Kan Nasıl Temizlenir ? Akciğerlerde Kanın Temizlenmesi hakkında

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kan Nasıl Temizlenir ? Akciğerlerde Kanın Temizlenmesi hakkında ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye


  Kan Nasıl Temizlenir ? Akciğerlerde Kanın Temizlenmesi hakkında
  Soru: Kan Nasıl Temizlenir ? - Kanın Temizlenmesi - Akciğerlerde Kanın Temizlenmesi - Küçük Kan Dolaşımı - Kan Nasıl Temizlenir - Küçük Kan Dolaşımı Hakkında


  Alyuvarın yolculuğa başlayıp bütün vücudu katetmesinin ardından yaklaşık 40 saniye geçmiştir. Alyuvar hücresi artık başladığı yerde yani kalptedir. Bu defa karbondioksit dolu kirli bir kan içinde dolaşmaktadır. Ancak bu kanın temizlenmesi şarttır. İşte bu nedenle alyuvar hücresi “küçük kan dolaşımı” adı verilen bu yeni yolculuğa başlamak üzere sağ kulakçıktaki yerini alır.

  Yolculuğunun daha ilk başında yaşadıklarını bu defa da kalbin sağ tarafında yaşamak zorundadır. Sağ kulakçıktaki kapağın açılması ile birlikte yanındaki diğer arkadaşlarıyla sağ karıncığa geçer. Sağ karıncığa geçmesiyle üzerindeki kapak artık kapanmıştır. Geri dönmesi imkansızdır. Sağ karıncığın içinde oldukça kısa bir süre kalır ve hemen ardından ikinci kapak akciğerlere doğru giden anayolu açar. İkinci yolculuk başlamıştır. Ancak bu diğerinden daha kısadır. İşte bu nedenle “küçük dolaşım” olarak isimlendirilir.
  Dolaşım sistemi içinde oksijen akciğerlerden dokulara taşınır. Karbondioksit ise dokulardan akciğerlere taşınır. Glikoz bağırsaklar tarafından emilir ve geçici olarak karaciğerde glikojen olarak depo edilir. Daha sonra buradan dokulara gönderilir. Bu kusursuz iş bölümü Allah’ın eserlerindeki kusursuzluğu bir kez daha göstermektedir.

  Sağ kulakçıktan pompalanan kan akciğer atardamarına ulaşır. Akciğer atardamarı kalpten çıktıktan sonra ikiye ayrılarak sağ ve sol akciğere kollar gönderir. Akciğerlere giren bu damarlar akciğerlerin içinde oksijen ile karbondioksitin yer değiştirdiği hava kesecikleri olan alveollerin çeperinde çeşitli kılcal damarlara ayrılır. Burada kirli kandaki karbondioksit alveollere alveollerdeki oksijen ise kana geçer. Temizlenen kan akciğer toplardamarı ile kalbin sol kulakçığına yani yolculuğun ilk başladığı yere getirilir. Bir toplardamarın ilk defa olarak temiz kan taşıması durumu bu şekilde gerçekleşmektedir.
  Dışarıdan gelen hava akciğerlere bronşlar yolu ile dolar. Bronşlar akciğere girdiklerinde ise çeşitli kollara ayrılırlar. Alveoller işte bu kollardır. Akciğerlerin içinde hava ile dolu olarak 300 milyon alveol bulunmaktadır. Bunların tümünün çeperi oksijen-karbondioksit alışverişini gerçekleştirecek kılcal damarlarla çevrilidir. Buradan yola çıkarak sadece akciğerlerdeki kılcal damarların çapını tahmin etmek zor değildir. Alveollerin yüzey alanları yaklaşık 230 m2′dir. Bu miktar bir tenis kortunun büyüklüğüne eşit bir büyüklüktür. Milimetrenin milyonda biri kalınlığındaki duvarları ile kılcal damarlar ve alveoller bizler için hayati öneme sahip görevlerini yerine getirirler.116
  Akciğerlerde gerçekleştirilen bu gaz alışverişi gerçekten de mucizevidir. Akciğer her dakika 56×1021 (56 sayısının yanına 21 sıfır getirilmesi ile oluşan sayı - 56 septrilyon) oksijen atomunu hücrelere ulaştırır.117 Yapmamız gereken tek şey nefes almaktır. Günlük hayatımızı devam ettirirken içimize çektiğimiz bir miktar hava ile akciğerlerimizde bu muazzam gaz değişimi müthiş bir hızla gerçekleşir. Bu alışveriş sonrasında artık oksijen yüklenmiş olan küçük alyuvar hücremiz yolculuğunun ilk başına dönmüş dokulara oksijen taşımak için sol kulakçıktaki yerini almıştır. Sayfalardır sadece genel hatları ile anlattığımız bu muazzam yolculuk ise bir dakikadan daha az sürmüştür.
  Alveoller hava ile kılcal damarlardaki kan arasındaki bariyerin toplam kalınlığı 4 mikrometredir. Bu kalınlık tek bir alyuvar hücresinin yarıçapı kadardır. Bu bariyerdeki aşırı incelik iki yöne doğru gerçekleşen gaz alışverişinin oldukça hızlı ve etkili olduğunu göstermektedir.
  Şu önemli detayı hatırlatmakta fayda vardır. Eğer kılcal damarlar alveollerden bir miktar uzak olsalar bu önemli alışverişin gerçekleşmesi imkansızlaşır. Onların hemen alveollerin yakınında yer almaları satırlardır defalarca karşılaştığımız ve hayranlık duyduğumuz mükemmel bir tasarım örneğinden başka bir şey değildir. Değil bir tesadüfi olay planlar yapabilen düşünüp tasarlayan aklını kullanabilen bir insan bile bedenin her noktasında varlığını açıkça gösteren bu kusursuz tasarımı gerçekleştirebilme yeteneğine sahip değildir. Bu eser müthiş bir Aklın büyük ve Yüce bir Kudretin eseridir. İşte Allah bize Kendisi’ni bu önemli yaratılış delilleriyle tanıtır. Düşünüp anlayabilen bir insan için Allah’ın eserlerini görmek oldukça kolaydır. Allah

  Kuran’da bu önemli gerçeği şöyle bildirmiştir:
  Allah herşeyin Yaratıcısı’dır. O herşey üzerinde Vekil’dir. Göklerin ve yerin anahtarları O’nundur. Allah’ın ayetlerine (karşı) inkar edenler ise; işte onlar hüsrana uğrayanlardır. (Zümer Suresi 62-63)
  ? 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Bilgiler için teşekkürler kardeş.+ Yorum Gönder
insan kanı nasıl temizlenir,  kan nerede ve nas,  kandaki virüs nasıl temizlenir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi