Okul egitimi geliştirmek için neler yapmalıyız

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Okul egitimi geliştirmek için neler yapmalıyız ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Okul egitimi geliştirmek için neler yapmalıyız

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ GELİŞTİRME PROJESİ

  3 yaşına kadar bir çocuğun beyni bir yetişkinden 2,5 kat fazla çalışır, 6 yaşına kadar bir profesörden 2 kat hızlıdır (Rethinking the brain 1997). Yapılan tüm uluslararası araştırmalar ve uygulanan testler göstermektedir ki okulöncesi eğitim alan çocuklar ilkokulda okuma yazmayı, bu eğitimi almayan çocuklardan %100 daha hızlı öğrenmekte ve bu öğrenme hızı yaşam boyu sürmektedir. 12 yaşında IQ değerleri 5 puan daha yüksektir, 15 yaşında yetenek sınavlarında % 90 -100 arası başarı sağlarlar. % 65’i liseyi, % 45’i üniversiteyi sorunsuz kazanır ve bitirir. Yetişkin olduklarında dış dünyayla kolay ve sağlıklı iletişim kuran, sosyal insanlar olurlar. Çocukların zihinsel ve kişilik gelişiminin %70’i 0–6 yaş arasında tamamlanmaktadır. Bu süre içinde kazanılan davranış biçimleri, tüm yaşam boyunca devam etmektedir.


  İlçemizde okul öncesi eğitim
  Çocuklarımızın kişiliklerinin şekillenmeye başladığı yaşamlarının bu en kritik dönemlerinde, okul öncesi eğitimin ücretli olması, aile bütçelerine önemli yük getirmektedir. Bölgemizde yaşayan, ekonomik yoksunluk içerisindeki ailelerin çocuklarına yeterli okul öncesi eğitim hizmeti verilememektedir. 5747 sayılı yasayla 2008 yılında kurulan Sancaktepe İlçesinde, gerek yeterli derslik bulunamaması, gerekse, okul öncesi eğitimin ücretli olmasından dolayı, 2008-2009 eğitim-öğretim yılında bölgemizdeki okullarda sadece 1047 öğrenci anasınıflarına devam etmekteydi.

  İlçemizde Okul öncesi eğitimin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla 2009 yılı Ocak ayında Kaymakamlığımızca Okul Öncesi Eğitimi Geliştirme Projesi hazırlanmıştır. Proje kapsamında, okul öncesi eğitimin Milli Eğitim Bakanlığı'nın hedefleri doğrultusunda desteklenmesine, İlçemiz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından karar verilmiştir.

  Öncelikle, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce, okullarımızdaki atıl derslikler ana sınıfına dönüştürülerek derslik sorunu giderilmiştir. Daha sonra, İlçemizdeki 30 İlköğretim Okulumuzun anasınıflarına devam eden, ekonomik yoksunluk içerisindeki 1047 öğrenci için her ay Okullarımızın Ana Sınıfları hesabına, Kaymakamlığımızca öğrenci başına 25 TL yemek bedeli aktarılarak, ailelerin çocuklarını ana sınıflarına devamı sağlanmaktadır. Böylelikle 2008-2009 eğitim-öğretim yılında 1047 olan öğrenci sayısı sağlanan destekle 2009-2010 eğitim-öğretim yılının başında 1919'a ulaşmıştır. Ailelerin bütçelerine sağlanan bu destekle, ana sınıfına devam eden öğrenci sayısında % 100 ‘e ulaşan bir artış sağlanmıştır. Sancaktepe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından, 2008–2009 Eğitim ve Öğretim yılı için, bu amaçla 120.00 TL kaynak kullanılmışken, 2009-2010 Eğitim ve Öğretim yılında bu rakam 517.500 TL'ye ulaşmıştır.+ Yorum Gönder
eğitimi geliştirmek için neler yapılabilir,  bir okulu geliştirmek için neler yapılır,  okulu geliştirmek için neler yapılabilir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi