İnsanların hangi etkileri doğal afetlere yol açar?

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İnsanların hangi etkileri doğal afetlere yol açar? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Bazı doğal afetlerin meydana gelmesinde ise insanoğlunun doğrudan ya da dolaylı olarak etkisi vardır. Bunlar;

  Heyelan
  Sel
  Çığ
  Kuraklık
  Orman yangınları
  Ormanların insanlar tarafından bilinçsizce yok edilmesi sayısız afetlere yol açar. Ağaçsız kalan toprak erozyona uğrar. Verimli toprakların erozyonla yok olması sonucu açlık felaket meydana gelir. Kaybolan toprakların büyük bölümü denizlere veya göllere taşınarak orada yaşayan canlıların yaşam ortamını bozmaktadır.
  Doğal olaylar sonucu heyelanların meydana gelmesi yanında ormanların kesilmesi sonucu çıplak kalan eğimli bölgelerde heyelan (toprak kaymaları) meydana gelir. Heyelanlar yer yüzünde vadileri tıkayabilir. Yolları tıkayarak ulaşımı engelleyebilir, yerleşim yerlerinin harap olmasına neden olabilirler.
  İnsanlar tarafından çok fazla ve plansız olarak çıkarılan kömür yüzünden zemin düzeyinde çökmeler meydana gelir. Bunun yanında denetimsiz kömür çıkarma işlemleri grizu patlamalarına neden olmaktadır. Bunun yanında çöplük patlamaları, yangınlar ve salgın hastalıklarda insan nedenli afetler olarak büyük zararlara yol açar.
  İnsanların neden olduğu afetlerin başında nükleer patlamalar gelir. Plansız ve dikkatsizliğin neden olduğu bu afetler kısa sürede büyük alanları etkisi altına alarak zararları yıllarca devam eder.
 3. 3
  Ziyaretçi
  süper sağolun ödevime yaradı 4. 4
  Ziyaretçi
  Sağol teşekkür ederim
  Çok yardımcı oldu

+ Yorum Gönder
afetlerde insanın etkisi,  hangi doğal afetlerin meydana gelmesinde insanların etkileri vardır,  hangi doğal afetlerin meydana gelmesinde insanların etkisi vardır,  doğal afetlerde insan etkisi,  Insanların ormanları yok etmesi hangi doğal afetlere neden olmaktadır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi