Güneş panelleri nedir nasıl çalışıyor?

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Güneş panelleri nedir nasıl çalışıyor? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Güneş panelleri nedir nasıl çalışıyor?

 2. 2
  naberya?
  Bayan Üye

  Cevap: Güneş paneli, üzerinde güneş enerjisini soğurmaya yarayan birçok güneş hücresi bulunduran bir enerji kaynağıdır.
  8-24 panellik bir sistem, ihtiyaç olan yerlerde bir evin tüm elektrik ihtiyacını karşılayabilir. Endüstri uygulamaları veya elektrik santralleri için binlerce güneş panelinin kullanıldığı büyük sistemler kurulmaktadır. Bir güneş hücresinin performansı verimi ile ölçülür. Aldığı enerjinin yüzde kaçını kullanılabilir elektriğe dönüştürdüğü verimi belirler.

  Sadece belli dalga boylarındaki ışık elektriğe dönüştürülebilir, geri kalan büyük miktar hücreyi oluşturan madde tarafından ya emilmekte ya da yansıtılmaktadır. Paneller, mevsimlere bağlı olarak farklı açılarla güneşe doğru yönlendirilerek her mevsimde azami verim alınması mümkün olmaktadır. Türkiye için genelde geçerli olan 60º kış eğimi sayesinde ve panel camlarının özelliği nedeni ile buzlanma veya kar birikmesi engellenmektedir. Güneş panellerinin çıkışına takılan özel güneş regülatörleri ile 12 ay boyunca en optimal koşullarda akü şarjı yapılmaktadır. Akülerde depolanan enerji yüksek verimli tam sinüs DC-AC (doğru akım,alternatif akım) çeviriciler ile 220 V AC akıma çevirilebilmektedir.
  Güneş pilleri pek çok farklı maddeden yararlanarak üretilebilir. Günümüzde en çok kullanılan maddeler şunlardır:
  Kristal Silisyum: Önce büyütülüp daha sonra 200 mikron kalınlıkta ince tabakalar halinde dilimlenen Tekkristal Silisyum bloklardan üretilen güneş pillerinde laboratuvar şartlarında %24, ticari modüllerde ise %15’in üzerinde verim elde edilmektedir. Dökme silisyum bloklardan dilimlenerek elde edilen Çokkristal Silisyum güneş pilleri ise daha ucuza üretilmekte, ancak verim de daha düşük olmaktadır. Verim, laboratuvar şartlarında %18, ticari modüllerde ise %14 civarındadır.
  Galyum Arsenit (GaAs): Bu malzemeyle laboratuvar şartlarında %25 ve %28 (optik yoğunlaştırıcılı) verim elde edilmektedir. Diğer yarıiletkenlerle birlikte oluşturulan çok eklemli GaAs pillerde %30 verim elde edilmiştir. GaAs güneş pilleri uzay uygulamalarında ve optik yoğunlaştırıcılı sistemlerde kullanılmaktadır.

  İnce Film
  Amorf Silisyum: Kristal yapı özelliği göstermeyen bu Si pillerden elde edilen verim %10 dolayında, ticari modüllerde ise %5-7 mertebesindedir. Günümüzde daha çok küçük elektronik cihazların güç kaynağı olarak kullanılan amorf silisyum güneş pilinin bir başka önemli uygulama sahasının, binalara entegre yarısaydam cam yüzeyler olarak, bina dış koruyucusu ve enerji üreteci olarak kullanılabileceği tahmin edilmektedir.
  Kadmiyum Tellürid (CdTe): Çok kristal yapıda bir malzeme olan CdTe ile güneş pili maliyetinin çok aşağılara çekileceği tahmin edilmektedir. Laboratuvar tipi küçük hücrelerde %16, ticari tip modüllerde ise %7 civarında verim elde edilmektedir.


  Umarım işinize yarar... 3. 3
  naberya?
  Bayan Üye
  Güneş enerjisi dünyanın bir çok yerinde reklam uygulamalarında , endüstriyel uygulamalar ve devlet uygulamalarında kullanılan bir güç kaynağı. Güneş panelleri Afrika’da su pompalarına enerji verirken antartika’daki hava istasyonlarına enerji sağlıyor. Ve hatta uzaydaki uydular bile güneş enerjisi ile çalışıyor.
  güneş panelleri nasıl çalışır Bu paneller güneşten aldığı enerjiyi yeniden kullanabilen elektrik enerjisine çevirerek çalışıyor. Paneller güneş ışınlarını yakalayarak biriktirmenizi sağlıyor. Daha büyük panel daha çok enerji anlamına geliyor. Daha sonra biriktirdiğiniz bu enerjiyi piller aracılığı ile kullanabiliyorsunuz.

  Bazen ihtiyacınızdan daha fazla enerji biriktirebiliyorsunuz bu nedenle daha büyük panellerle beraber bir voltaj regülatörü kullanarak enerji akışını kontrol edip pil hasarını önleyebiliyorsunuz.

  Çevreye daha dost kullanımı olan bir enerji kaynağı bulmak gerçekten zor. Güneş enerjisi temiz, doğayla dost ,yenilenebilir ve çevreyi kirletmeyen bir enerji kaynağı. Güneş panelleri ile güneş enerjisini evinizde kullanmanın keyfini çıkarın.

  Tüm güneş panelleri 10 yıl garanti ve 20 yıl performans garantisi ile satışa sunuluyor..+ Yorum Gönder
güneş paneli nedir nasıl çalışır,  güneş paneli nedir nasıl yapılır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi