Zina Yaptım Pişmanım Allah Beni Affedermi?

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Zina Yaptım Pişmanım Allah Beni Affedermi? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Zina Yaptım Pişmanım Allah Beni Affedermi?
  Soru: ben 3 kez zına yaptım ve psıman olmama ragmen yuce allahımın benı affetmeyecegıne ınanmaktayım cunkı ben ıuhlal ettım allah benı affetsın namaz kıldıgım taktırde oruc tuttugum taktırde bu ahlaksızlıgı yaptım nefsıme kurban oldum seytana uydum sık sık tovbe edersem allah beım gunahımı affedermı cunkı ben kendımden umudumu kestım yuce dınımızın emrını aıhlal ettım hemde bılerek ama cok ınceledım ardından daha cok pısmanlıklarım arttı basımda ates ve bedenımde sonsuz lanet yangın var yuzumu ıse kapkara goruyorum artık moralmen manen cokuntudeyım
  allahın atesten gomlegını oburtarafta gıyecegım ve sonsuz atesını yuzumde heryerımde sonsuz azab ıle mujdelenecegım bu yuzden korkularım benı cok cokuntuye ugratıyor hayattan umudumu kestım artık namuslu sereflı bır kadın degılım allah ınnınde dıslanan bır kadınım meleklerın ılencıne allahın sonzsuz lanetıne ugradım allahımız benı affetsın buna mukabılen cevsp alamıyacagım cunkı umudum cokten bıttı benım zına edenın affı yokmus dınımızde
  ? 2. 2
  Gülehasret
  Süper Moderatör

  Cevap: Nasuh Tövbesi Et Bir Daha Yapmayacağına

  Nasûh Tövbesi Nedir?

  Nasûh, nush kökünden mübalağa kipidir. Çok öğüt veren demektir. Tövbe, çok öğüt verici olarak nitelendirilmiştir. Yani sahibine, günahı bırakmasını öğütle yen, onu günahtan kurtaran sadık bir tövbe ile tövbe ediniz, Allah’a dönünüz demektir. O halde nasûh tövbesi; hemen günahı terk etmek, geçmişte olanlara pişman olmak, gele cekte günah işlememeye karar vermek ve üzerinde bulunan her hakkı sahibine ödemek demektir. (İbnü’l-Kayyım, Medâricü’s-Sâlikîn, Kahire trs, I, 356.)

  Efendimiz (s.a.s.), nasûh tövbesini; “Kulun işlediği günahtan pişmanlık duyması, Allah’a tam rucu’ edip, tıpkı sütün memeye dönmediği gibi, kişinin tekrar günaha dön memesidir.” (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/446) şeklinde tanımlamıştır.

  Gazalî, nasûh tövbesini tanımlarken şunlara yer vermiştir: “Nasûh tövbesi yapan lar, tövbe edip ölünceye kadar tövbesinde duranlardır. Bunlar geçmişteki eksiklerini tamamlar ve bir daha günaha dönmeyi hatırdan bile geçirmezler, zelle ve sürçmeler müs tesna. İşte tövbede istikamet budur. Günahların sevaplarla değiştirilip hayırlarda müsabaka edenler bu tür tövbe sahipleridir.” (Gazalî, İhyâ, IV, 78.)  Zina Eden Kimse Tevbe Etse Affedilir mi?

  Zinanın hükmü İslam Dininde açıktır Suçunu Hakim'in huzurunda dört defa ayrı ayrı itiraf ederek cezanın verilmesini isteyen veya dört şahidi bulunan birisi hakkında karar verilir Şayet bu insan evli ise recm cezası, yoksa bekar bir insan için verilecek karar recm değildir, yüz değnek sopa vurulur Fakat suçunu itiraf etmeyen veya yaptığı bu fiili kimse görüp şikayet etmemiş ise bu insanın yapacağı tek şey günahından dolayı pişmanlık gösterip bir daha yapmamak üzere tövbe etmektir Ayrıca böyle bir suç işleyen kimse suçunu itiraf etse bile şu anda bunun cezasını uygulayacak bir merci yokturGeriye iki şey kalıyor Biri kul hakkıdır Varsa helalleşmek gerekir Diğeri de Allah hakkı için tövbe, istiğfar etmek ve bir daha o günaha girmemektirİnsan hem iyilik hem de kötülük yapmaya uygun yaratılmıştır Onun için zaman zaman isteyerek veya istemeyerek günahlara girebiliyor Bu konuda Kur’anı Kerim de, “Allah, kendisine şirk koşulmasının dışındaki istediği kimselerin bütün günahlarını bağışlar(Nisa Süresi,48;116)” buyurarak hangi günah olursa olsun affedebileceğini bildirmektedir Kitaplarımız da canı gönülden yapılan tövbenin Allah tarafından kabul edileceği ifade edilir Nitekim Allah’u Teala, “Ey iman edenler, nasuh tövbe ile tövbe edin ki Allah da sizin kabahatlerinizi affetsin ve altlarından ırmaklar akan cennetlerine koysun” (Tahrim Suresi,8) buyurarak yapılan tövbelerin kabul edileceğini beyan eder Ayette geçen nasuh tövbe ise şöyledir: 1-Allah’a karşı günah işlediğini bilerek, bu günahtan dolayı Allah’a sığınmak ve pişman olmak 2-Bu suçu işlediği için üzülmek, Yaratıcıya karşı böyle bir günah işlediğinden dolayı vicdanen rahatsız olmak 3-Bir daha böyle bir suça dönmeyeceğine dair bir karar içerisinde olmak 4-Kul hakkını ilgilendiriyorsa onunla helalleşmek Bir hadiste Peygamberimiz şöyle buyurmuş Nasuh tövbe şudur: -Günahlara pişmanlık -Farz ibadetleri yapmak -Zulüm ve düşmanlık yapmamak -Kırgın ve küskünlerle barışmak -Bir daha o günaha dönmemek üzere karar vermek İnşallah bu şartları yerine getirirsek Allah’ın tövbelerimizi kabul edeceğinden ümitli oluruz Ancak insan her zaman korku ve ümit içerisinde olmalı Ne ibadetlerimize güvenip övünebiliriz Ne de günahlarımızdan ümitsizliğe düşebiliriz Ben çok iyiyim, bu işi hallettim demek ne kadar yanlışsa; ben bittim, beni Allah kabul etmez demek de o kadar yanlıştır Ayrıca, suçunu anlayıp tövbe edip, Allah’a sığınmak da büyük bir ibadettir

  Sorularla İslamiyet 3. 3
  büşra13
  Üye
  ayy çok şey bi konu olmuş..walla ne diim affeder inş.;b 4. 4
  BeRaT
  Emekli
  Yüz değnek sopa vurulur
  Gerçekten Çok Saçma..

 5. 5
  biçaree
  Yeni Üye
  adım çağdaş ;

  zina yaptım affolmamak mı;
  yüz deynek mi;

  1000 deynek benim kafama vurulmalı....

  umudumu kesmedim inşaallah Allah affeder

 6. 6
  Fasa Fiso
  Emekli
  İşte nefis meselesi ..
  Bir kere nefsinizi tatmin edersiniz sonra bir ömür pişman olursunuz Bu hayatta önemli olan tek şey pişman olacağınız şeyler yapmamak ...


 7. 7
  Ziyaretçi
  Rabbim kendine şirk koşmanın haricinde bütün günahları affeder.Yeterki pişmanlık duy bidaha yapma yapmayacağına karar ver.Şüphesizki Allah herşeyenden haberdardır.

 8. 8
  Ziyaretçi
  Rabbim kendine şirk koşmak harcinde bütün günahları affeder.Yeterki sen tövbe et bidaha aynı günahı işleme.Şüphesiz Rabbim herşeyden haberdardır.

 9. 9
  Ziyaretçi
  ben bekar biriyim ,birden fazla zina yaptım ama bunlarda tam bir beraberlik olmadı.ben kendimi çok suçlu hissediyorum ve affedilmemekten korkuyorum,bu dünyada telafisi için yapabileceğim bir şey var mı?

 10. 10
  Ziyaretçi
  Pişman olan affedilir. Hadis-i şeriflerde de buyuruldu ki:

  Allahü teâlâ, günah işleyip pişman olanı,
  istiğfar etmeden önce affeder.” [Taberani]

 11. 11
  Ziyaretçi

  Cok pışmanım allah affedermı

 12. 12
  Ziyaretçi
  Sevgili din kardeşim asla böyle düşünmemelisin...Zaten duyduğun pişmanlık en güzel şey...Eğer hiç pişmanlık duymasaydın ve yaptığının ehemmiyetinin farkında olmasaydın asıl problem o zaman olurdu..Git gide özünden uzaklaşıp bir bataklığa sürüklenirdin ve öbür dünya yine hüsrana uğrardın.Ancak bizim dinimiz öle der ? Nice günahkarlar var öyle tövbeleri vardır ki Rabbimiz bilir şehit mertebesindedirler...Önemli olan pişmanlığını Rabbimize dillendirip tövbe etmen,tövbende sadık olman yani aynı gühanı ASLA bir daha işlemeyerek sürekli af dilemendir.UNUTMA HİÇBİR GÜNAH RABBİMİZİN AFFEDİCİLİĞİNDEN DAHA BÜYÜK DEĞİLDİR!!!! Hem alemlere rahmet Peygamber Efendimiz(S.A.V.) ne demiştir :'Vallahi siz günah işlemeyen bir toplum olsaydınız ,Rabbi'm sizi helak eder , yerinize günah işleyip de tövbesinde duracak kullar yaratırdı!" .Görüyorsun kardeşim Allah'ın rahmetinden ümidi kesmek de bir nevi yanlıştır.İnsanoğlu zaten günah işlemeye mahkum.Bak Adem babamıza , ancak onu yücelten yüceler yücesi insan yapan günahının vesilesiyle yaptığı tövbedir...Canım kardeşim , Allah hepimizi rahmetiyle kuşatsın inşallah ,Amin.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
zina affedilir mi,  zinanın affı,  zina yaptim Allah affeder mi,  allah zina edeni affeder mi,  zinanın affı varmı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi