Cumhuriyetle ilgili kompozisyon

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Cumhuriyetle ilgili kompozisyon ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  gFb-Mmth
  Özel Üye

  Cevap: Cumhuriyet, millet egemenliğine dayalı olan bir demokrasi şeklidir. Halkın kendi iradesi ile seçmiş olduğu temsilciler aracılığı ile yönetilir. Halk böylece egemenliğini elinde tutarak kendi kendini yönetmiş olur.

  Cumhurbaşkanı, başbakan ve bakanlar tarafından belirli bir süre içerisinde görevlerini yerine getirirler. Cumhuriyet, tek bir kişiye, zümreye yada bir hanedana bağlı olmayan kayıtsız şartsız millete ait olduğu bir yönetim şeklidir. Türkiye'de cumhuriyet rejimi 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edilerek uygulanmaya başlandı. Bu tarihten itibaren cumhuriyet ile birlikte Atatürk'ün Türkiye için tasarlamış olduğu ilkelerin de yolunu açmış oldu. Çünkü cumhuriyet diğer ilkeler ile iç içedir. Böylece Türkiye çağdaş bir ülke olma düzeyine yükselmiştir. Toplumdaki tüm ayrıcalıklar kalktı, vatandaşlar devlet yönetimine eşit olarak katılma imkanı buldu. Cumhuriyet, milliyetçi, halkçı, laik, inkılapçı gibi özellikleri barındıran bir yönetim şeklidir. Cumhuriyet milleti için her türlü yeniliğe açık, aydınlık, çağdaş, akılcı, bilimci bir görüşü benimsemektedir. Mandaterlik ve yarı sömürge olmayı reddeden ve kendini yöneten ve geliştirmeyi hedefleyen bir milleti temsil eder. Atatürk Bir sözünde şunları söylemiştir. "Kıvançla görmekteyiz ki cumhuriyet rejimi, yurdumuzda huzur ve sakinliğin iyi şekilde yerleşmesini sağlamıştır. Vatandaşlar ve yurtta oturanlar, cumhuriyet kanunlarının eşit şartları altında, kendileri için hazırlanan hürriyet, refah ve mutluluk imkanlarından en iyi bir biçimde yararlanmaktadırlar." Demiştir.


  29 Ekim 1923 tarihinde kabul edilen Cumhuriyet, her yıl 29 Ekim günleri Cumhuriyet bayramı olarak kutlanmakta ve her daim kutlanmaya devam edecektir. 3. 3
  can_kuzu
  Üye
  Cumhuriyetle ilgili kompozisyon için teşekkür ederim. 4. 4
  Ziyaretçi
  Bu yazı birazcık cumhuriyetin tanımına kaçmış .Birazcıkda kendi fikirlerinizi yazsaydınız yani cumhuriyet olmasaydı şöyle olurdu falan diye ya da Atatürk'ün cumhuriyet hakkında söylediği sözlerden bahsetseydiniz daha da güzel olabilirdi.

 5. 5
  Ziyaretçi
  bence çok güzel bir yazı

+ Yorum Gönder
cumhuriyet olmasaydı ne olurdu kompozisyon,  cumhuriyetin getirdikleri ile ilgili kompozisyon,  cumhuriyetle ilgili kompozisyon,  cumhuriyet ile ilgili kompozisyon,  cumhuriyet olmasaydı ile ilgili kompozisyon
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi