Trabzon işi Bilezik Yapım Aşamaları

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Trabzon işi Bilezik Yapım Aşamaları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Trabzon işi Bilezik Yapım Aşamaları

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Trabzon hasırı

  Trabzon işi olarak da bilinen hasır bilezikler ve kolyeler 31-32 mikron inceliğindeki altın ya da gümüş tellerin ilmek ilmek örülmesiyle yapılmaktadır. Altın ürünlerimiz 22 ayar (916 milyem) gümüş ürünlerimiz ise 925 ayardır.

  Hasır Örgü tekniği Kafkaslar Bölgesinden 1900 yılı başlarında Trabzon’a getirilerek yaygınlaştırılan bir sanattır. Rus İhtilali sırasında Kafkaslardan göç edenler sanatlarını Trabzon’da devam ettirmişlerdir.

  1000 ayar olan saf gümüş potada eritildikten sonra 25-30 cm'lik çubuklar halinde dökülür. Bu çubuklar sürekli sıkıştırılan merdanelerden defalarca geçirilerek örgü şişi kalınlığına indirilir. Daha sonraki aşamada kalın metal tel, ortasında delik bulunan elmas maddelerden art arda geçirilerek 30-35 micron (0,3 mm) kalınlığa indirilmiş olur.

  Bu aşamadan sonra iş artık genç kız ve kadın örücülerin hünerli ellerine kalmaktadır. Kumaş gibi örülen ve istenilen uzunluklarda kesilerek çeşitli objelerin yapılabildiği bu sanatta düzgünlük en önemli detaydır. Bu nedenle çok örülerek elin alıştırılması gerekmektedir.

  Uzun ve zahmetli uğraşların sonucunda örülen hasır örgüler tekrar atölyelere döner ve ustalar tarafından takı haline getirilerek vitrinleri süslemek için hazırlanırlar.
  Acemiliğin gümüş telde atıldığı, ustalığın altın telde hayat bulduğu bu sanatı, tasarımcılar geçmişin ışığında geleceğe aktarmaktadırlar.

  Trabzon hasırı 2007 yılından beri tescilli bir üründür. Türk Patent Enstitüsü tarafından TTH(Trabzon Telkariye ve Hasırı) adı altında coğrafi işaret tescilini almıştır. Yani Trabzon’dan başka bir yerde üretilmesi mümkün değildir. Trabzon hasırı bugün Türkiye'nin her yerinde ve Dünya'nın belli kesimlerinde ün yapmış olan bir el sanatıdır. 3. 3
  gulsah10
  Üye
  ne bilezik ya herkese nasip olmaz+ Yorum Gönder
bilezik,  trabzon işi yapımı,  hasır bilezik yapım aşamaları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi