Kortizon Yan Etkileri Ne Zaman Geçer Ve Vücuttan Nasıl Atılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kortizon Yan Etkileri Ne Zaman Geçer Ve Vücuttan Nasıl Atılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kortizon Yan Etkileri Ne Zaman Geçer Ve Vücuttan Nasıl Atılır
  Soru: kortizon yan etkileri ne zaman gecer ve vücuttan atılması (temizlenmesi ) nasıl olur. bu konuyla ilgili yardımcı beslenme şekli önerileri nelerdir ? 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Kortikosteroidlerin (Kortizon) Yan Etkileri

  Kortizon günlük tıbbi uygulamada oldukça sık kullanılan ilaçlardan birisi olup, doğru yerde, doğru zamanda, doğru miktarda ve doktor kontrolünde kullanıldığı zaman yan etkileri yok denecek kadar az olan ilaçlardır. Bir çok hastalıkta doğru kulanıldığında hem hasta hem de hekimin yüzünü güldüren bu ilaçların maalesef yanlış kullanımlar nedeni ile halk nezdinde kötü bir sabıka sicili vardır. Ancak gerçekten hekim kontrolünde kullanıldığında yan etkileri de göz önünde bulundurulduğunda mükemmel ilaçlardır. Bu vesile ile bu yazımızda kortizon tedavisinin yan etkilerini gözden geçirmek istedim.

  Kortizonlar, yüksek dozda, uzun bir süre kullanıldıklarında oldukça fazla sayıda ve ciddi yan etkiler oluşturabilirler. Bu yan etkiler şöyle sıralanabilir:

  İatrojenik (Tedaviye bağlı) Cushing Sendromu: Başlıca belirtileri; aydede yüzü, ense, omuzlar ve karında yağ toplanması, vücutta su ve tuz tutlumuna bağlı ödem ve tansiyon yükselmesi, ciltte incelme, ciltte mor çizgiler, vücutta sivilcelenme, kıllanmada artış, kemik erimesi, kaslarda erimedir. Kadınlarda ses kalınlaşması, saç dökülmesi olabilir.

  Psikolojik Bozukluklar: Ruhsal alevlenme, bazen depresyon olabilir. İntihar eğilimi görülebilir.

  Ülser Oluşumu ve Yara Nedbeleşmesinde Gecikme: Kortizon mide asit salgısını arttırırken, koruyucu mukus tabakasını da bozar. Ayrıca yara etrafında nedbe dokusunu oluşturacak olan hücrelerin de aktivitelerini azalttığı için ülser oluşumuna neden olurlar. Ayrıca derideki yaraların kapanmasında da gecikme olur.
  Enfeksiyon gelişiminin kolaylaşması: Özellikle virüs ve mantarlara ait enfeksiyon gelişimine bir yatkınlık olur. Tüberküloz (verem) mikrobunun tekrar alevlenerek hastalığın yeniden oluşmasına neden olur. Diğer bazı bakteriyel enfeksiyonlarında yayılmasına neden olabilir.

  Ciltte İncelme: Ağızdan, damardan veya kabadan uzun süreli tedavi sonucunda yaygın olarak oluşabilir. Lokal uygulamalarda da bölgesel olarak oluşabilir.
  Şeker Hastalığı Oluşumu: Kortizon, kan şekerinin kullanılmasını sağlayan hormon olan insülinin etkilerine zıt etki ederek kan şekerini yükseltir. Yatkın kişilerde şeker hastalığını aşikar hale getirebilirler. Şeker hastalığı aşikar olanlarda ise insülin ihtiyacını arttırırlar.

  Kas Hastalığı ve Halsizlik: Uzun süreli tedavilerde kaslarda erime yapar. Bu özellikle kol ve bacakların gövdeye yakın kısımlarında oluşur. Bu nedenlerde bu bölgedeki kaslarda güçsüzlük ortaya çıkar.

  Büyümede Gecikme: Çocuklarda uzun süreli kullanım büyüme ve gelişme gecikmesine neden olur. Kısa süreli tedavide bu tür sorunlar oluşmaz.
  Ödem: Kortizon vucütta su ve tuz tutulumuna neden olur. Su ve tuz tutlması özellikle böbrek hastalığı, kalp yetmezliği ve hipertansiyon hastalarında belirgin sorun yaratabilir.

  Göz: Lokal olarak göze uygulanmaları gözün kornea tabakasında ülsere neden olabilir. Bu kalıcı bulanık görmeye neden olabilir. Gerek lokal gerekse sistemik kullanımları göz içi basıncı arttırarak glokoma neden olabilir. Katarakta neden olabilir.
  Diğer Yan Etkileri: Kafa içi basıncın artması, kanın pıhtılaşma yeteneğinin artması, damar sertliği (ateroskleroz) gelişme hızının artması, impotans ve kadınlarda adetten kesilme oluşabilir. Ciltte telenjiektazi denilen yüzeyel damarların daha görünür hale gelmesine neden olabilir. Yüksek dozlarda kullanıldağında bazı kemiklerin bazı bölümlerinde ölüme neden olabilirler. Emziren kadınlarda ilacın süte geçebileceği ve bebek üzerinde yan etkiye neden olabileceği gerçeği sebebiyle bu kadınlarda günde 40 mg’ dan fazla kullanılmamalıdırlar. Ayrıca kortizon dozundan en az 4 saat geçtikten sonra emzirme yapılmalıdır.

  Gebelere Özgü Yan Etkileri: Gebelerde kullanıldığında çocuğun sakat olma riskine ait hayvan çalışmaları vardır. Bu çalışmalarda özellikle flor içeren kortizon preparatlarında bu risk görülse de uygun dozlarda ve florsüz kortizon preparatları kullanıldığında böyle bir risk kalmaz. Gebelerde de kortizon kullanımı gebelik seker hastalığının ortaya çıkma riskini artırır.

  Tüm bu yan etkiler yazının da başınında belirtildiği gibi ilaç doktor gözetiminde, uygun doz ve sürede kullanıldığında hemen hemen hiç görülmeyebilir. Önemli olan bu yan etkileri potansiyel bir risk olarak bilmek ve hekimin söylediği doz ve süreden fazla ilacı kullanmamaktır. Hastalık nedeni ile kullanılan kortizon hızlı sonuç vermesi ve bazı hastalarda ruhsal iyiliği de beraberinde getirmesi nedeni ile bir çeşit bağımlılık yapabilir. Bu nedenle ilacın bilinçsiz ve gereğinden çok ve uzun sürede kullanımı gündeme gelebilir. Hastanın yapacağı en büyük hata bu ilacı hekim önerisi dışında kullanmak olacaktır.
 3. 3
  Ziyaretçi
  kortizonu vücudunuzdan atamazsınız.
  çünkü normalde her insanda böbrek üstü bezleri tarafından kortizon salgılanır...eğer yeterli miktarda kortizon salgılanmazsa veya kortizon tamamen vücudunuzdan atılırsa ölürsünüz. 4. 4
  Ziyaretçi
  insan vücudu kortizonu en çok sabahları üretir. Sinir anında ise bu üretim normalin 10 katına kadar çıkar. Kortizon yapımı geçe yarısına doğru giderek azalır.
  Vücudun bu kendi kendine kortizon üretimi doğumdan sonraki üçüncü haftada başlar ve ölünceye kadar devam eder.

 5. 5
  Ziyaretçi
  On gunluk kortizon tedavisinden Sonra kac gun daha tuz kullanmamaliyim

 6. 6
  Hakan
  Administratör
  On gunluk kortizon tedavisinden Sonra kac gun daha tuz kullanmamaliyim
  En doğru bilgileriniz için aile hekiminize gitmeniz gerekmektedir.

 7. 7
  Ziyaretçi
  25 yıldır egzama hastasıyım birçok ilaç kullanıyorum ama en çok kullandığım ilaç elekon losyon ,elekon krem ,memekon losyon Vs kullandığım bu ilaçlar cushin sendromuna sebep olurmu çünkü son zamanlarda inanılmaz kilo aldım cevabınızı bekliyorum teşekkür ederim.

 8. 8
  Ziyaretçi
  2 aydir 20g kortizon ilaci kullaniyorum haftada 1 kezde aşim var 70 kg oldum her yerim bolan gibi sizce ne zaman normale girerim.

 9. 9
  Ziyaretçi
  Önce alerji için iğnesini 1 hafta sonrada yüz felci geçirdiğim için hapini kullandım ama vücudum özellikle ellerim ve ayaklarım çok sis hapı bırakmalı 1bucuk ay kadar oldu ama şişkinliğim hala geçmedi bu hep böylemi kalıcak yoksa sonra sonra düzelirmi

+ Yorum Gönder
kortizon yan etkileri ne zaman geçer,  kortizonun yan etkileri ne zaman geçer,  kortizon vücuttan ne kadar sürede atılır,  kortizon vücuttan nasıl atılır,  kortizonun etkisi ne zaman geçer
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi