Ölçek nedir ve ne işe yarar?

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ölçek nedir ve ne işe yarar? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ölçek nedir ve ne işe yarar?

 2. 2
  ENGİN
  Özel Üye

  Cevap: Harita yapılırken ilk iş haritası yapılacak bölgenin gerçeğe göre ne oranda küçültüleceğine karar vermektir. Bu iş için belirlenen orana ölçek denir. Özetle harita üzerindeki uzaklık ile doğadaki gerçek uzaklık arasındaki oran haritanın ölçeğidir.

  Her haritanın mutlaka bir ölçeği bulunur. Bu ölçek haritanın altında yazılıdır. Harita ölçeği genellikle kesirli ya da oranlı bir rakam olarak belirtilmektedir. 1 / 100.000 ya da 1 : 100.000 gibi. Kesirli ya da oranlı ölçeklerin yanı sıra grafik ölçek olarak adlandırılan bir doğru parçası üzerinde bölümlere ayrılmış şekilde gösterilen ölçekler de bulunmaktadır.

  Kesirli ya da oranlı ölçeklerde kesrin paydası büyüdükçe haritanın gösterdiği ayrıntı azalır. Farklı bir söyleyişle kesrinin paydası küçük olan haritalar daha fazla ayrıntıya sahiptirler.

  Örneğin 1 / 100.000 ölçekli bir haritanın anlamı harita üzerindeki 1 santimetrenin gerçekte 100.000 santimetre ( 1000 m. ) olduğudur. 1 / 50.000 ölçekli bir haritada ise 1 cm = 50.000 cm ( 500 m. ) dir. Özetle daha ayrıntılı bir harita istiyorsak paydasında yazan rakamı daha küçük bir harita tercih etmemiz gerekecektir.
  Dağcılar ya da doğa ile uğraşan insanlar tarafından tercih edilen haritalar 1 / 50.000 veya 1 / 25.000 ölçekli haritalardır. Bu tür haritalarda doğada bizlere lazım olabilecek bir çok ayrıntıyı bulabiliriz. Özel olarak hazırlanan orienteering haritaları ise 1 / 15.000 veya 1 / 10.000 ölçekli olmakta ve daha çok ayrıntıyı barındırmaktadır. Örneğin arazi üzerindeki bir dikenli tel bile bu haritalarda belirtilmektedir.

  Burada karıştırılan ve genellikle yanlış kullanılan bir kavrama da kısaca yer vermek istiyorum. Paydasında yazan rakam küçük olan bir harita “küçük ölçekli” bir harita değildir. Tersine büyük ölçekli bir haritadır. Paydasında yazan rakamın küçük olmasına bakarak haritayı küçük ölçekli olarak adlandırmak yanlış bir tanımlamadır. Çünkü paydada yazan rakam küçüldükçe aslında haritanın ölçeği büyümektedir. 3. 3
  Ziyaretçi
  Çok teşekkürler yardımcı oldun 4. 4
  Ziyaretçi
  burada çok iyi

 5. 5
  Ziyaretçi
  işime yaradı çok sağol

 6. 6
  Ziyaretçi
  Bence orta çünkü aradığımın yarısını buldum

+ Yorum Gönder
ölçek ne işe yarar,  çizgi ölçek ne işe yarar,  matematikte ,  olcek ne ise yarar,  haritada ölçek nedir ne işe yarar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi