Yakın çağ hakkında bilgi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yakın çağ hakkında bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Yakın Çağ Nedir ? (Detay)
  Yakın Çağ, 1789′da yapılan Fransız İhtilâli ile başlayıp günümüze kadar süren dönemdir. Çağın iki önemli olayı Fransız İhtilâli ve Sanayi Devrimidir. Fransa’da, Aydınlanma Çağı ve Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nın etkisiyle ortaya çıkan özgürlükçü düşünceler, sosyal tabakalaşma ve sınıf farklılıkları Fransız İhtilâli’nin hazırlayıcısı oldu. Fransız İhtilâli sonucunda; feodalizm ortadan kalktı, egemen sınıf olan soylular ve rahipler güçlerini kaybettiler; üretici sınıf haklarına kavuştu. İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi yayımlanarak insan hakları konusunda önemli adımlar atıldı.
  Yakın Çağda ortaya çıkan bilimsel ve teknik gelişmeler sonucunda kömür, petrol, buhar gibi yakıtlarla çalışan çok verimli üretim araçları kullanılmaya başlanmıştır. Bu durum, üretimin artmasıyla birlikte tekelleşmenin oluşmasına yol açtı. İngiltere’den tüm Avrupa’ya yayılan ve işçi sınıfının oluşmasına yol açan bu değişime Sanayi Devrimi adı verilir.

  Sanayi Devrimi sonrasında pazar arayışına giren emperyalist devletler arasındaki ekonomik rekabet, bu devletlerin sömürgelerini korumak için silâhlanmaları ve oluşan bloklar Birinci ve İkinci Dünya savaşlarının temel nedeni olacaktır. Amerika Birleşik Devletleri de özellikle Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra büyük bir endüstriyel güç olarak karşımıza çıkacak ve her geçen gün bu gücü artacaktır.

  YAKIN ÇAĞ TARİHİ
  (1789 - ...)
  Tarihi çağlar belirlenirken, tarihi etkileyen önemli olaylar göz önünde bulundurulmuştur. Yakınçağ 1789 Fransız İhtilali ile başlayan ve günümüzü de içine alan dönemdir. Yakınçağ hâla bitmemiştir. Bu döneme damgasını vuran birçok olay, savaş, antlaşma... olmuştur. 3. 3
  Ziyaretçi
  Tek kelimeyle harika tşk 4. 4
  Ziyaretçi
  Tek kelimeyle harika

 5. 5
  Ziyaretçi
  Çok iyi olmuş süper

 6. 6
  Ziyaretçi
  sağolun hoca ödev verdiydi

+ Yorum Gönder
yakın çağ hakkında bilgi,  yakın çağ ile ilgili bilgiler,  yakın çağ nedir ,  yakin çağ hakkinda bilgi,  yakın çağ hakkındaki bilgi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi