Açık öğretim ile Uzaktan Eğitim Aynı Şeymi? Farklıysa Farkları Ne?

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Açık öğretim ile Uzaktan Eğitim Aynı Şeymi? Farklıysa Farkları Ne? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Açık öğretim ile Uzaktan Eğitim Aynı Şeymi? Farklıysa Farkları Ne?

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Öncelikle uzaktan eğitim meslekyüksek okullarınca açılan bir alan diyebiliriz. Çeşitli bölümler ile öğrenci alımı yapılıyor. Ben çukurova üniversitesi Bilgisayar teknolojileri ve programlama bölümünü kazandım. Bölüm kontenjanı 300 kişiydi sanırım. Bu bölümün uzaktan eğitimi bir çok üniversitede var.

  Uzaktan eğitimde , örgün okuyanlarla aynı hakka sahip oluyorsunuz. Yani Bil. prog. dan mezun olan birisiyle, aynı bölümün uzaktan eğitimini bitiren birisi aynı kategoride oluyor. Hiçbir kısıtlama ve haksızlığa yer verilmiyor. Zaten uzaktan eğitimi bitirdiğinizde size meslekyüksek okulu diploması veriyorlar. Bu diplomayla DGS ye girip 4 yıllık bir yer yazabiliyorsunuz.

  Uzaktan eğitimi neden yazarız derseniz. Açıkçası çalışan birisiyseniz bu bölüm tam size göre. Çünkü hem okuyup hemde Bil. Prog. Diploması alabilirsiniz. Onun dışında bir bölüm yazamayıp ama güzel bir bölüm isteyenler , uzaktan eğitimin güzel bir bölümünü yazıp sonra DGS yle 4 yıllığa geçerek hayallerini gerçekleştirebilirler. Ama bunun için sınıf 1. liğine oynamanız gerekiyor. Çünkü DGS gerçekten zor. Genelde tökezliyorlar ama yinede bir umut…

  Uzaktan eğitim okurken örgün öğrenimlerle derse girmek istiyorsanız, hocalarla görüşüp girebiliyorsunuz. Bazıları kıllık yapıyor açıkçası derse almak istemiyorlar. Ama 1 haftadan sonra yüzünüzü unuttuklarında dalın sınıfa gitsin. Zaten çok dikkat çekmezseniz dersinizi dinler çıkarsınız.

  Uzaktan eğitimin dezavantajı ne yazıkki harç parasının oldukça yüksek olması. Bu sene 810 YTL harç ödedik. Gerçekten çok fazla ama sonuçta 2 yıllık diplomanız olacak ve derslere gitmek zorundada değilsiniz. Eğer çalışıyorsanız çalışırkende okuma fırsatınız oluyor. Sınavlara haftasonu giriyorsunuz.

  Sınavlarda 2 vize yapılıyor ve 1 final yapılıyor. Vizeler internet üzerinden yapılıyor. Yani kopya çekmek serbest . 2 vizeden aldığınız puanların en yükseği vizenizin puanını belirliyor. Finaller ise okulda yazılı sınav şeklinde oluyor.
  Vizelerde kopya serbest ama genel not ortalamasına %20 katkısı var. Finalin ise %80. Yani vizeler çokta işe yaramıyor desek çokta abartmış olmam.

  Kayıt yaptırdığınızda size dersler hakkında kitap veriyorlar. Açıkçası hepsi fotokopi ve hocalar tarafından hazırlanmış. Yani 800 istiyorlar ve bize 50 ytl lik fotokopi kitap veriyorlar. Onlarda işini biliyor açıkçası

  Uzaktan eğitim kayıt belgeleri şunlardan oluşuyor;
  Nüfus kağıdı onaylı belgesi
  Uzaktan eğitim ücreti ve harç parasını yatırdığıza dair banka dekontu.
  Eğer yaşınız askerlikle sorun olacak yaştaysa ( ve erkekseniz ), askerlik techil belgesi ( Muhakkak istiyorlar)
  12 adet resim ( Ne yaparlar bu 12 adet resmi hala anlamam. Okulu bitirdiğinizde size geri veriyorlar zaten )
  İkamatgah belgesi
  Lise diplomasının aslı
  Ösym sonuç belgesi
  Evet bunları götürüp ilk kaydınızı elle yapmanız gerekiyor. Sonraki kayıtlarda internet üzerinden kayıt yapabiliyorsunuz.
  .....
  Açık öğretim

  Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinin aşağıda belirtilen ön lisans ve lisans programlarında 2011-2012 öğretim yılında “Dönemlik-Kredili” sistemde eğitim ve öğretim yapılacaktır. Dönemlik-kredili sistemde eğitim-öğretim yapacak programlara ÖSYS ile kazanan öğrencilerin kayıtları 12 Eylül – 23 Eylül 2011 tarihlerinde yapılacaktır. Bu programlarda okuyan öğrencilerin güz dönemi kayıt yenileme işlemleri ise 17 Ekim – 27 Ekim 2011 tarihleri arasında yapılacaktır.

  2011 ÖSYS ile Açıköğretim Fakültesinin dönemlik-kredili lisans ve önlisans programlarına yerleştirilen adayların kayıtları;
  12 Eylül 2011 Pazartesi günü başlayıp
  21 Eylül 2011 Çarşamba günü mesai saati bitiminde sona erecektir.
  22, 23 Eylül 2011 tarihlerinde mazeretli olanların kayıtları yapılacaktır.
  17 Eylül 2011 Cumartesi günü AÖF büroları kayıt işlemleri için açık olacaktır.
  12 Eylül – 21 Eylül 2011 tarihleri arasında ma-zeretleri nedeniyle kayıt yaptıramayanlar 22, 23 Eylül 2011 tarihlerinde mazeretlerini kanıtlayan resmî belge ile AÖF bürolarına bizzat başvurarak kayıt yaptırabilirler.
  22, 23 Eylül 2011 tarihlerinde mazereti hâlen devam edenlerin kayıtlarını, tam olarak hazırlanan kayıt belgeleri ile mazeret belgesini AÖF bürosuna getiren yakınları yaptırabileceklerdir.


  Öğretim Süresi
  2547 sayılı Yasanın değişik 44. maddesi; Açıköğretim öğrencileri, öğrencilik haklarından kararlanmamak koşuluyla, maddede de belirtilen sürelerle kısıtlı olmadığı hükmünü getirmiştir

  Buna göre İktisat ve İşletme Fakültesi'ne kayıtlı öğrenciler kayıt yaptırdıkları yıldan başlamak üzere yedi yıl, Açıköğretim Fakültesi Önlisans Programı öğrencileri dört yıl süreyle öğrencilik haklarından yararlanabilirler. Bu süreler içinde kaydını yeniletmediği için öğrencilik haklarından yararlanamayan öğrenciler, bu hakkı kullanmış sayılıyor.
  Bu sürelerin bitiminden sonra, öğrenciler kayıt yenileme işlemlerini tamamladıkları takdirde sınavlara katılarak öğretimlerini sürdürebilmekte, ancak, öğrencilik haklarından yararlanmaları mümkün olmuyor.  Fakültede bulunan bölümler
  Ülkemizde binlerce öğrencinin yararlandığı Açıköğretim sisteminde öğretim yapan fakültelerin pek çok bölümü var. Bu bölümlerde farklı farklı dersler okutuluyor.
  Açıköğretim Fakültesinde okutulan bölümler şunlar:
  İş İdaresi, Halkla İlişkiler, Büro Yönetimi, Mahalli İdareler, Dış Ticaret, Satış Yönetimi, Muhasebe, Turizm ve Otelcilik, Sosyal Bilimler, Ev İdaresi, Bankacılık ve Sigortacılık, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Hemşirelik, Ebelik, Sağlık Memurluğu, İktisat Fakültesi, İktisat, Maliye, Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler,İşletme Fakültesi, İşletme, Pazarlama, Yönetim ve Organizasyon, Muhasebe - Finansman.

  Giriş koşulları

  Sınavda 140-180 arası puan alan adaylar sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açıköğretim programlarını tercih edebilecek. YGS puanlarının en az biri 180 olan adaylar LYS‘ye girmeye hak kazanabilecek.Sınavda 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek.Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için ise YGS puanlarından en az birinin 140 ve üzeri olması gerekecek.

  Öğrenciler, kendilerine gönderilen sınava giriş belgesinde gösterilen bina, salon, tarih ve saatte sınavlara girmek zorundadırlar. Sınava giriş belgesinde belirtilen yerde ve tarihte sınava girmeyen öğrenciler için (mazeretli bile olsalar) başka bir yerde ve zamanda telafi sınavı açılmamaktadır. Bu nedenle ne sebeple olursan olsun, sınav haklarının saklı tutulması mümkün değildir. Öğrencilerin mağdur olmamaları için, mutlaka sınavlara katılmaları gerekir. Sınav haklarının saklı tutulması, sistem ve yönetmelik gereği mümkün olmadığından, mazeret beyan ederek başvuruda bulunanlara olumsuz cevap verilmektedir.


