Dinimizin temizliğe verdiği önem

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Dinimizin temizliğe verdiği önem ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Gülehasret
  Süper Moderatör

  Cevap: DİNİMİZİN TEMİZLİGE VERDİGİ ÖNEM

  Dinimizin üzerinde önemle durduğu konulardan birisi de temizliktir. Çünkü temizlik, hem ibadet hem de sağlık açısından çok önemlidir. Temizlik, insanın ruhunu kötü duygulardan; bedenini, giysilerini ve çevresini ise maddi kirlerden arındırmasıdır.

  Temizliği iki kısma ayırmak mümkündür. Birincisi beden elbise ve çevre temizliğinden oluşan maddi temizlik, ikincisi ise düşünce ve kalbi kötülüklerden arındırmak olan manevi temizliktir. Yüce Allah ilk inen ayetlerde iş ve dış temizliğine önem verilmesini isteyerek şöyle buyurmuştur: “Nefsini arındır, (elbiselerini temiz tut), şirkten uzak dur,( kötü şeylerden sakın”)(1)

  İslam dini, maddi ve manevi temizliği bir bütün olarak ele alır. Birini yapıp diğerini terk etmeyi eksiklik olarak görür. Bu nedenle, bir yandan elbise, beden ve çevre temizliğine; diğer taraftan da kötülüklerden kaçınarak manevi temizliğe dikkat edilmelidir.

  Sağlığımızı korumanın yolu temizlikten geçer. İnsanın iç dünyasındaki temizlik ruh sağlığını; vücut ve çevre temizliği ise beden sağlığını korur. Temizliğe dikkat etmemek pek çok hastalığa neden olduğu gibi kin tutmak, nefret etmek, yalan söylemek ve iftira etmek gibi davranışlarda ruh sağlığını olumsuz yönde etkiler.

  Dinimiz ibadetleri, temizlik şartına bağlamıştır. Örneğin namaz kılmak ve Kâbe’yi tavaf etmek için abdest almak zorundadır. Dinimizin emrine uyarak günde beş defa abdest olan kimse vücut temizliği yapmış olur. Böylece dinimiz namaza hazırlık olarak abdesti ve gerekli durumlarda da boy abdestini emretmekle temizliği sürekli hale getirmiştir.

  Sevgili Peygamberimiz (sav) “Ümmetim kıyamet gününde, abdest dolayısıyla yüzler parlak elleri ve ayakları nurlu olarak haşrolacaklardır. Herkes gücünün yettiği kadar bu parlaklığı artırsın”(2) buyurarak abdestin önemine dikkat çekmiştir.

  Muhterem Müminler!

  Her konuda bizlere örnek olan Sevgili Peygamberimiz (sav) temizlik konusunda da bizlere en güzel örnek olmuştur. O, hayatı boyunca temizliğe büyük önem vermiştir. Camiye ve misafirliğe giderken, toplumun huzuruna çıkarken temiz ve güzel elbiselerini giymeye özen göstermiş, soğan sarımsak gibi başkalarını rahatsız eden şeyleri yemekten kaçınmıştır. O “Temizlik imandandır.”(3) “Avlularınızı ve meydanlarınızı temiz tutunuz.”(4)buyurmuştur. Bir başka ifadelerinde: “Laneti gerektiren iki hareketten sakınınız.” Buyurdular. O iki şey nedir diye sorulduğunda “İnsanların gelip geçtikleri yerleri ve gölgelendikleri yerleri kirletmektir.”(5) Buyurdular.

  O halde değerli müminler!

  Gerek maddi gerekse manevi, temizliğin her çeşidine özen gösterelim. Kültürünüzde bir söz vardır “Aslan yattığı yerden belli olur” bu söz içinde bulunduğumuz yerin hizmetimize sunulan her yeri temiz tutmanın, bizim nasıl olduğumuzu gösterdiğini ifade etmektedir. Unutmayalım ki temiz insan, temiz mekân, temiz çevre; temiz, sağlıklı ve ahlaklı bir toplum demektir.

  Hutbemi bir ayeti kelimenin meali ile bitirmek istiyorum: “Allah, çok tövbe edenleri, çok temizlenenleri sever”(6)

  Kaynaklar: 1- Müddesir, 4–5 / 2- Müslim, Taharat, 35 / 3- Buhari, İman, 45 / 4- Acluni, Keşfülhafa, 1–224 / 5- Taç, 1–193 / 6- Bakara, 222+ Yorum Gönder
dinimizin temizliğe verdiği önem#gsc.tab=0
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi