Kanda Protein Eksikiği Nedir? Nelere Sebep Olur? tüberkiloz Olabilirmi? kansele Alakası Varmıdır? çareleri Nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kanda Protein Eksikiği Nedir? Nelere Sebep Olur? tüberkiloz Olabilirmi? kansele Alakası Varmıdır? çareleri Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kanda Protein Eksikiği Nedir? Nelere Sebep Olur? tüberkiloz Olabilirmi? kansele Alakası Varmıdır? çareleri Nelerdir

 2. 2
  gFb-Mmth
  Özel Üye

  Cevap: Protein Eksikliği; Protein eksikliğinde vücut kendi dokularını kullanır. Sonuçta büyüme durur, ağırlık azalır. Ayrıca, vücudumuzda doku, hücre, enzim gibi protein kapsayan tüm elemanların etkinliği azalır veya kaybolur. Hastalıklara yakalanma riski artar.

  Protein kaynağı olan gıdaların pahalı olması ve zor bulunması nedeniyle, en az bir miktar ile yüksek etkinlik sağlanılması istenilmekteyse, iyi kalite protein alınmalıdır, özellikle büyüme ve gelişme döneminde, protein gereksiniminin yüksek olduğu çocukluk çağında, yetersiz ve/veya düşük kalite protein alınması önemli sorunlara neden olmaktadır.

  Proteinin kısıtlı alınmasına karşın, kalorisi yüksek olan şeker, nişasta ile beslenenlerde kuvaşiorkor hastalığı belirir.

  Kalorinin proteine göre daha kısıtlı alınması durumunda ise marasmus hastalığı oluşur.

  Ülkemizde sıklıkla, protein eksikliği enerji eksikliği ile birlikte görülür.
  0-6 yaş arası eksik protein alımı henüz beyin gelişiminin tamamlanmadığı devre olduğundan zekâ geriliğine yol açabilir. Protein kan hücreleri ve hemoglobin için de gereklidir.
 3. 3
  kitap_kurdu
  Üye
  TeşekkürLer Bilgi için :) :D+ Yorum Gönder
kanda protein eksikliği,  kanda protein düşüklüğü,  kandaki protein eksikliği,  kanda protein düşüklüğü nedir,  protein eksikliği nelere sebep olur
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi