Peygamberimizin insanları Sevmekle ile ilgili Sözleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Peygamberimizin insanları Sevmekle ile ilgili Sözleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Peygamberimizin insanları Sevmekle ile ilgili Sözleri

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Peygamber Efendimiz (sav) in Sevgi, Merhamet ve Adalet ile İlgili Sözleri


  Kardeşini güler yüzle karşılaman, kendi kovandan kardeşinin kabına su vermen de birer maruftur.


  Mümin kişi, diğer mümine karşı duvar gibidir, birbirlerini takviye ederler.  Size vermekte olduğu nimetlerinden ötürü Allah’ı sevin, beni de Allah beni sevdiği için seviniz.


  Allah uğrunda birbirine muhabbet eden kimseler, O nun gölgesinden başka gölge olmayan günde, O unu Arş-ı Alasının gölgesindedirler. Kendilerine nurdan kürsüler kurulur. Onların Rableri ile olan meclislerine, Peygamberler, sıddıklar ve şehidler bie imrenirler.


  “Mümin kendisi için sevdiğini kardeşi için de arzular.”


  “Hediyeleşin, birbirinizi sevin. Birbirinize yiyecek hediye edin. Bu, rızkınızda genişlik hasıl eder.”  “Ziyaretleşin, hediyeleşin. çünkü ziyaret sevgiyi perçinler, hediye de kalpteki kötü duyguları söker atar.”


  “Birbirinizi kıskanmayınız, birbirinize kin tutmayınız, birbirinize çirkin sözler söylemeyiniz, birbirinize sırtlarınızı dönmeyiniz, kiminiz kiminizi arkasından çekiştirmesin. Allah’ın kulları kardeşler olunuz.”


  “Sizden önceki toplumların derdi size de bulaştı: Haset ve kin. Kin beslemek kökten kazıyan şeydir. Allah’a yemin ederim ki iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olamazsınız. Size birbirinizi seveceğiniz bir şeyi haber vereyim mi? Aranızda selamı yayın.”


  Mü minler birbirlerine muhabbetli ve hayırlıdır, evleri ve bedenleri ayrı olsa da. Facirler ise birbirlerini aldatıcıdırlar. Evleri ve bedenleri toplu olsa da. Ve birbirleriyle mücadele ederler.

  (Hz. Enes r.a.) Ramuz El-Hadis s.233

  Merhamet edin, merhamet olunasınız. Af edin, af olunasınız. Yazık, laf ebesi olanlara. Yazık günahlarına bilerek devam edip, istiğfar etmeyenlere.


  Kolaylaştırın, güçleştirmeyin. Müjdeleyin, nefret ettirmeyin. Birbirinizle iyi geçinin, ihtilafa düşmeyin.


  Allah yoluna birbirlerini sevenler, arşın gölgesinden başka gölge olmayan o günde, arşın gölgesindedirler. Nurdan münberler üzerinde. Onların mekanlarına Nebiler ve Sıddıklar gıbta ederler.

  (Hz. Muaz r.a.) Ramuz El-Hadis s.233

  Allah yolunda muhabbet edenler, Arşı Ala etrafında yakuttan kürsüler üzerinde olurlar.

  (Hz. Ebu Eyyub r.a) Ramuz El-Hadis s.233

  “Sana zulmedeni affet. Sana küsene git, sana kötülük yapana iyilik yap. Aleyhine de olsa hakkı söyle.”


  “Fakirleri seviniz ve onlara yakın olunuz. Siz onları severseniz, Allah da sizi sever. Siz onlara yakın olursanız, Allah da size yakın olur. Siz onları giydirirseniz, Allah da sizi giydirir. Siz onları yedirirseniz, Allah da sizi yedirir. Siz cömert olunuz ki, Allah Teala da size karşı cömert olsun.”


  “Zulümden kaçının. Zira zulüm, kıyamet günü karanlıklar olacaktır. Cimrilikten de kaçının, zira cimrilik, sizden öncekileri helak etmiş, onları birbirlerinin kanlarını dökmeye, haramlarını helal addetmeye sevk etmiştir.”


  Mü min alicenaptır ve kerimdir (Hüsnü zannı sebebile aldanır). Facir ise hilekardır.

  (Hz. Ebu Hüreyre r.a.) Ramuz El-Hadis s.230

  Mü min her halinde hayır üzerindedir. Ruhu, Allah Azze ve Celleye hamd eder olduğu halde, iki yanı arasında kabzolunur.

  (Hz.İbni Abbas r.a.) Ramuz El-Hadis s.230

  Mü min omuzları yumuşak kimsedir (iyi geçimlidir). O din kardeşine rahatlık verir. Münafık ise uzak durur. Ve kardeşine sıkıntı verir. Mü min selam vermekte atılgandır. Münafık ise bakar ki 0nce kendisine versinler.

  (Hz. Enes r.a.) Ramuz El-Hadis s.230

  Maruf (iyilik) cennet kapılarındandır. Ve fena ölümü defeder. İyilik ismi gibi iyidir. Ve dünyada iyilik adamı olan ahirette de iyilik ehli olur.

  (Hz.İbni şihab r.a.) Ramuz El-Hadis s.236

  “Ey insanlar dikkat ediniz! Rabbiniz tektir. Arabın, Arab olmayana, Arab olmayanın Arab’a, siyahın kırmızıya, kırmızının siyaha, takvadan öte, hiçbir üstünlüğü yoktur. şüphesiz Allah Teala katında en üstününüz, Allah Teala’dan en çok korkanınızdır.”
 3. 3
  Ziyaretçi
  çok saol işime yaradı.. 4. 4
  Ziyaretçi
  mükemmel olmuş çok saolun :D :D :D

 5. 5
  Ziyaretçi
  Keşke bunu diğer insanlar da okusa ve anlasa. Diğerleri de sevgi nedir bilseler ve içlerinde hissetseler

 6. 6
  Ziyaretçi
  Çok iyi olmus sözleri aldım

  aynen öyle keşke okuyup anlasa

  Doğru söylüyorsunuz arkadaşlar

 7. 7
  Ziyaretçi
  Bune bizde birşey sandık bu steye GIRMEYIN :|

 8. 8
  Ziyaretçi
  Çok teşekkürler.İşim daha kolaylaştırdı

 9. 9
  Ziyaretçi
  çok güzel çok beğendim peygamberimiz ölmedi kalbimizde yaşıyor

 10. 10
  Ziyaretçi
  Bence de çok güzel olmuş Hem de öyle güzel olmuş ki çok beğendim Teşekkür ederim

 11. 11
  Ziyaretçi

  din ödevim için harika ve özlü sözler

+ Yorum Gönder
peygamber efendimizin sözleri,  Peygamberimizin insanları sevmenin önemi ile ilgili bir sözü,  sevmekle ilgili hadisler,  peygamberimizin sözleri,  peygamber efendimizin sevgi ile ilgili sözleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 28 kişi