Yılanın omurgası varmıdır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yılanın omurgası varmıdır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: öncelikle Yılan omurgalı hayvandır.

  yılan ile ilgili detaylar.


  YILAN

  Yılanlar, Serpentes alt takımına ait uzun, ayaksız etçil sürüngenlerdir.
  Serpentes alt takımının üyeleri, ayaksız kertenkelelerden dış kulakların ve göz kapaklarının olmayışı ile ayırdedilirler. Bütün pullar gibi yılanlar da, vücudu üst üste binen pullarla kaplı ektotermik amniyot omurgalılardır. Çoğu yılan türü, ataları olan kertenkelerinkinden çok daha fazla eklemi olan bir kafatasına sahiptir. Bu yılanlara son derece hareketli çeneleriyle kendi kafasından daha büyük avları yutma imkânı verir. Dar vücutlarına uygun bir şekilde yerleşebilmesi için yılanların çift organları (böbrekler gibi) yan yana yerine biri diğerinin üstünde görünür ve çoğu bir tane işlevsel akciğere sahiptir. Bazı türler, kloakın her iki tarafında artakalan bir çift pençeyle birlikte pelvik kemere sahiptir.
  Yılanlar Antarktika ve çoğu ada dışında dünyanın her yerinde bulunur. 456 cins ve 2900'ün üzerinde türü kapsayan tanımlanmış on beş familyası bulunmaktadır.[1][2] Büyüklük aralığı 10 cm uzunluğundaki küçücük Leptotyphlops carlae türünden 7.6 metre uzunluğa erişebilen pitonlar ve anakondalara kadar değişiklik gösterir. Son keşfedilen Titanoboa cinsinin fosili 15 metre uzunluğundaydı. Yılanların Kretase döneminde hem kazıcı hem de sucul kertenkelerden evrimleştiği düşünülmektedir. Modern yılanların çeşitlenmesi ise Paleosen dönemde oldu. Yılanların Türkiye'de 47 türü bulunur.
  Çoğu yılan zehirsizdir ve zehirli yılanlar da zehirlerini öncelikli olarak savunma amacından çok avı kontrol altına almak ve öldürmek için kullanırlar. Bazıları insanlarda acılı yaralanmalara ve ölüme sebep olabilecek denli güçlü zehire sahiptirler. Zehirsiz yılanlar da avlarını ya canlı olarak yutarlar ya da sıkarak öldürürler. Amatörler için yılanları görünüşüne göre zehirli zehirsiz olarak nitelendirmek zor olup onlardan uzak durmak ya da bir profesyonelle yaklaşmak gerekir. 3. 3
  Ziyaretçi
  teşekkür ederim güzel bir yazı olmuş bilgilendirici. 4. 4
  Ziyaretçi
  yılanlar omurgasız

 5. 5
  Ziyaretçi
  ben derste yılanlar omurgasız dedim.hoca yılanlar omurgasız diyenler araştırsın dedi.araştırdım ve yılanların omurgalı olduğunu öğrendim.derste öyle dediğime pişman oldum.
  :(:(:(:(:(

 6. 6
  Ziyaretçi
  cidden ya bana hoca demedi de ders çalışıyoken çıktı bende bir araştırıyım dedim

 7. 7
  Ziyaretçi
  Sağooll senin sayende ben de doğru yaptım:) iyiki yorumlara bakmisim

 8. 8
  Ziyaretçi
  Ya yılan nasil omurgasiz yaa

 9. 9
  Ziyaretçi
  hyr omurgazızdır yılan

+ Yorum Gönder
yılanın omurgası varmıdır,  yılan omurgalı mı,  yılan omurgalı mıdır,  yılanların omurgası varmıdır,  yılanda omurga varmıdır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 13 kişi