Voleybol Sahası Maketi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Voleybol Sahası Maketi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Voleybol Sahası Maketi

 2. 2
  klav
  Özel Üye

  Cevap: Oyun alanı, 18 x 9 m. ölçülerinde bir dikdörtgendir ve en az 3 m. genişliğinde olan bir serbest bölge ile çevrilmiştir.

  Oyun alanının üzerinde bulunan serbest oyun boşluğu, her türlü engelden arındırılmış olmalıdır. Serbest oyun boşluğu, oyun alanının yüzeyinden ölçüldüğünde en az 7 m. yüksekliğinde olmalıdır.

  FIVBnin Dünya Müsabakalarında serbest bölge yan çizgilerden ölçüldüğünde en az 5 m. ve dip çizgilerden ölçüldüğünde en az 8 m. genişliğinde olacaktır. Serbest oyun boşluğu ise oyun alanının yüzeyinden ölçüldüğünde en az 12.5 m. yüksekliğinde olacaktır.


  Voleybol Alanı Tasarısı
  voleybol-sahas-.gif


  File Ölçüleri

  File 1 m genişliğinde, 9.50 m uzunluğunda ve orta çizginin üzerinde tabana dik olarak bulunur. File kenarları 10 santimetre'lik karelerden oluşan siyah iplerden yapılmıştır. Filenin üst bölümünde 5 santimetre genişliğinde yatay, beyaz bir bant vardır. Bu bant çadır bezinden yapılmıştır ve file süresince iki kat dikilir. Bandın içinden elastiki bir kablo geçer. Bu kablo filenin direklerine bağlanmasını ve üst bölümünün gergin olmasını sağlar. Filenin alt bölümünde kareler arasından geçerek onu direklere bağlayan ve filenin gergin olmasını sağlayan bir ip vardır.

  5 santimetre genişliğinde ve 1 m uzunluğunda iki adet beyaz bant her iki yan çizginin üzerinde yer alacak şekilde fileye dik olarak bağlıdır. Bu bantlar filenin bir parçası olarak kabul edilirler. Anten 1.80 m boyunda , 10 mm çapında esnek çubuktur. Fiber glas veya benzeri bir maddeden yapılmıştır. İki adet anten yan bantların dış tarafına bağlanır ve karşılıklı olarak filenin ters istikametlerine yerleştirilir. Antenlerin 80 pp'lik bölümleri filenin üzerinde devam eder. Bu kısımlar 10 santimetre'lik birbiri ile tam ters iki ayrı, (tercihen kırmızı ve beyaz) renkte işaretlenir. Antenler filenin bir parçası sayılır ve geçiş boşluğunun yan hudutlarını belirler. Filenin yüksekliği erkekler için 2.43 m, bayanlar için 2.24 m'dir ve oyun alanının ortasından bir ölçü çubuğu ile ölçülür. Filenin iki (yan çizgilerin üzeri) oyun alanının yüzeyinden aynı yüksekliktedir. Buradaki yükseklik kaidede belirtilen yüksekliği 2 cm'den fazla geçemez.
  Filenin bağlandığı direkler, düzgün, yuvarlak ve 2.55 m yüksekliğindedir. Direkler iki yan çizgiden 0.50 m ile 1.00 m mesafede yerleştirilmiştir. Direklerin yere tel ile tutturulması ise yasaktır.

  Voleybol alanı resmi
  Voleybol Sahası.png


  Bay ve bayanlar için ayrıntılı voleybol file ölçüleri resmi
  voleybol-sahas-.jpg 3. 3
  Ziyaretçi
  ödevimi yaptım teşekkürler+ Yorum Gönder
voleybol sahası maketi,  voleybol maketi,  voleybol sahası maketleri,  voleybol saha maketi,  voleybol sahası maketi yapımı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 14 kişi