Karadağda osmanlı mimari eserleri hakkında bilgi ve fotoğraf

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Karadağda osmanlı mimari eserleri hakkında bilgi ve fotoğraf ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Karadağda osmanlı mimari eserleri hakkında bilgi ve fotoğraf

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Karadağ'daki tarihî cami 79 yıl sonra ibadete açıldı  İzlediği yapıcı dış politikayla Balkanlar'da barış ve istikrarın tesisi için önemli adımlar atan Türkiye, Osmanlı'dan kalma tarihî ve dinî eserlere sahip çıkmayı sürdürüyor.Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) tarafından restore edilerek yeniden inşa edilen Karadağ'ın Tuzi kentindeki Fatih Sultan Mehmet Camii dün akşam Kadir Gecesi münasebetiyle 79 yıl sonra ibadete açıldı. Açılışa TİKA Başkanı Musa Kulaklıkaya ve bölge halkı katıldı.

  Balkanlar'da harabeye dönüşen Osmanlı eserleri Türkiye'nin gayretleriyle hayat buluyor. Birçok camiyi restore eden TİKA son olarak Karadağ'daki Fatih Sultan Mehmet Camii'ni ibadete açtı. Karadağ Müslümanlarının inanışına göre Podgoritsa, Osmanlı kayıtlarına göre ise Tepedöven şehrinin kurucusu Fatih Sultan Mehmet'in bölgede şehit olan askerleri Tuzi kentindeki mezarlığa defnedilir. Eşkıyalık faaliyetlerine maruz kalan bölgenin güvenliğini sağlamak üzere mezarlığın yanına bir kışla kurulur. 1911 yılına kadar sadece şehit ve önemli şahsiyetlerin defnedildiği mezarlık sonraki yıllarda Tuzi halkı tarafından kullanılır. 1912 senesinde Osmanlı bölgeden çekilirken şehit düşen askerler de bu mezarlığa defnedilir. Halk arasında Fatih Sultan Mehmet Camii olarak da bilinen Nizam Camii kışladaki askerlerin ibadet etmesi için inşa edilmiş, halkın Müslüman olmasından sonra kent sakinlerine de hizmet vermiştir.

  1931 senesinin Kadir Gecesi'nde ibadete kapatılan cami II. Dünya Savaşı esnasında yıkıldı. 2000 yılında bölge halkı tarafından yeniden inşa edilmeye başlanan cami maddi imkansızlıklar sebebiyle tamamlanamadı. Bu durumu öğrenen TİKA projeye sahip çıktı. TİKA tarafından mezarlığın çevre duvarları yaptırıldı, temizlendi, mezar taşları düzenlendi ve cami inşaatı tamamlandı.

  SULTAN MURAD TÜRBESİ -----------------
  Osmanlı eserlerinin çokluğuyla dikkat çeken ülkelerin başında gelen Kosova’da son olarak Sultan Murad Türbesi’nin restorasyonu tamamlandı. 1389’da Kosova Meydan Savaşı’nda şehit edilen Sultan I. Murad’ın, Balkanlar’ın 1912 yılında Osmanlı’nın elinden çıkmasıyla bakımsız kalan türbesi, Türkiye Diyanet Vakfınca yeniden ayağa kaldırıldı. Padişahın iç organlarının medfun bulunduğu Priştine’deki türbe, eski ihtişamıyla ziyarete gelen Osmanlı torunlarını ağırlamaya başladı. Kosova’yı işgal eden Sırplar’ın kin ve nefretlerini en fazla gösterdiği yer olan tarihi türbenin çevre düzenlemesi de yapıldı. Restorasyon çalışmaları sırasında türbeyi 4 asırdır bekleyen ailenin son temsilcisi olan türbedara da lojman inşa edildi.


  Sinan Paşa Camii -------------------------
  Beylerbeyi ve ikinci vezir olan Sinan Paşa’nın 1615 yılında yaptırdığı Sinan Paşa Camii, Prizren’in sembol eserlerinden biri. İstanbul merkezli klasik dönem Osmanlı mimari sanatsal anlayışının Balkanlar’daki temsili olan tarihî cami; ince, yüksek minaresi ve kurşun kaplamalı kubbesiyle şehre tepeden bakıyor. 1968 yılında Osmanlı El Yazmaları Müzesi’ne dönüştürülünce, uzun yıllar ibadete kapalı kalan cami restorasyonun ardından müminleri ağırlamaya devam edecek.

  ________________________________________
  DRİNA KÖPRÜSÜ  Drina Köprüsü, Sokullu Mehmet Paşa adına Mimar Sinan tarafından 1577 de yapılan 11 gözlü köprüdür.

  Dünya da İvo Andric'in Nobel Edebiyat Ödülü alan Drina Köprüsü adlı romanı ile tanınır.  1890 yılında Drina Köprüsü  Günümüzde Drina Köprüsü

  Drina Köprüsü'nün restorasyon çalışması şu an Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) tarafından yürütülmektedir.


  KONJİC KÖPRÜSÜ  Konyiç şehrindeki köprünün 19. Osmanlı Padişahı Sultan IV. Mehmet (Avcı Mehmet) tarafından 1682 yılında inşa edilmiştir.


  Köprü II. Dünya Savaşı'nda büyük hasar görmüş ve daha sonra üzerinin betonarme tabliye ve asfalt kaplama inşa edilmesiyle orijinal görünümünü kaybetmiştir.

  Konjic Köprüsü, Saraybosna-Mostar yolunun 52. km’sindeki Neretva Nehri’nde bulunuyor. 100 metre uzunluğundaki köprü, 5.25 metre eninde 6 kemerden oluşuyor. 2. Dünya Savaşı sırasında, 3 Mart 1945 tarihinde Alman piyadelerinin geri çekilmesi sırasında yapılan bombardıman sonucunda köprü kemerleri yıkıldı. 2. Dünya Savaşı sonrasında hasar gören körüden geriye sadece köprünün ayakları kaldı. 1945 senesinde geçici olarak ahşap bir köprü yerleştirildi. 1962 senesinde ise yerini çelik krişler ve betonarme yapı aldı.

  Karayolları Genel Müdürlüğü'nün uygulama projesini yaptığı ve projenin kontrolünü yürüteceği Konjic Köprüsü'nün restorasyon projesi Türk Erbu müteahhitlik şirketi tarafından yapılacak. TMMOB'nin ulusal mimarlık sergisinde koruma ve yaşatma ödülünü alan proje Konjic'te 2 kasabayı birbirine bağlayacak.


  Macaristan'da Osmanlı'dan kalan en büyük mimari eser olan Gazi Kasım Paşa Camii şu anda kilise olarak kullanılıyor Caminin kubbesi, Hunyadi Yanoş heykeliyle yüz yüze Peç'in en kalabalık meydanına bakıyor
  Macaristan'ın her yerinde Osmanlı'nın izlerine rastlamak mümkün İşte, Kanuni döneminde kuşatılmasına rağmen, kışın bastırması sebebiyle alınamayan, 1596 yılında III Mehmed tarafından fethedilen Eğri Kalesi'nden bir görünüm III Mehmed, bu zaferden dolayı, Osmanlı tarihinde "Eğri Fatihi" olarak anılır+ Yorum Gönder
karadağ osmanlı eserleri,  karadağ daki osmanlı eserleri,  karadağ daki osmanlı mimari eserleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi