Çocuk ve bilim hakkında yazı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Çocuk ve bilim hakkında yazı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Çocuk ve bilim hakkında yazı

 2. 2
  Gezgin
  Özel Üye

  Cevap: Çocuk ve Bilim

  Bilim ; neden, merak ve amaç besleyen bir olgu olarak günümüze kadar birçok alt dala bölünmüş, insanların daha iyi hayat şartlarına kavuşmasına, var olmayan olguları bulmasına ve yeni şeyler öğrenmesine ön ayak olan genellemedir. Bilim sanat tarafından temelleri atılmış olup her aşamada sanat ve yaratıcılıkla beslenerek insanların hayat koşullarını iyileştirmek için yapılan çalışmaların bütünüdür.(1)  Çocuklar Doğuştan Bilim Adamıdır!

  Çocuklar, soru sormaya, çevrelerini incelemeye ve araştırmaya çok küçük yaşta başlarlar. Ancak gördükleri şeyleri anlamlandırabilmeleri ya da edindikleri bilgileri kendi gözlemleriyle birleştirebilmelerini sağlamak açısından yetişkinlerin yardımı gerekebilir. Bu nedenle fen bilgisi eğitiminin, dolayısıyla bilime olan ilginin ailelerce desteklenmesinin önemi çok büyüktür. Peki, aileler çocukların bilime ilgisini nasıl artırabilir ve bu anlamda onları nasıl destekler?

  Fen bilgisi eğitiminin temel hedeflerinden biri, çocukların “bilimsel düşünme becerilerinin” geliştirilmesidir. Bu hedef, onların her birinin biliminsanı olacak şekilde değil, bilimsel düşünme becerilerine sahip bireyler olarak yetiştirilmeleri anlamına gelir. Bilimsel düşünme becerilerine sahip bireyler olmak, günümüz koşullarının kaçınılmaz bir gereğidir. Çünkü en azından sağlığımız, çevremiz ya da güvenliğimiz gibi konularda karar verirken, bu becerilere sahip olduğumuzda daha iyi sonuçlar elde edebileceğimiz ortadadır. Çocukların soru sormalarına, araştırmalarına, keşfetmelerine, gözlem yapmalarına, yorum, tahmin ve açıklamalarda bulunmalarına olanak sağladığımızda onların “bilimsel düşünme becerilerinin” gelişmesine yardımcı olabiliriz. Bunu sağlamak, anne-babaların eğitim düzeyiyle ilişkili değildir. Gereken tek şey, anne-babaların, bilinmeyeni çocuklarıyla birlikte keşfetmeye olan isteklilikleridir.

  Bilimsel bilgiler sürekli birikir. Yeni bilgileri, önceden bildiklerimizin üzerine ekleriz. Bu nedenle öğrenme etkinliklerine erken yaşlarda evde başlamak önem taşır. Kendi meraklarınızı çocuklarınızla paylaşmak iyi bir başlangıç olabilir. Bilimsel konulara ilişkin görüşleriniz ve söyledikleriniz, çocuğunuzun bilime olan tutumunu etkiler. Buna bağlı olarak da çocuğunuzun bilimi öğrenmeye karşı olan tutumu belirlenir. “Ben okuldayken fen bilgisinde berbattım” ya da “fen bilgisi dersleri bana çok sıkıcı gelirdi” gibi ifadeler kullanmanız çocuğunuzu olumsuz etkiler. Ancak çocuğunuzun fen bilgisini ya da bilimi sevmesini zorla sağlayamazsınız. Yapabileceğiniz, yalnızca onu bu alanda yüreklendirmek, desteklemek ve bilimin gündelik yaşamdaki önemini fark etmesini sağlamaktır

  Sonuç olarak çocuklarımızın çevrelerinde olup biten olayları algılamaları ve anlamlandırmaları, geleceklerini doğru biçimde şekillendirmeleri adına bilimi tanımaları ve sevmeleri gerektiği bilincine ulaşmaları temel hedefimiz olmalıdır.

  alıntı 3. 3
  Ziyaretçi
  çok sağolun. teşekkürler. 4. 4
  Ziyaretçi
  Fen ödevine yardımcı oldunuz saolun

+ Yorum Gönder
çocuk ve bilim,  bilim ve çocuk,  çoçuk ve bilim ile ilgili yazı,  çoçuk ve bilim nedir,  çocuk ve bilim konulu yazılar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 12 kişi