  Televizyon Eğitim Programları
  Açıköğretim sisteminde basılı malzemelerin yanında, televizyon da etkinlikle kullanılıyor. Ders kitaplarında yer alan bilgilerin televizyon programlarıyla desteklenmesi açıköğretimin önemli bir boyutunu oluşturuyor.


  Sınav sistemi
  Öğrenciler, okudukları sınıftaki derslerden, belirtilen tarihlerde ara ve yılsonu sınavına girecekler, yılsonu sınavında başarılı olamayanlar, başarısız oldukları derslerden bütünleme sınavına girmek zorundalar. Sınıfta kalan öğrenciler yalnızca kaldıkları derslerden, borçlu geçen öğrenciler ise bulundukları sınıfta okudukları derslerin yanında, borçlu oldukları derslerden de ara, yılsonu ve bütünleme sınavına girmek zorundalar.

  Sınıf Geçme
  Tüm sınavlar çoktan seçmeli test şeklinde hazırlanmakta ve bilgisayarla değerlendiriliyor.. Bu sınavlarda öğrencilerin, derslerin her birinden ayrı ayrı başarılı olmaları gerekmekiyor. Cevaplar değerlendirilirken, doğru cevaplara puan verilmekte, yanlış cevaplar için puan düşürülüyor.

  Başka bir deyişle, yanlış cevaplar doğru cevapları götürmüyor. Bu nedenle soru kitapçıklarındaki soruların cevapsız bırakılmaması, öğrencilerin yararına. Sınavlarda değerlendirme 100 tam not üzerinden yapılıyor. Her dersin başarı notu; ara sınav notunun yüzde 30'u ile yıl sonu veya bütünleme sınav notunun yüzde 70'i toplanarak bulunuyor.

  Örnek hesaplama
  Bir öğrencinin ara sınavından 70, yılsonu sınavından 60 not aldığı varsayılırsa, Ara sınavının ağırlığı yüzde 30 olduğuna göre, 70 X 30 / 100 = 21 not olacaktır. Yılsonu sınavının ağırlığı yüzde 70 olduğuna göre, 60 X 70 / 100 = 42 not olacaktır. Ara sınavı ve yılsonu sınavının not toplamı 21 + 42 = 63 olacaktır. Bir dersten başarılı olabilmek için başarı notu 50 ve daha yukarı olması gerektiğine göre, öğrenci bu dersten 63 not aldığı için başarılı sayılacaktır.

  Muafiyet durumu
  Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerin öğrencileri, kaydedildikleri ve bulundukları sınıf, bölüm ve programda okutulan derslerin tümünü almak zorundalar. Öğrencilere, yükseköğretim kurumlarında (açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakülteler dahil) daha önce okudukları dersler dolayısıyla hiçbir şekilde muafiyet tanınmıyor.

  Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerin öğrencisi iken, yeniden ÖSYS'na girerek, kayıtlı olduğu bölüm ve programdan, başka bir bölüm ve programa yerleştirilenler, önceki kaydını sildirmek koşuluyla, yerleştirildikleri bölüm ve programın birinci sınıfına kayıt yaptırabilirler. Bu öğrencilere fakültelerde daha önce okudukları ve başardıkları dersler dolayısıyla hiçbir şekilde muafiyet tanınmıyor.

  Staj
  Açıköğretim Fakültesi Turizm ve Otelcilik Önlisans Programı dışındaki öğretim programlarında, öğrencilerin staj yapma mecburiyeti bulunmuyor. Turizm ve Otelcilik Önlisans Programına kayıt yaptıran öğrencilerin zorunlu staj süreleri Fakülte Yönetim Kurulunca 90 gün olarak belirlenmiş durumda. Öğrenciler Dekanlığın belirlediği staj şartlarına uymak zorundalar. Kendisine Dekanlık tarafından staj çağrısı gönderilen öğrenciler, geçerli mazeretleri yoksa, Dekanlığın belirlediği tarih ve yerde stajlarını yapmak zorundarlar. 3. 3
  Ziyaretçi
  Elinize sağlık Güzel bir yazı olmuş.Allah razı olsun. 4. 4
  Ziyaretçi
  Merhaba uzaktan eğitim sınavlarına yaşadığımız il demi giriyoruz yok bölümünü okuduğumuz okuldami

 5. 5
  Hakan
  Administratör
  Bulunduğunuz ilde sınava girmektesiniz.

+ Yorum Gönder
uzaktan eğitim ile açıköğretim arasındaki fark,  uzaktan eğitim ile açıköğretim arasındaki fark nedir,  açıköğretim ile uzaktan eğitim arasındaki fark,  açıköğretim ve uzaktan eğitim arasındaki fark,  uzaktan eğitim ve açıköğretim arasındaki fark
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi