Sellerin ülkesi Bangladeş hakkında bilgi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Sellerin ülkesi Bangladeş hakkında bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Sellerin ülkesi Bangladeş hakkında bilgi

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Bangladeş Ülkesi Hakkında Geniş Bilgi
  Bangladeş (Bangladesh) resmi olarak Bangladeş Halk Cumhuriyeti Güney Asya'da bir ülkedir. Hindistan ile bütün sınırlarda Myanmar'ın küçük bir kısmı hariç sınırdır.Bangladeş in anlamı "Bengal'in ülkesi" olup resmi dili Bengali dir. Nüfusun %80'den fazlası Müslüman'dır. Geri kalan kısıımlar Hindu ve Budist'tir. 1971 senesine kadar Pakistan'ın "Doğu Pakistan" adlı eyaleti, daha önceleri de İngilizlerin Kıta Hindi'nde Bengal eyaleti idi. Kuzey-güney arası 625, doğu-batı arası 304 kilometredir.
  Bangladeş daha ziyade Kıta Hindi'nin Ganj (Padna), Jamune (Brahma Putra) Nehrinin aşağı kolu ile Meghna gibi önemli nehirlerinin deltasında oluşan alüvyonlu ovalardan meydana gelir. Bu nehirler birleşerek Bengal Körfezinde bir delta içinde akarlar. Ovaların büyük bir kısmının denizden yüksekliği 9 metreyi geçmemektedir.

  Bu sebeple her yıl yağışlı mevsimlerde ırmakların kabarmasıyla ovalar seller altında kalırlar. Bu sel baskınlarının en büyüğü 1974 yılında olmuş ve ülkenin % 70'i sular altında kalmış, 2 bin insan ölüp, yüz binlerce insan evsiz, barksız ve aç kalmıştır. Jamuna Irmağının kolları olan Tistua ve Astrai ırmakları, ovanın kuzey bölümünden geçerler.

  Bu bölgede çok sayıda bataklık ve sazlık bulunmaktadır. 9300 kilometrekarelik bir yer kaplayan Barind Ovası, orta kesimde 6350 kilometrekarelik yer kaplayan Madhupur Platosu ve Meghna Irmağının doğusundaki Lalmai Tilas bölgeleri, alüvyonların meydana getirdiği başlıca plato alanlarıdır. Feni Irmağının güneyinde uzanan Chittagong bölgesi, tepeler, vadiler ve ormanlarla kaplıdır. Buraları ülkenin başlıca dağlık bölgesidir. Yüksekliği ortalama 600 metredir.

  Genel olarak Muson iklimi görülür. Ükeye düşen yağış miktarı yüksek olup, metrekareye 1270-5080 mm arasında değişir. Nem oranı yüksekliği, bunaltıcı sıcaklara sebeb olmaktadır.

  Ocak ayında en yüksek sıcaklık 25-26 °C arasında değişmektedir. Yazın ise 30-35 °C'ye kadar ulaşır. Yıllık siklonlar ülkeye büyük zararlar vermekte, bilhassa sahil şehirlerinde büyük hasara sebep olmaktadır. 1970 yılındaki bir fırtınada 500 bin insan ölmüş ve yüz binlercesi de evsiz, barksız kalmıştır.

  BANGLADEŞ’TE YATIRIMI CAZİP HALE GETİREN ETKENLER

  147milyon nüfusu ile dinamik bir iç Pazar olması.
  Ayrıca konumu itibari ile de Çin ve Hindistan pazarına oranla daha avantajlıdır.
  Kalifiye ve ucuz iş gücüne sahiptir, ortalama işçi aylık ücreti; bütün masraflar dahil 50$dır.
  Bangladeş’te üretilen malları Avrupa Birliği üyeleri, Kanada, Avustralya, Norveç gibi ülkelere gümrüksüz ve kotasız giriş imkanına sahiptir.
  Devlet, yabancı yatırımcıya teşvik ve vergi muafiyeti uygulamakta; yatırımcı 10 sene gibi uzun bir süre vergiden muaf tutulmaktadır.
  Enerji ucuz olup ülkede çıkarılan doğalgaz ve üretilen elektrik fiyatı dünya fiyatlarının çok altındadır.
  Doğal gazın 1 litre=11.33taka=0.165$; Fabrika için kullanım miktarına göre çektiği güç 1KW:5 tk=0.072$ ile 8.5 taka=0.124$ arasında değişmektedir.
  Yabancı dil olarak İngilizce yaygın biçimde kullanılmaktadır.
  Yabancı yatırımcılar kazançlarını her an ülke dışına transfer edebilmektedirler.
  Türkiye ve Türklere karşı, tarihten gelen sempati ve ilgi olması, kültürel olarak iki ülke kültürlerinin birbirlerine yakınlığı da, Bangladeş’te yatırımı cazip hale getiren bir başka etkendir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi