Üç Basamaklı Doğal Sayılarla ilgili Matematik Hikayeleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Üç Basamaklı Doğal Sayılarla ilgili Matematik Hikayeleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: ilginç matematik hikayeleri

  FERMAT TEOREMİ
  Tarihin en meşhur ispatlanamamış problemlerindendi Fermat'ın teoremi. Onu bu kadar meşhur yapan belki de onu ortaya koyan Pierre de Fermat'nın asıl mesleği olan hukuk ile ilgili bir kitabının boş bir kenarına yazdığı şu nottu:
  - Bu teoremin oldukça estetik bir ispatını buldum fakat bu yer bunu yazmak için yeterince geniş değil.

  MATEMATİKTE TARİH OİUNLARI
  Elemanter calculus kitaplarında Rolle sanki Newton ayarında bir matematikçiymiş gibi yer almış; Farey, Heros'un on dört ıyl önce mükemmel bir şekilde ispatladığı bir teoremi anlayamadığı için ölümsüz olmuştur. Beş saygın Norveçli ise, ülkelerinin yetiştirdiği en büyük insanı harcama pahasına yaptıkları budalaca bir işgüzarlıktan dolayı, Abel'in Life adlı kitabında kendilerine yer edinmişlerdir.

  KİM UYUYOR.!.
  Bir hoca birgün,
  - Sınıfta uyuyan birini görürseniz beni uyandırın!..
  demiş öğrencilerine...

  BERTRAND RUSSELL'IN KABUSU
  M.S. 2100 ıyllarında üniversite kitaplığının en üst katındaymış. Bir kütüphane görevlisi elinde kocaman bir sepetle rafları gezmektedir. Kitapları sırasıyla indirmekte, bir göz atmakta ve sonra da ya tekrar yerine koımakta ya da sepete atmaktadır. Sıra Russell'in Principia Mathematica'nın elde kalan son kopyaları olduğunu farkettiği üç büyük cilde gelmiş. Adam ciltlerden birini eline almış, birkaç sayfa çevirmiş, tuhaf sembollere bir an şaşkın şaşkın bakmış, kitabı kapatmış, kararsız bir şekilde elinde bir süre tarttıktan sonra...

  HARDİ ve RAMANUJAN
  Ramanujan Putney'deki bir hastanede ölüm döşeğinde yatarken Hardı onu ziyarete giderdi. O gün de her zamanki ulaşım aracı olan taksi ile gitmişti. Ramanujan'ın yattığı odaya girdi. Hardı, konuşma başlatmaktaki her zamanki beceriksizliği ile, muhtemelen daha selamlaşmadan ve mutlaka ilk söz olarak:
  - Geldiğim taksinin numarası 1729'du. Bana çok alelade bir sayı gibi geldi.
  dedi. Ramanujan'ın buna yanıtı şuydu:
  - Hayır Hardı!.. Hayır Hardı!.. Çok ilginç bir sayı. İki küpün toplamı olarak iki ayrı şekilde ifade edilebilen en küçük sayı.

  RUSSELL PAPA MIİDIğ
  Ünlü mantıkçı Bertrand Russell bir keresinde kendisine 1+1=1 eşitliğinin verilmesi durumunda herşeyi ispat edebileceğini iddia eder. Daha sonra biri:
  - Pekala, papa olduğunu ispat et o halde...
  diye meydan okuyunca şöyle yanıtlar:
  - Ben biriyim, papa da biri. Bu yüzden papa ve ben biriz.

  YÜREĞİNİN GÖTÜRDÜĞÜ YERE GİT
  Antrenör genç trapezcinin cesaretsizliğini görünce şöyle öğüt verir kendisine:
  - Sen önden yüreğini at karşıya, vücudun arkadan gelecektir.

  SAYMA SAYILARI
  Waclaw Sierpinski bir seferinde herhangi bir nedenle yeni bir eve taşınmaları gerekmişti. Karısı matematikçinin hafızasına fazla güvenmedıgı ıçın, bütün eşyaları ile birlikte sokağa çıktıklarında şöyle demiş:
  - Şimdi ben taksi çağırmaya gideceğim, bu arada sen de bu on sandığın başında bekle.
  Karısı gitmiş ve matematikçiyi hafifçe dalmış, kendi kendine mırıldanır halde bırakmış. Birkaç dakika sonra karısı taksiyle birlikte döndüğünde, Bay Sierpinski (belki de gözünde küçük bir pırıldamayla) demiş ki:
  - On sandığımız olduğunu söylemıştın ama ben sadece dokuz tane saydım.
  - Hayır, ON tane var!
  - Hayır, say bak: 0, 1, 2, ...

  SINAV SORULARI
  Öğretmene sınavda ne tip sorular çıkacağı sorulur ve şöyle cevaplar:
  - Sorular elinizdekilere benzer olacak. Sadece sayılar farklı olacak
  Aslında hepsi farklı olmayacak. Mesela 'pi' sayısı aynı olacak, 'e' sayısı da aynı olacak...+ Yorum Gönder
doğal sayılarla ilgili hikayeler,  matematikle ilgili hikayeler,  matematik ile ilgili hikayeler,  doğal sayılarla ilgili hikaye,  doğal sayılar ile ilgili hikayeler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi