Binalarda Alarm Tertibatına Zaman Rölesi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Binalarda Alarm Tertibatına Zaman Rölesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Binalarda Alarm Tertibatına Zaman Rölesi
  Soru: Binamıza Iskan Alacağız.fakat Itfaiyeden Bir Onay Almamız Gerekiyor.binamızda Bazı Eksiklerimiz Var.bunalrdan Biride "alarm Tertibatına Zaman Rölesi" Diye Bir Başlık.bu Nedir.binamıza Nasıl Uygularız. ? 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Günümüzde ekonomik şartlarında etkisiyle hırsızlık ve gasp olayları artmaktadır. Bu durumda güvenlik önlemleri can ve mal kaybını önlemek üzere ön plana çıkmıştır. Üreticiler de bu tür olaylara karşı çeşitli ürünler geliştirmişlerdir. Can ve mal güvenliğinizin bekçiliğini bu ürünler yapmaktadır.

  Seçilecek Sistemin Alt Yapısı

  Kurulacak sistem temelde benzerlikler gösterse de bina yapısına bağlı olarak değişiklikler olabilir.
  Eğer binada dedektörlere kablo çekme imkanı yoksa yani bina geçici olarak kullanılıyor veya yeni dekore edilmiş ise kablosuz sistemler tercih edilebilir.
  Bina henüz inşaat aşamasında veya kablolamanın dekorasyonla ilgisi yoksa kablolu sistemler tercih edilir.
  Seçilecek sistem ister kablolu, ister kablosuz olsun dikkat edilecek en önemli nokta sistemde kullanılacak ürünlerin kalitesidir. Kalitesi düşük ve ucuz ürünler zaman zaman hatalı alarm vermekte yada gerektiği zaman alarm vermemektedir.
  Güvenlik sistemi güvenilir olmalıdır.
  Seçilecek Ürünler


  Alarm paneli
  Manyetik Kontaklar
  Hareket algılama (PIR) dedektörler
  Cam kırılma dedektörleri
  Para tuzakları
  Infrared bariyerler
  Duman dedektörleri
  Gaz dedektörleri
  Su baskın dedektörleri
  Sirenler
  Alarm Paneli
  Bir alarm sisteminin değişmez parçası alarm panelidir. Bu panel dedektörlerin, şifre tuş takımının, sirenin bağlı olduğu ünitedir. Panele bağlı tuş takımından panel devreye alınıp çıkarılabilir. Panel dedektörlerden gelen sinyalle tetiklenerek sireni çaldırır, telefon aracılığı ile izleme merkezini veya önceden belirlenmiş kişileri uyarır.

  Manyetik Kontaklar
  Manyetik kontaklar kapı ve pencerelerin açılan kanatları için kullanılır. Röle kısmı kasaya, mıknatıs kısmı ise açılan kanada monte edilerek istenmeyen bir zamanda kapının veya pencerenin açılması durumunda alarm paneline sinyal göndererek uyarı verilmesini sağlarlar. Manyetik kontakların kablolu ve kablosuz modelleri vardır.

  PIR Dedektörler
  Hareket dedektörleri ortamdaki hareketlere duyarlıdır. Alarm paneli kurulu iken PIR dedektörün kapsama alanı içinde herhangi bir hareket olursa panel tetiklenir. PIR dedektörlerin 2 ve 4 ışınlı tiplerinin yanında dual teknoloji dediğimiz ışın+mikrodalga olanları da mevcuttur. Ayrıca bu dedektörler kapsama alanı olarak ta değişiklikler gösterebilirler. Bütün bunların dışında ev hayvanlarını algılamayan PIR dedektörler de vardır. Bu dedektörler de kablolu veya kablosuz olabilir.

  Cam Kırılma Dedektörleri
  Cam kırılma dedektörleri camın kırılırken çıkardığı sese duyarlı akustik dedektörlerdir. Cam kırılması esnasında çıkan sesi algılayarak paneli tetiklerler. Cam kırılma sensörlerinin de kablolu ve kablosuz olanları vardır.

  Para Tuzağı
  Yazar kasa çekmecesine veya banknotların konulduğu bir yere yerleştirilir. Kıskacına iliştirilmiş banknot alındığında panele sinyal göndererek alarmın çalmasını sağlar. Kablosuz bir üründür.

  Infrared bariyerler
  Genellikle çevre korumasında kullanılırlar. Bir alıcı ve bir vericiden oluşurlar. İki ünite arasında gözle görünmeyen kızılötesi ışın vardır. Işın herhangi bir yerden kesildiğinde yani iki ünite arasına bir cisim girdiğinde alarm panelini tetikler. Muhtelif mesafeler için çeşitli modelleri vardır.

  Duman dedektörleri
  Duman dedektörleri ortamdaki olası bir yangın durumunda duman partiküllerini algılayarak alarm panelini aktive ederler. Duman dedektörlerinin de kablolu ve kablosuz tipleri vardır. Sistemde duman dedektörü kullanıldığında, alarm paneli hem yangın, hem de soygun amaçlı kullanılmış olur.

  Gaz dedektörleri
  Gaz dedektörleri ortamda olabilecek herhangi bir gaz kaçağına karşı güvenlik önlemi olarak düşünülmüştür. Eğer LPG kullanılıyor ise dedektör yere yakın, doğalgaz kullanılıyorsa tavana yakın ve hava akım yolu üzerine monte edilmelidir. Gaz hattı üzerine monte edilecek uygun bir selenoid vana ile gaz dışarıdan kesilerek tehlike bertaraf edilmiş olur.

  Su baskın dedektörü
  Su baskın dedektörleri ortamda herhangi bir su baskını tehlikesinde devreye girerler. Açık unutulan bir musluk veya dışarıdan olabilecek herhangi bir su baskınında panele sinyal gönderirler. Hatta bu sayede su tesisatının girişine konulacak bir selenoid vana ile su bina dışından kesilir.

  Sirenler
  Olası bir alarm durumunda bina içinde ve dışında ses ve ışık ile uyarı vermek amacıyla dahili ve harici sirenler kullanılır. Bina içinde kullanılan dahili sirenler, kapalı ortamlar için üretilmiştir sesli veya hem ışık hem de sesli olabilir. Harici sirenler ise dış ortamlar için üretilmiş olup yüksek ses desibeline ve flaşöre sahiptir. Bu sirenlerin içerisinde kendi aküleri vardır. Harici sirenler sabotaja karşı korumalıdır. Kapağı açıldığında, kablosu kesildiğinde veya duvardan sökülmeğe çalışıldığında kendi kendilerine aktive olurlar


  Bir Güvenlik Sistemi


  Bir güvenlik sistemi kurdururken ihtiyaçlar tespit edilmeli ve güvenilir bir firmaya yaptırılmalıdır.
  Güvenlik sistemlerinde marka önemlidir.
  Güvenlik sisteminin önü açık olmalı, ileride olabilecek ihtiyaçlar da göz ardı edilmemelidir.
  Güvenlik sistemi aynı zamanda bir bina otomasyon sistemine de uygun olmalıdır. Zira günümüzde bir çok cihaz otomatik olarak çalışabilmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi