Gaziantep te Hava Kirliliği İle İlgili Bilgi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Gaziantep te Hava Kirliliği İle İlgili Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  OMERİ
  Yeni Üye

  Cevap: Gaziantep'te hava kirliliği
  Yazı Boyutu
  Havaların soğumasıyla birlikte özellikle akşam saatlerinde etkili olan hava kirliliğine karşı tedbirlerin arttırıldığı Gaziantep'te, Makina Mühendisleri Odası belgesi olmayan ateşçiler yüzünden kirliliğin arttığını kaydetti.

  1 milyona yaklaşan nüfusuyla Türkiye'nin önemli kentlerinden biri olan Gaziantep'te kış aylarıyla birlikte hava kirliliği de artmaya başladı. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde seyrettiği bugünlerde bile özellikle akşam saatlerinde etkili olan hava kirliliğine karşı çeşitli tedbirler alınıyor.

  Hava kalitesinin korunmasıyla ilgili bir dizi çalışmalar yapan Çevre ve Orman Müdürlüğü, öncelikle 24 firmaya kömür satış belgesi verdi. İlde kullanılan kömürlere yönelik denetimlerini sıklaştıran Çevre ve Orman Müdürlüğü, satılması ve yakılması yasak olan 6 işletmeye toplam 144 bin YTL para cezası verirken, 86 bin 140 kilo kömür zaptedildi.

  181 Alo Çevre hattına yapılan 225 şikayetle Çevre ve Orman Müdürlüğü'ne gönderilen 125 yazılı şikayeti de değerlendiren uzmanlar, çevreyi olumsuz etkileyen konuları çözüme kavuşturmak için çeşitli çalışmalar yaptı. Hava kirliliğini etkileyen araç egzoz gazlarına yönelik denetimleri de sürdüren Çevre ve Orman Müdürlüğü uzmanları tarafından, Kasım ayı içerisinde 3 bin 300 aracın egzoz muayenesinin yapıldığı açıklandı.

  Bu arada, kış mevsimiyle birlikte artan hava kirliliği konusunda Makina Mühendisleri Odası'ndan bir uyarı geldi. Makina Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Ali Peri, son zamanlarda kaloriferlerin işi bilmeyen ateşçiler tarafından yakıldığını ifade etti. Gaziantep'te son zamanlarda motorlu ateşçiler ortaya çıktığını kaydeden Peri, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
  "Makina Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi olarak, kentimizde 90'lı yılların başından beri muhtelif zamanlarda kalorifer kazanı ateşçilik kursları düzenleyerek, doğru yakma tekniklerini ateşçilere öğretmeye çalışıyoruz. Kurslardan edindiği bilgiler ışığında işini yapan kaloriferciler hem yakıttan tasarruf etmekte, hem de çevreye zarar vermemektedir.

  Ancak kalorifer yakma tekniklerini bilmeden deneme yanılma yöntemiyle bu işi yapanlar, gereğinden fazla yakıt kullanmasına rağmen hem verimli sonuç alamamakta, hem de çevre kirliliğine neden olmaktadır. Bu sorunların yanı sıra son zamanlarda kentimizde yeni moda olan 'motosikletli ateşçiler' yaygınlaşmaya başladı. Bir ateşçinin aynı veya yakın bölgede bulunan 8-10 kalorifer kazanını aynı gün içerisinde yakması, kazanın tekniğine uygun olarak ve emniyetli bir şekilde yakılmaması anlamına gelmektedir ki, öyle de oluyor. İlimizin de yaşadığı hava kirliliği sorunu pek çok ilde neredeyse toplum sağlığına zarar verir noktaya gelmiş durumdadır. Öyle ki, araştırmalar havanın şimdiki hızla kirletilmeye devam edilmesi ve önlem alınmaması durumunda, çok yakın gelecekte, insan ve hayvanların, hatta bitkilerin dahi yaşama olanağı kalmayacağını göstermektedir.

  Özellikle kötü yanma sonucunda bacalardan, atmosfere atılan, is, kurum ve kül insan sağlığına zararlı olmaktadır. Kalorifer kazanlarının tekniğine uygun olarak yakılması ve işletme kurallarına uygun olarak çalıştırılması, özellikle kışın kent içindeki hava kirliliğinin önlenmesi yönünde önem kazanmaktadır. Kalorifer kazanını işleten ateşçinin bilgi ve becerisi büyük önem taşır. İşini iyi bilen bir ateşçiyle bilmeyen bir ateşçi arasında yüzde 20'lere varan bir yakıt tasarrufu söz konusudur. Ancak son zamanlarda kentimizde yeni bir moda olan motosikletli ateşçiler, 8-10 kalorifer kazanını aynı gün içerisinde yakmak zorunda olmaktan dolayı çoğunlukla kazanın tekniğine uygun olarak ve emniyetli bir şekilde yakamamaktadırlar."

  Peri, vatandaşları, motosikletli kazan ateşçilerinin yerine sabit bir ateşçi kullanmaları konusunda uyardı.
  İha 3. 3
  OMERİ
  Yeni Üye
  Gaziantep'te Hava Kirliliği Sempozyumu
  Gaziantep Üniversitesi Çevre Araştırma Merkezi (Güçamer) Tarafından Düzenlenen "Sanayi Kenti Gaziantep'te Hava Kirliliği" Sempozyumunda, Kentte Yaşanan Hava Kirliliği Masaya Yatırıldı.

  Gaziantep Üniversitesi Çevre Araştırma Merkezi (GÜÇAMER) tarafından düzenlenen "Sanayi kenti Gaziantep'te hava kirliliği" sempozyumunda, kentte yaşanan hava kirliliği masaya yatırıldı.
  Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Oditoriumu'nda düzenlenen sempozyuma, Vali Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Rektörü Prof. Dr. Erhan Ekinci, Türk Toraks Derneği Çukurova Şube Başkanı Prof. Dr. Ali Kocabaş, Gaziantep Tabipler Odası Başkanı Prof. Dr. Kemal Bakır ve çok sayıda davetli katıldı.

  Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Vali Süleyman Kamçı dünyanın bir çok bölgesinde olduğu gibi sanayi kenti Gaziantep'te de hava kirliliğinin büyük ölçüde çoğaldığını belirterek, hava kirliliği için ilgili kurumlarla koordineli bir şekilde çalışmalarına aralıksız devam ettiklerini söyledi.

  Sempozyumda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ise hava kirliliğine karşı birlik ve beraberlik içinde mücadele edilmesi gerektiğini belirterek, " Çevre kirliliğinin başında sanayi merkezleri gelmektedir. Bu sanayi merkezlerinin bir plan proje dahilinde şehir merkezinden uzak ve ayrı bölgelere tanışması gerekiyor. Ama bunun kesinlikle bir plan dahilinde gerçekleşmesi gerekmektedir. Diğer taraftan 4. OSB kentin en güzel tarım arazisi üzerinde kurulmuştur. İşte planlama bu açıdan son derece önemlidir. Çevreyi ve ileriyi düşünürsek bahsettiğim projelerin hayata geçirilmesi gerekiyor" dedi.

  Başkan Güzelbey, toplu taşıma araçlarının daha modern metrobüs, metro veya raylı sistemle yapılması gerektiğini savunarak, " Gaziantep'in ulaşım mastır planı tamamlanmıştır ancak kentimizin toplu taşıma için metro yapmamız mümkün değildir. Bunun nedeni kentimizin alt yapısı buna müsait değil. Çünkü yer altından tarih fışkırıyor. Bundan önce bir çok bölgede yaptığımız çalışmalar çıkan tarihi yapılar nedeniyle mümkün olmamıştır. Tarihi yok etmemek için Gaziantep'in altına inemiyoruz. Metro yapımında biz raylı sistemi tercih etmiş bulunuyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız bütün hızıyla devam etmektedir. Bu çalışmayı tamamladığımız zaman çevre kirliliğine büyük ölçüde neden olan araç trafiğini ortadan kaldırarak halkımızı toplu taşıma araçlarına yönlendireceğiz" diye konuştu.

  GAZÜ Rektörü Erhan Ekinci ise dünya genelinde her konuda olduğu gibi hava kirliliği konusunda da duyarsızlığın arttığını belirterek, insanların genel olarak kendi konforları için havayı kirlettiklerini söyledi.

  Türk Toraks Derneği Çukurova Şube Başkanı Prof. Dr. Ali Kocabaş da ülke genelinde hava kirliliğinin ciddi sağlık sorunlarına sebep olduğunu ifade ederek, bu sorunları Toraks Derneği olarak aşmaya çalıştıklarını dile getirdi.

  Sempozyuma konuşmacı olarak katılan GÜÇAMER Müdürü Doç. Dr. Hasan Bayram, Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Fatma Evyapan, GAZÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'ndan Yrd. Doç. Dr. Osman Elbek' de hava kirliliğiyle ilgili çeşitli sunumlarda bulundu. 4. 4
  Ziyaretçi
  çünkü inntarnet e benim kuzenim ders yapacaktı ama ne yazık ki bir türlü çevren bilmem ne bişeyini bulamaduık.........

 5. 5
  Ziyaretçi
  Gaziantep sam mahallesinde oturuyorum yan komşumuz yaktığı kömürden evde oturamaz hale geldik ne yapmalıyız

 6. 6
  Hakan
  Administratör
  Gaziantep sam mahallesinde oturuyorum yan komşumuz yaktığı kömürden evde oturamaz hale geldik ne yapmalıyız
  Bulunduğunuz belediyeye şikayet etmeniz yeterlidir.

+ Yorum Gönder
antep hava kirliligi nedenleri,  content
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi