Arkadaş İle İlgili Atasözü Çıkış Hikayeleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Arkadaş İle İlgili Atasözü Çıkış Hikayeleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Zulal
  Üye

  Cevap: Dost kara günde belli olur. Atasözünün çıkış hikayesi
  Eski zamanda veya yakın zamanda, tarihini tam olarak bilemediğimiz bir zamanda iki kardeş varmış. Birisi çok zengin birisi çok fakirmiş. Fakir olanın yedi çocuğu varmış ve gece gündüz demeden çalışıp ailesini kıt kanaat geçindirmeye çalışırmış. Zengin olan kardeş ise hiç çalışmıyormuş, zevk ve zenginlik içinde yaşıyormuş. Yan gelip yatarak göbeğini büyütüyormuş. Bütün işleri hizmetçileri yapıyormuş. Malı mülkü, koyunu çokmuş, fakat hiç çocuğu yokmuş. Bir çok arkadaşı varmış. Onları her zaman evine davet eder, yiyip içip iyice eğlenirlermiş.
  Onun güzel, tatlı sözlü, güler yüzlü ve zeki bir hanımı varmış. Kocasının, arkadaşlarını öz kardeşinden üstün tutmasından pek haz etmezmiş. Bu sebeple kocasının arkadaşlarına gösterdiği aşırı hürmetten rahatsızlık duyarmış. Bir gün kocasına:
  – Arkadaşlarınla yiyip içmektense kardeşine yiyecek bir şeyler versen, ona yardım etsen, onu zor durumdan kurtarsan daha iyi olmaz mı? ailesini geçindirmek için ellere muhtaç olmamak için gece gündüz demeden çalışıyor. Bizim kazancımızı ise huyunu suyunu bilmediğimiz insanlara yediriyorsun, demiş. Bunun üzerine kocası:
  – O benim arkadaşlarımın dengi değil, demiş.
  Sonra hanımı tekrar ona:
  – Sen, hastalandığın zaman o arkadaşların sana arka çıkacaklar mı? Yanına gelirler mi? diye sormuş.
  Kocası da:
  – Tabi ki arka çıkarlar! Tabi ki gelirler, demiş.
  Bu cevabı alan kadın kocasına söyleyecek söz bulamamış. Kocasının arkadaşlarını ve kardeşini denemek için hizmetçileri çağırıp:
  – Kocam sıtma hastalığına tutuldu, gidin kardeşine ve arkadaşlarına haber verin, demiş.
  Onlar da tez gitmişler tez dönmüşler.
  Zengin kardeşin arkadaşları:
  – Bize hastalık bulaşır, deyip gelmemişler; ama fakir kardeşi, bu haberi duyar duymaz işini bırakmış, çocukları ve hanımıyla gelmiş. Bunun üzerine zengin kardeş hiçbir şey söyleyememiş. Hanımı ise fakir kardeşin vefasına karşı irice bir koç kestirmiş, kayınına eltisine ve çocuklara yedirmiş, artan eti de hediye etmiş. Fakir olan kardeş, kardeşlik vazifesini yaptıktan sonra evine dönmüş. O döndükten sonra zengin kardeşe:
  – Dost kara günde belli olur, demek kalmış.

  Damlaya damlaya göl olur

  Küçük ve önemsiz gördüğümüz şeyler birikerek büyük şeyleri meydana getirirler. Olumlu veya olumsuz bütün durumlar için olağan bir durumdur. Bunun için küçüktür, azdır, önemsizdir deyip hiçbir şey gereksiz görülmemelidir; bunların önemi bilinmeli, gereksiz yere heba edilmemelidir.Zaten israf dinimizde haramdır. 3. 3
  Ziyaretçi
  hikaye için teşekkür ederim sayenizde ödevimi yaptım 4. 4
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim işime yradı

+ Yorum Gönder
üzüm üzüme baka baka kararır atasözünün çıkış hikayesi,  üzüm üzüme baka baka kararır atasözünün ortaya çıkış hikayesi,  dost kara günde belli olur atasözünün çıkış hikayesi,  dost kara günde belli olur atasözünün ortaya çıkış hikayesi,  üzüm üzüme baka baka kararır ile ilgili hikaye
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 17 kişi