Çocuklar ve yardım duygusu ile ilgili yazı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Çocuklar ve yardım duygusu ile ilgili yazı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Çocuklar ve yardım duygusu ile ilgili yazı

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Yardım, çocuğun güven duygusunu geliştiriyor

  Çocuklardan yaşına ve yeteneğine göre istenen yardımın, evdeki rolleri paylaşmayı öğrettiği, güven duygusunu geliştirip sorumluluk sahibi yaptığı bildirildi.
  Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yaşare Aktaş Arnas, annelerin genellikle çocuklarını ihmal ettikleri düşüncesiyle sürekli suçluluk duyarak, büyük özveriyle onların isteklerini yerine getirmeye çalıştıklarını söyledi.

  Günlük işlere olduğu kadar çocuklara da zaman ayrılması gerektiğini belirten Arnas, şöyle konuştu:

  ''Zamanın çok sınırlı olduğu durumlarda, anne, ev işlerini yaparken çocuğu ile gününü nasıl geçirdiğini konuşurken, yaşına ve yeteneğine göre ondan yardım isteyerek ailedeki rolleri paylaşmasını sağlayıp, güven duygusunun gelişmesine ve sorumluluk sahibi olmasına yardımcı olmalıdır. Anne, çocuğa bir model olmalı, onunla olumlu iletişim kurarak, güven, sevilme ve bağımsızlık gibi ihtiyaçlarını karşılamalı. İşler bittikten sonra da, anne, çocuğun istediği herhangi faaliyeti birlikte yapmalıdır. Özellikle okul öncesi dönemde çocuklar, annesi ile ortak bir şeyler yapabilmek ve onunla oynayabilmek için fırsat arar. Çocuğa sağlanan öncelik, anne-çocuk ilişkisini kuvvetlendirir.''
 3. 3
  Ziyaretçi
  çoçuk ve yardımlaşma duygusu yazısı için teşekkürler+ Yorum Gönder
çocuk duygusu ile ilgili şiir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi