Deprem simülatörü devresi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Deprem simülatörü devresi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Gezgin
  Özel Üye

  Cevap:


  "Deprem Simülatörü Tasarımı ve Yapımı" projesi TÜBİTAK'in desteği ile Sakarya Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü'nde gerçekleştirilmiştir. Bu projenin amacı, Sakarya Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü'nde, lisans ve yüksek lisans düzeyinde deprem mühendisliği eğitimine katkıda bulunmak amacıyla tek eksenli sinüzoidal deprem simülatörünün tasarımını ve imalatını gerçekleştirmektir. Tasarlanan Sarsma tablasının tahrik ünitesi, mikroprosesör kontrollü, değişken hızlı, trifaz AC elektrik motorundan oluşmaktadır. Sarsma tablası 30 kg kapasitelidir. Sistem,1-200 Hz frekansta çıkış sağlayan motor, veri toplama toplama ünitesi ve bir bilgisayardan oluşmaktadır. Veri toplama ünitesi, LabVIEW yazılımı ile kontrol edilmektedir.

  Deprem simülatörü veya sarsma tablası, deprem mühendisliği eğitiminin bir parçasıdır. Geleceğin inşaat mühendislerine, yapı dinamiği ve deprem mühendisliği ile ilgili bir takım kavramların öğretilmesinde, sarsma tablası deneyleri çok etkili bir araçtır. Bu proje ile, Sakarya Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği öğrencileri bu imkana kavuşmuşlardır.

  Projenin maliyetinin düşük olması nedeniyle, TÜBİTAK aynı cihazı, diğer üniversitelerimizin inşaat mühendisliği bölümlerine de tavsiye ederek sahip olmaları sağlanabilecektir. Ayrıca, TÜBİTAK'ın bilgisi ve izni dahilinde, bahsı geçen cihaz, çevre illerdeki üniversitelerimizin kullanımına da imkan verilebilecektir.

  Deprem Similatörünü İzlemek İçin Tıklayınız+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi