Arkadaşlıkla ilgili Atasözleri Ve Öyküsü

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Arkadaşlıkla ilgili Atasözleri Ve Öyküsü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Arkadaşlıkla ilgili Atasözleri Ve Öyküsü

 2. 2
  gFb-Mmth
  Özel Üye

  Cevap: Arkadaşlık ile ilgili öykü

  Kötü karakterli bir genç varmış.

  Birgün babası ona çivilerle dolu bir torba vermiş.
  "Arkadaşların ile tartışıp kavga ettiğin zaman her sefer bu tahtaperdeye bir çivi çak" demiş.

  Genç, ilk günde tahtaperdeye 37 çivi çakmış.
  Sonraki haftalarda kendi kendini kontrol etmeye çalışmış ve geçen her günde daha az çivi çakmış. Nihayet bir gün gelmiş ki hiç çivi çakmamış.

  Babasına gidip söylemiş. Babası onu yeniden tahtaperdenin önüne götürmüş.

  Gence, "Bugünden başlayarak tartışmayıp kavga etmediğin her gün için tahtaperdeden bir çivi çıkart (sök)" demiş.

  Günler geçmiş. Bir gün gelmiş ki her çivi çıkarılmış.

  Babası ona, "Aferin iyi davrandın ama bu tahtaperdeye dikkatli bak. Artık çok delik var. Bundan sonra geçmişteki gibi güzel olmayacak.

  Arkadaşlarla tartışıp kavga edildiği zaman kötü kelimeler söylenilir. Her kötü kelime bir yara (bir delik) bırakır. Arkadaşına bin defa kendisini affettiğini söyleyebilirsin ama bu delik aynen kalacak (kapanmayacak).

  Bir arkadaş ender bir mücehver gibidir. Seni güldürür yüreklendirir. Sen ihtiyaç duyduğunda yardımcı olur. Seni dinler sana yüreğini açar..." 3. 3
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Adam adama yük değil, can gövdeye mülk değil (Adam adama yük olmaz).

  Birileri gelip konuğumuz olabilir, evimizde kalabilir. Bu konuk tıpkı can gibidir; can nasıl gövdeye geldiği gibi gidiyorsa, konuk da günün birinde geldiği gibi gidecektir. Bu sebeple yanımıza gelen arkadaş, dost, yakın ve konuklarımızdan yaka silkmemeliyiz. 4. 4
  Ziyaretçi
  Teşekkür ederim

 5. 5
  İlk Yolcu
  Bayan Üye
  Dost acı söyler.
  Dost sevilip güvenilen, yakın arkadaş, gönüldaş, iyi görüşülen kimsedir. Dostlar hiçbir çıkar kaygısı gütmeden yaklaşırlar insana. Düşman kimselerin aksine, insanın iyiliğini isterler. Sevinci paylaştıkları gibi üzüntüyü de paylaşırlar. Bu bakımdan dostlarımız olanlar eksikliklerimizi, kusurlarımızı, yanlışlıklarımızı yüzümüze karşı söylemekten çekinmezler. Bizi memnun etmek için değil doğruyu göstermek için konuşurlar. Amaçları bizi düzeltmek, acı da olsa gerçeği yüzümüze söylemektir. Bu bakımdan iyiliğimiz için söyledikleri sözlerden ötürü onlara kırılmamalıyız.

  Dost başa bakar, düşman ayağa.
  Temiz giyinip kuşanmak hem dost, hem de düşman için oldukça önemlidir. Bu durum başımızı yukarıda görmek isteyen dostlarımızı sevindirecek, ayağımızın kaymasını bekleyen düşmanlarımızı da kahredecektir.

  Dost dostun eyerlenmiş atıdır.
  Hakikî dost, dostunun en sıkışık zamanında yardımına koşmaya hazır durumda bekler.

  Dost ile ye, iç; alış veriş etme.
  Her türlü alış verişin temelinde çıkar yatar. Dolayısıyla çıkarların çatıştığı yerde tatsızlıkların baş göstermesi, giderek de dostluğu bozması mümkündür. O hâlde dostluklarını sürdürmek isteyen kimseler birbirleriyle alışveriş yaparken ya çok dikkatli olmalı, ya da alışveriş yapmaktan mümkün olduğunca kaçınmalıdırlar.

  Dost kara günde belli olur.
  Varlıklı, iyi, güzel ve mutlu günlerimizde bizimle dostluk kuran, arkadaşlık eden, yanımızdan ayrılmak istemeyen çok olur. Herkesin mutluluktan bir pay almaya çalıştığı böyle günlerimizde, etrafımızdaki bu kişilerin hepsine gerçek dost diyebilir miyiz? Kuşkusuz hayır. Bu ancak işlerimizin kötü gittiği, üzüntülerimizin arttığı, felâketlerin bizi boğmaya çalıştığı günlerimizde belli olur. İyi ve mutlu günlerimizde olduğu gibi, bizi kara günlerimizde de yalnız bırakmayan, sıkıntılarımızı paylaşan kişiler gerçek dostlarımızdır.

  Dostluk başka, alış veriş başka.
  Alış verişin temelinde çıkar, dostluğun temelinde ise fedakârlık yatar. Bunu bilip dost kalmak isteyenler alış verişlerini arkadaşlık ilişkisinden ayrı tutarlar. Bu kişiler arasındaki dostluk, birinin ötekine fedakârlık yapmasını gerekli kılmaz.

  Dostun attığı taş baş yarmaz.
  Dostun acı sözünden veya sert davranışından bize kötülük gelmez. Biliriz ki, onun bu yaptığı bizim iyiliğimiz içindir.

 6. 6
  Ziyaretçi
  dosluk başka alış veriş başka öyküsünü

 7. 7
  Ziyaretçi
  yaa ben öykü istiyorum atasözü ile ilgili ama bulamadım :( :( :( :( :( :( :( :( :(

 8. 8
  Ziyaretçi
  güzel de ben deyim arıyorum oda yok

 9. 9
  Ziyaretçi
  Teşekkürler,bana çok yardımcı oldu

 10. 10
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim siteniz çok güzel

 11. 11
  Ziyaretçi

  yaaa çok sağolun acildi

+ Yorum Gönder
dost acı söyler atasözünün hikayesi,  ATASÖZLERİHIKARE,  arkadaşlıkla ilgili atasözü ve hikayesi,  atasözleri ve hikayeleri,  dost acı söyler hikayesi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 43 kişi