Işığı ne amaçla kullanırız ve günümüzdeki değeri nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Işığı ne amaçla kullanırız ve günümüzdeki değeri nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Işığı ne amaçla kullanırız ve günümüzdeki değeri nedir

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: RENK SICAKLIKLARI

  Işık Kaynakları

  (ºK)
  Kızgın demir (Gözle görülen ilk kırmızılık)
  800
  Kızgın demir (Bayrak kırmızısı)
  1250
  Mum ışığı
  1900
  60 W ev ampulü
  2800
  100 W ev ampulü
  2860
  200 W ev ampulü
  2900
  500 W projeksiyon ampulü
  3100
  1000 W tungsten-halojen ampulü
  3100-3200
  Normal Flüoresan ampulü
  3700
  Daylight Flüoresan ampulü
  4800
  Elektronik flaşlar
  6000-7000
  Güneş ışığı
  5000-5500
  Bulutlar
  6000-6500
  Bulutsuz gökyüzü
  7000-14000

  Tablodaki, sıcaklıktaki cisimlerin sıcaklığı ile eşdeğer renkte olduğu hesaplanmıştır. Amatör piyasadaki filmlerin çoğu bu nedenle 5500K'de en iyi sonucu verecek şekilde üretilmektedir. Stüdyo fotoğrafçılığı filmleri paraflaş kullanımdan ötürü daha yüksek sıcaklıklarda sonuç verecek şekilde üretilirler. Ayrıca profesyonel paraflaş sistemlerinde renk sıcaklığı ölçüm sistemleri ve ayarları bulunmaktadır. Genellikle kullanılan 5500K'de sonuç verecek şekilde üretilmiş filmlerle, güneş ışığından başka ışık kaynaklarından yararlanırken olası renk kaymalarını önlemek için bazı hesaplar gereklidir.
  Kelvin sistemi kullanılırken hesaplar zor olduğundan Micro-Reciprocal Degree'nin kısaltması olan MIRED derecesi kullanılmaktadır. (MIRED = 1000000/Kelvin) Örnek olarak ev içerisinde Tungsten Işığı kullanılarak yapılacak bir çekimde sonuçların Turuncu çıkmasını önlemek için kullanmamız gereken düzeltme miktarı şöyle hesaplanmaktadır . Film MIRED değeri - Mevcut Işık MIRED değeri = (1000000/5500) - (1000000/2800) = 182 - 357 = -175 MIRED. Bu durumda toplam -175 MIRED düzeltme yapmamız gerekecektir. Bunun için -130 MIRED düzeltme yapan 80B numaralı Mavi filtreyi, -45 MIRED düzeltme yapan Açık Mavi 82C filtresi ile birlikte kullanmamız gerekecek. Açık mavi ve açık turuncu renkte olan filtreler renk düzeltme dışında fotoğrafa sıcak veya soğuk bir hava vermek için sık sık kullanılmaktadır
  Işık kaynağında dikkat edilecek başka bir özellik içerdiği Ultraviyole miktarıdır. Fotoğraf Emülsiyonlarındaki mavi katman UV' ye en duyarlı katmandır. Gözle görülememesine rağmen UV ışınları fotoğrafın Mavi çıkmasına sebep olurlar. Bu maviliği önlemek için renksiz olan bir UV filtresi veya UV ışınlarını süzme yeteneğine sahip SkyLight adında açık pembe filtresini kullanmak hem objektifinizi temiz tutacak hem görünmeyen ışınlar tarafından fotoğrafta meydana gelecek olan renk kaymalarını önleyecektir. Açık havalardaki aşırı UV bazen pozometreyi etkileyerek sonuçların koyu çıkmasına sebep olur. Bu durumlarda pozometrenin önerdiği değerden bir stop daha fazla pozlandırma sonucu çözecektir.
  KONTRAST
  Fotoğrafta en karanlık ve en aydınlık bölümler arasındaki ışık yoğunluğudur. Örneğin; Işık kaynağından yayılan ışığın konuyu her yönden eşit bir şekilde aydınlatması sonucu (bulutlu havada çekilen) fotoğrafta kontrast düşük olur. Bunun karşıtı ışığın tek bir yönden konuyu aydınlatması sonucu (güneşli havada çekilen) fotoğrafta kontrast yüksek olur.
  İyi bir fotoğraf için kontrast ana etkenlerden birisidir. Fotoğrafta kontrast ne fazla ne eksik olmalıdır.Yüksek kontrast koyu gölgelerden parlak beyaz aydınlıklara kadar geniş bir ton farklılığı içerir. Az kontrast karanlık gölgeler ve parlak aydınlıkların aşırı uçlarını içermeyen daha sınırlı bir ton farklılığı ifade eder.
  Parlak güneşli bir havada yani kontrastın yüksek olduğu zamanlarda bir yere baktığımızda tüm ton farklılıklarını algılayıp detayları rahatlıkla görebiliriz. Unutulmaması gereken filmlerin ton farklılıklarının gözlerimiz kadar olmadığıdır. Film farkı göz ardı edilirse gözümüzün gördüğü detayları fotoğrafta göremeyiz.
  Güneş ışınları, açık alanda her noktayı aynı derecede aydınlatırlar.
  Nokta ışık kaynaklarından yapılan aydınlatmalar da uzaklık artıkça konuya düşen ışık şiddeti azalır.
  Arkası yansıtıcılı kaynaklar, koni şeklinde, ışık kaynağından uzaklaştıkça genişleyen bir ışık huzmesi oluştururlar.
  Diğer bir ışık kaynağı da gökyüzü, açık renkli duvar yüzeylerinden gelen dağınık ışık kaynakları şeklinde tanımlanabilir.
  DOĞAL IŞIK
  Doğa da fotoğraf çekerken ışık tek bir kaynaktan yani güneşten gelir. Flaş, lamba, ateş, ayışığı, reflektör gibi kaynaklar gün ışığının etkisini artırmak için kullanılırlar. Işığın kalitesi; günün saati, konuya geliş yönü, ışığa müdahale veya filmin özelliklerinden dolayı etkilenir.
  Bir nesne üzerinden yansıyan ışık, nesnenin özeliğine bağlı kalarak düzgün, dağınık, kontrastlı,sert , yumuşak, donuk, sıcak, soğuk veya kırmızıdan maviye doğru değişik anlamlar verebilir. Genellikle donuk, mat mavimsi ışık sakin ve durağan bir anlam verir. Koyu ve sıcak ışık daha fazla heyecan ve enerji verir. Renkler bölümünde hangi rengin hangi anlamlar verdiğine bir göz atmanızda yarar var.
  Göze hoş gelen fotoğraflar ışığın düzgün dağıldığı ve derinlik hissi vererek kontrast yaratan, çok koyu keskin olmayan gölgelerin yumuşak olduğu fotoğraflardır.
  Doğru ışıktan yaralanmak için ışığı çok iyi okuyabilmeliyiz. Bu da artan tecrübe ile olur. Yani daha çok fotoğraf çekip, farklı ışıklarda aynı konuyu çekerek fotoğrafı nasıl etkilediğini görerek, daha çok fotoğraf görerek onların nasıl bir ışıkta çekildiğini inceleyerek ve sorarak öğrenebiliriz.
  ÖNDEN GELEN IŞIK
  Işık kaynağı konunun önünde fotoğrafçının arkasındadır. Konu bakış yönündeki her noktasından eşit miktarda aydınlanmış ve hiç gölge yoktur. Gölgenin yokluğu derinlik duygusunu yok eder. Bu tür ışık detay verme ve renkleri gösterme açısından çok etkilidir.
  YANDAN GELEN IŞIK
  Daha güçlü ve zengin görüntüler elde edilir. Sağ veya soldan gelen ışık gölgelere neden olduğu için görüntünün dokularını daha belirginleştirir. Yandan gelen ışıkla oluşsan bu gölgeler fotoğrafa derinlik duygusu kazandırır. Doku ve desen çekimlerinde bu ışık kullanılmalıdır.
  Gölgelerin oluşturduğu kontrast çok yüksek ise gözün görebildiği detayları fotoğrafta göremeyeceğimizi söylemiştir. Bunun için dolgu flaş kullanarak yüksek kontrast düzeyi düşürülebilir.
  TERS IŞIK
  Işık kaynağı konunun arkasında fotoğrafçının önündedir. Ters ışıkta fotoğraf çekmek çok zordur ama çok etkili fotoğraflar elde edilebilir. Önden gelen ışıkta nesnenin görmediğimiz tarafını aydınlattığı için bakış yönümüzde detaylar kaybolur ama nesnenin dış formu belirginleşir. Konunun etrafındaki ışık hüzmeleri fotoğrafı güzelleştirir. İstenirse nesne dolgu flaşı ile aydınlatılabilir. Bunu fotoğrafa yükleyeceğiniz duygu belirler.
  NOKTASAL IŞIK
  Işık kaynağının bulutlardan, ağaçlardan yada başka açıklıklardan gelerek konunun bir bölümünü aydınlanmasıdır. Gündoğumunun hemen sonrasında veya günbatımından evvel, yağmurdan sonra bulutların arasından çıkan, ormanda ağaçların veya yaprakların arasından çıkan ışıkların hepsi noktasal ışıklardır. Bu tür ışık kaynakları ile son derece güzel fotoğraflar çıkar.
  DOLAYLI GELEN IŞIK
  Işık kaynağının diğer cisimlere çarptıktan sonra ilk gücünü kaybedip konumuzun üzerine düşen ışıklardır. Kapalı veya bulutlu havadaki ışıktır. Işığın konu üzerine düşen zamanda nasıl dağıldığı nasıl yansıdığına bağlı olarak farklı özellikler gösterir. Dolaylı ışık alan ortamlarda çekim yaparken düşük enstantane değerleri kullanılmak zorunda kalacağımız için sehpa ve daha hızlı filmler kullanmak gerekir.
 3. 3
  Ensar
  Özel Üye
  Işık ve Sizin için Olan Değeri

  Işığın değeri ve üstümüzdeki etkisi çoğu insanın düşündüğünden çok daha fazladır. Işık sağlığın korunması ve iyi olmak açısından dikkate değer bir rol oynamaktadır. Işık da vitamin, anti-oksidan veya mineral gibi önemli bir destekleyicidir. Işığın yararlı dalga boylarına uygun şekilde maruz kalmak sağlığın korunması açısından son derece önemlidir. Hayat tarzınızda birkaç küçük değişiklik yaparak ışığı daha iyi kullanmayı öğrenebilirsiniz.

  Işık insanların günlük biyoritmi için güçlü bir düzenleyicidir. Günlük biyolojik saatimiz günün doğal gündüz-gece döngüsü ile meydana gelen fizyolojik değişimleri kontrol eder. Günlük biyoritm bozuklukları genel olarak uyku bozuklukları ve mevsimsel duygulanım bozukluklarının en büyük nedenlerindendir. Günlük biyoritmler hakkında daha fazla bilgiyi uyku kalitesini yükseltmek, günlük biyoritmler, mevsimsel duygulanım bozukluğu ve jet lag hakkındaki bölümlerimizden alabilirsiniz.

  Bizler, insan olarak, ışıkla ilgili varlıklarız. Uygun bir gün ışığının yokluğu içsel vücut saatimizi aksatabilir. Günlük biyolojik saatimiz görece daha dar olan mavi ışık şeridine, tepki verir. Bu mavi ışık spektrumu, ilginç bir şekilde, mavi gökyüzünün rengi ile ilişkilidir. Aksiyon spektrumu olarak adlandırılan bu mavi ışık dalga boyu, uyku hormonu melatoninin ve diğer hormonların serbest bırakılması yoluyla vücut saatini sıfırlama ve sıralamasında büyük rol oynar.

  Günlük biyoritmimizi bozan yapay ışıkların kullanıldığı binalarda çalışıyoruz. Yararlı ışığın geçişini azaltan renkli camlı arabalar kullanıyoruz. Dışarıdayken, yararlı ışığın retinaya girişini azaltan güneş gözlükleri takıyoruz. Sonuç; günlük ihtiyacımız olan ışık frekanslarında önemli derecede azalma.

  Daha İyi Bir Uyku, Sağlık ve Daha İyi Olmak İçin Uygun Işık Nasıl Alınır?

  MindSpa ile birlikte verilen CalmBlue gözlüğümüz aksiyon spektrumuna göre ayarlanmış, mükemmel bir ilave ışık kaynağıdır (daha fazla bilgi için Günlük Biyoritm başlığımız altında yer alan Mavi Led Gözlüklerin Kullanımı alt başlığını okuyabilirsiniz). Bununla birlikte hayatınızda büyük değişimler yaratacak birkaç küçük adımı size göstermek istiyoruz.

  Vücut saatinizi uygun bir şekilde ayarlamak gün boyunca doğal ışık almaktır. Işığa en çok sabah erken saatlerde ve akşamüstü geç vakitlerde hassas oluruz. Yılın büyük bir kısmında uygun ışık almak görece kolaydır. Ancak sorun kışın en zorlu zamanlarında ve ışığın çok sınırlı olduğu kuzey bölgelerde yaşayanlar için çıkmaktadır. Burada MindSpa’nın sabah kullanımında sağladığı 30-45 dakikalık ışık önemli fark yaratmaktadır.

  Birinci Adım: Güneş Gözlüğünüzü Çıkarın!

  Sık sık güneş gözlüğü takıyorsanız, kendinizi yararlı mavi ışık spektrumunundan mahrum bırakıyorsunuz demektir. Temel olarak güneş gözlüğünün çok fazla kullanıyoruz ve bunun sağlığımız ve iyi olmamız üstündeki etkisini fark etmiyoruz.

  Kapalı alanlarda çalışanların çoğu dışarı çıktıkları anda ışığı dengelemek için güneş gözlüklerinin takar. Işık engellendiğinde, beyne gece veya alacakaranlık olduğu, melatonin salınımı sinyali verilir. Bu günlük uyku bozukluklarıyla sonuçlanabilir ve kış depreyonunu daha da kötüleştirebilir.

  Bunu küçük bir deneyle deneyin. Bir dahaki sefere, hava güzel olduğunda, bir park veya koruluk gibi doğal bir alanda olduğunuzda, duygu durumunuza dikkat edin ve güneş gözlükleriniz olmadan nasıl hissettiğinizi fark edin. Duygu durumunuzda hafif ama kesin bir değişim fark edeceksiniz. Bu gündüzlerin daha kısa olduğu zamanlarda daha fazla göze çarpacaktır.

  Elverişli olduğu zamanlarda güneş gözlüğünüzü çıkarmaya kendinizi koşullanmanız önemlidir. Bu en başlarda, gözleriniz doğal ışığa uyum sağlayana kadar zor olacaktır ama çabuk bir şekilde duyarsız hale gelecektir. Siperli bir şapka giymek, doğrudan güneş ışığına maruz kalmamak açısından yararlı olacaktır. Tabii ki güneş gözlüğünün de önemli olduğu zamanlar vardır. Güneş gözlüğünün parlaklığı azaltmak için takmaya devam edeceksiniz.

  Işığa en az şekilde maruz kaldığınız bir iş ortamındaysanız, molalarınızda 10 dakikalığına bile olsa dışarı çıkın. Hafta sonlarında veya öğle yemeklerinde dışarıdaysanız, özellikle doğal bir ortamdayken, gözlerinizin doğal ışığı, mavi gökyüzü ışığını almasını sağlayın. İşteyken, pencere kenarında olmanız yararlı olacaktır, ancak modern camların renk barındırması sebebiyle mavi spektrumun önemli bir kısmını kestiğini unutmayınız.

  Kış İçin ‘Işık Yüklemesi’

  Kışın, doğal ışık az olduğunda, ışık yükleyin. Diğer bir deyişle, her fırsatta alabildiğiniz kadar doğal veya mavi spektrum ışığı alın. Bir sabah molası alın ve dışarı çıkın. Öğle yemeğinde ışık seviyesi düşük olsa bile etrafta dolanın. Hafta sonları dışarı çıkmayı alışkanlık haline getirin, özellikle sabahları, ışığı almaya çalışın. Unutmayın, güneş gözlüğü yok!

  Hava bulutlu olduğunda bile, sınırlı da olsa, aksiyon spektrumundaki bir miktar ışık gözlerinize yine de ulaşmaktadır. MindSpa tarafından sağlanan destekçi ışık, özellikle sabah erken saatlerde, çok yararlı olacaktır. Sadece 30-60 dakikalık bir seans seçin ve kalkmadan önce gözleriniz kapalı veya sabah rutininiz esnasında gözler açık bir şekilde kullanın.

  Işığın niye bu kadar önemli olduğunun ve nasıl en iyi kullanabileceğinizin farkındalığıyla, hem fiziksel hem de duygusal olarak daha yüksek seviyede çalışabileceksiniz. Dengeli bir hayata tarzı için ışığın bir gereklilik olduğunu unutmayın. Dışarı çıkın, temiz hava alın ve egzersiz yapın, hayattan keyif alın ve daha iyi hissedin.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi