Akıllı Elektrik sayaçların dışında puant tarifesinden yararlanabilir miyiz?

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Akıllı Elektrik sayaçların dışında puant tarifesinden yararlanabilir miyiz? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Akıllı Elektrik sayaçların dışında puant tarifesinden yararlanabilir miyiz?

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Akıllı sayaçlar ile puant tarifeye

  MANİSA (İHA) - Elektriğe zam yapıldığını dikkat çeken Salihli Elektrikçiler Odası Başkanı Bahadır Çelikkol, ev ve işyerlerinde bazı basit kurallara dikkat edilmesi durumunda elektrik tüketiminin önemli oranda düşürülmesinin mümkün olduğunu açıkladı. 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren elektrik fiyatlarının konutlarda yüzde 9,07, sanayide ise yüzde 9,27 oranında artırdığını ifade eden Salihli Elektrik ve Radyo Teknisyenleri Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanı Bahadır Çelikkol, artık tasarrufun kaçınılmaz olduğunu söyledi. Bahadır Çelikkol, “Son zamlarla birlikte elektrik fiyatları yılbaşından bu yana konutta toplam yüzde 54, sanayide ise toplam yüzde 46 oranında artmış oldu. Elektrik fiyatlarının bu derece artmasının ardından faturaların cep yakmaması ve tasarruf yapılması için basit önlemlerle elektrik faturaları düşürülebilir. Bunlardan ilki, akıllı sayaçlar ile puant tarifeye geçilmesi, diğeri ise bir takım hususlara dikkat edilmesidir.”dedi.

  Elektriğe sabah, akşam ve gece olmak üzere 3 farklı tarife uygulandığını kaydeden Çelikkol, “Tüketicilerin bu saatlere riayet etmesi durumunda elektrik sarfiyatında ciddi düşüşler yaşanacaktır. Abonelere gündüz (06.00-17.00 saatleri arası) normal tarife, akşam (17.00-22.00 saatleri arası) puant, yani normalin yaklaşık 2 katı olan pahalı tarife, gece ise (22.00-06.00 saatleri arası) normalin yaklaşık yarısı ucuz tarife uygulanıyor. Bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, ütü gibi elektrikle çalışan cihazların akıllı saatler olarak tanımlanan gece 22.00-06.00 saatleri arasında kullanılması durumunda faturalara yansıyacak miktar yarı yarıya azalıyor. Akıllı saatler dışında evlerde uygulanacak basit tedbirlerle de elektrik tüketimini azaltmak mümkündür.” diye konuştu.

  TASARRUF ZOR DEĞİL
  Salihli Elektrik ve Radyo+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi