İstiklal marşının kabulü ile ilgili kompozisyon

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İstiklal marşının kabulü ile ilgili kompozisyon ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  EFSER
  Bayan Üye

  Cevap: 12 mart istiklal marşının kabulü ile ilgili kompozisyon Örneği

  12 Mart İstiklal Marşının kabulü kompozisyon, 12 Mart İstiklal Marşının kabulü ile ilgili kompozisyon örneği uzun kısa
  Ulusların ve ülkelerin kahramanlıklarını, egemenliklerini ve özgürlüklerini ifade eden şey ulusal marşlarıdır. Bizim İstiklal Marşımız ise 12 Mart 1921 tarihinde onaylanmış ve Mehmet Akit Ersoy tarafından kaleme alınmıştır. Devletimizin özgürlük için yaptığı mücadeleleri ve çabaları efsanevi bir şekilde anlatan bir eserdir.

  İstiklal Marşı’nın yazılma öyküsü ise ordunun kurulma zamanlarında başlar. Bu marş askerlerimize hırs ve cesaret aşılamak için kaleme alınmıştır. Bu yıllarda Milli Eğitim Bakanı tarafından yapılan yarışmayla ulusal marş aranmaya başlanmıştır. O dönemde verilecek ödül için bir çok kişi bu yarışmaya dahil olmuştur hatta başvuran kişi sayısı 724 olmuştur.
  Başvuran adayların şiirleri arasında 6 tanesi ön elemeyi geçmiştir ancak çok sevilmemiştir. Yarışma sonucunda verilen ödül sebebiyle katılmak istemeyen ve o yıllarda Burdur milletvekilliği yapan Mehmet Akif Ersoy bakanın isteğini kıramayıp ödülü almamak şartıyla yarışmaya dahil olmuştur.
  Başlangıçta seçilen 6 şiir ve Ersoy’un şiiri ordunun komutanlarına yollanır ve sıralama yapmaları rica edilir. Komutanların hepsinin yaptığı listede birinci sırada hep Mehmet Akif Ersoy vardır.

  12 Mart 1921 tarihinde TBMM’de yapılan seçim sonucunda İstiklal Marşı onaylanır. Sıra marşın bestelenmesine gelmiştir. Bunun için tekrar bir yarışma yapılır. 1924 senesinde Ali Rıfat ÇAĞATAY’ın yazdığı beste beğenilir. Ancak 1930 senesinde Cumhurbaşkanlığı Orkestrası Şefi Osman Zeki Üngör yeni bir beste yapar ve günümüzde kullanılan da bu bestedir.+ Yorum Gönder
istiklal marşının kabulü ile ilgili kompozisyon,  istiklal marşının kabulü ile ilgili kompozisyonlar,  istiklal marşının kabulu ile ilgili kompozisyon,  istiklal marşının kabulüyle ilgili kompozisyon,  istiklal marşını kabulü ile ilgili kompozisyon
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 8 kişi