanılmasına bağlıdır.Bugün ayağımızdaki ayakkabıdan, kolumuza taktığımız saate, cebimizde taşıdığımız telefona, evimizdeki fırına, televizyona varıncaya kadar aklınıza gelebilecek her şey bir teknoloji ürünüdür.Zamandan ve emekten tasarrufu sağlayan en önemli unsur teknolojidir.Teknoloji sayesinde hayatımıza kolay bir şekilde devam ediyoruz. 3. 3
  Ziyaretçi
  çok güzel elinize sağlık dersime kolaylık verdiniz sağolun 4. 4
  Ziyaretçi
  Teknoloji hayatımızı nasıl kolaylaştırıyor

  Teknolojinin insan hayatını ne kadar kolaylaştırıldığı tartışılmaz bir gerçek. Toplumların başka toplumlar karşısında, gelişmişlik ölçüsünde basamakları sıçrayarak çıkması, teknolojinin ne kadar iyi ve yaygın bir biçimde kullanılmasına bağlıdır.

  Düz bir bakış içinde değerlendirdiğiniz zaman, teknolojinin insan hayatını kolaylaştırdığı kadar, endüstrilerin de vazgeçilmez kaynağıdır. Ve teknolojiyi, endüstriyi içinde kullanıp tekrar yeni bir teknoloji ürünü meydana getirilmesi de işin ilginç yanıdır aslında. Ve bu teknoloji, çok hızlı bir biçimde yeni ürünleri insanların, şirketlerin, endüstrinin kullanımına sunuluyor. Hem de ışık hızı ile..

  Bugün ayağımızdaki ayakkabıdan, kolumuza taktığımız saate, cebimizde taşıdığımız telefona, evimizdeki fırına, televizyona varıncaya kadar aklınıza gelebilecek her şey bir teknoloji ürünü. Ve teknoloji geliştiren ülkeler, teknolojiyi kullanan ülkelere ihracat yaparak, çok ciddi bir gelir kaynağı yaratmaktadırlar. Bu da o ülkenin kalkınmışlığını ve ileri olduğunu gösterir. Ama teknolojiyi ithal eden her ülke de geri kalmış demek değildir. Çünkü teknoloji yalnız televizyon yada cep telefonu değildir, ithal edilen teknoloji bir sanayi dalında bir endüstri ürününü üretmek için ve hatta yeni ve farklı bir teknoloji ürünü üretmek için bile kullanılabilir.

  Dünya hızla dönerken, korkunç bir sanayi pazarının var olması ile birlikte, teknoloji üreten ülkeler ve firmalar, kıyasıya bir rekabet ve ekonomik savaş içerisindedir. Daha düne kadar elektronik teknolojisinde Amerika’nın adı okunurken, bugün Uzakdoğu ülkelerinde üretilen bir çok elektronik teknolojisi ürünleri Amerika’ya ihraç edilebilmektedir. Daha dün uzay teknolojisinde ABD ve Rusya’nın adı okunurken, bugün Çin’in adı da telaffuz edilmektedir.

  Elektronikte, özellikle bilgisayar teknolojisinde at başı oynayan Uzakdoğu ülkelerindeki firmalar (Öyleki, evlerinin içinde bile elektronik kar üretimi yapılabilmekte), pazarı kaptırmamak için kıyasıya bir rekabetin içine girmekteler. Zaten batılı üreticiler de Uzakdoğulu firmalarla nedense rekabet edememekte, dolayısı ile bu tür teknolojileri ithal edip, kendi markaları ile satmaktadırlar. Durum bu merkezde iken, üretimin ne kadar kontrollü olduğu, kalitenin ne kadar yeterli düzeyde olduğu tartışılır tabiki.. Öyle ki, zaman zaman bazı üreticiler, ürettikleri bazı ürünleri piyasadan çekmek durumunda kalabiliyorlar.

  Mesela, Sony, 5 büyük firma için 2004 ve 2006 yılları arasında üretmiş olduğu 100 bin dizüstü bilgisayar pilinin yangın tehlikesi taşıdığını duyurarak bu pilleri ihraç ettiği ülkelerde toplatılmasını istemiş. Bu büyük bir firma için çok olumlu bir davranış olsa da, acaba kaç tane dizüstü notebook infilak etti, bunu gerçekten merak ediyorum. Bundan önce de, yanılmıyorsam
  firma 2006 yılında 9.6 milyon Sony dizüstü pilinin geri çağırılması sonucu 360 milyon dolarlık kayıp yaşamıştı. Şimdi de, 100 bin adet pili kapsayan yeni bir toplama operasyonu, firmaya bu ekonomik krizde birazcık yara açacak gibi


  Normal şartlarda, bir bilgisayar durup dururken infilak etmez yada yanmaz. Özellikle masaüstü bilgisayarlarda genellikle power supply, anakart yanmaları daha çok görülürken, dizüstü bilgisayarlar genellikle pil yanmaları daha çok meşhurdur. Ve dizüstü bilgisayarlardaki bu vakalar genellikle yüksek ısınmaya bağlı olarak meydana gelir. Bu tür vakalarda da insanlarda ciddi yanıklar ve hasarlar meydana getirebilir.


  İşte bu sebepten dolayı da, bir çok firma, ürettikleri notebook pillerini toplattırıyor. Verilen bilgilere göre, Arızalı piller 2004 yılının Ekim ayı ile 2005 yılının Haziran ayları arasında üretilip satılan ve daha sonra geri çağırılan 2.15Ah lityum iyon pillerin 74 bin adeti HP, 14 bin adedi ise Toshiba tarafından satılmış ürünlerde kullanılmış. Sony, pillerin ayrıca Dell, Acer ve Lenovo tarafından satılan bilgisayarlarda da kullanıldığını ifade etmiş.


  Firmayı bu girişiminden dolayı kutlamak gerekir. Belki geri itediği pilin yerine başka bir pil verilecektir ama ciddi bir sağlık problemi olması durumunda bunun da sorumluluğunu taşıyacaklar mı merak ediyorum doğrusu. Siz yine de bir notebook sahibiyseniz, cihazınızı kullanırken sürekli ısınıp, ısınmadığını kontrol edin ve aşırı ısınma algıladığınız durumda da hemen bir yetkiliservis ile temasa geçin. Ne olur ne olmaz !

 5. 5
  Ziyaretçi
  sağolun,teşekkürler

 6. 6
  Ziyaretçi
  tekneloji hayatımızı enerji açısından kolaylaştırır

 7. 7
  Ziyaretçi
  çok beğendim sağolun hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim

 8. 8
  Ziyaretçi
  biraz kısa yazsaydınız ama eminim ki çok güzel olmuştur biraz uzun ama teşekkür ederim

+ Yorum Gönder
teknoloji hayatımızı nasıl kolaylaştırır,  teknolojinin hayatımızı nasıl kolaylaştırır,  teknolojik aletler hayatımızı nasıl kolaylaştırır,  hayatımız nasıl kolaylaştı,  Teknoloji hayatımızı nasıl kolaylaştırıyor
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 16 kişi