1.dünya savası sırasında osmanlı devleti eğer itilaf devletleri safında ve kazanan taraf olsaydı avantajlı ve dezavatajlı yönleri neler olurdu?

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden 1.dünya savası sırasında osmanlı devleti eğer itilaf devletleri safında ve kazanan taraf olsaydı avantajlı ve dezavatajlı yönleri neler olurdu? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  1.dünya savası sırasında osmanlı devleti eğer itilaf devletleri safında ve kazanan taraf olsaydı avantajlı ve dezavatajlı yönleri neler olurdu?

 2. 2
  ENGİN
  Özel Üye

  Cevap: 1.Dünya Savaşı’nın Sonuçları


  a) Siyasi Sonuçları:

  Dünya haritası değişmiştir. Avusturya-Macaristan imparatorluğu parçalanmış Çarlık Rusya’sı ve Osmanlı Devleti yıkılmıştır. Osmanlı toprakları üzerinde yeni devletler ortaya çıkmıştır.Yeni rejimler doğmuştur. Çarlığın yıkılması üzerine Rusya’da ilk kez sosyalist sistem uygulanmıştır. Anadolu’da M. Kemal’in önderliğinde Milli Mücadele hareketi başlatılarak Yeni Türk Devleti’nin temelleri atılmış ve Cumhuriyet idaresine geçiş süreci başlatılmıştır.

  b) Ekonomik Sonuçları:

  Avrupa savaş öncesindeki ekonomik gücünü yitirmiş bu güç A.B.D. ve Japonya’ya geçmiştir. Avrupa’da ekonomi de devlet müdahalesi dönemi başlamıştır. Avrupa Devletleri savaş sonrasında planlı kalkınma dönemi başlamıştır. Avrupa’da savaş sonrasında yüksek enflasyon yaşanmıştır. Osmanlı devleti ise savaş sonrasında ekonomik açıdan tam olarak çökmüştür. Bu da Osmanlı Devleti’nin sonunu getirmiştir.

  c) Toplumsal Sonuçları

  10 milyon insanın ölümüne 20 milyon insanın yaralanmasına ve sakat kalmasına yol açmıştır. Özellikle Avrupa’da üretici genç nüfusun azalmasına tüketici nüfusun çoğalmasına dolayısıyla da ekonominin alt üst olmasına neden olmuştur. Pek çok Batılı ülke savaş sırasında cepheye giden askerlerinin üretimde ortaya çıkardığı boşluğu dolduran ve ekonomik özgürlüklerini kazanan kadınlarına siyasi haklarını tanımak zorunda kalmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi