İşgallere karşı ilk direniş milli mücadele

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İşgallere karşı ilk direniş milli mücadele ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İşgallere karşı ilk direniş milli mücadele

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: İŞGALLERE KARŞI İLK DİRENİŞ VE İŞGALLERE KARŞI İLK DİRENİŞİN ÖZELLİKLERİ

  İtilaf Devletleri, Mondros Ateşkes Anlaşması maddelerine dayanarak ülkemizin birçok bölgesini işgal ettiler.

  Türk halkı, Trablusgarp, iki Balkan savaşı ve bir Dünya savaşı sonunda yorgun ve yoksul düşmüştü. Osmanlı orduları terhis edilmiş, silahlarına cephanelerine el konulmuştu. Halkımızın çaresizliği, İtilaf Devletlerinin cesaretini artırıyordu. Önceleri Avrupa'yı titreten Osmanlı Devleti şimdi çok güç durumda idi. İtilaf Devletleri geçmişten gelen büyük bir kinle işgallere başladılar. Ancak bu işgallere cevap çok gecikmeyecekti. Türk halkı şanlı tarihinden aldığı inanç ve kuvvetle harekete geçti.

  İşgallere ilk direniş Güney Cephesi'nde Hatay'ın Dörtyol ilçesinde başladı. (19 Aralık 1918) Halk Fransızlara silahla karşı koydu.

  İzmir'in Yunanlılar tarafından işgalinin ardından Batı Cephesi'nde direniş başladı. İlk direniş Ayvalık'ta başladı. Bergama'da, Soma'da, Aydın ve Nazilli'de halk Yunanlılara karşı koymaya başladı. Ödemiş'in işgali sırasında Yunanlılarla “İlk Kurşun Savaşı” adı verilen savaş yapıldı.


  Hasan tahsin

  İzmir Basını'nın gururla andığı sembolü Şehit Gazeteci Hasan Tahsin aynı zamanda Türk Kurtuluş Hareketinin ilk kurşununu sıkarak bir milletin destanını başlattı.

  1919 Yılı 15 Mayıs'ında İzmir Limanını dolduran Yunan Donanmasının içinden karaya ayak basmak için sabırsızlanan Yunan Efzun alayını yaşlı gözlerle izleyen İzmirliler, tarihin en karagününü yaşıyordu. Mavi - Beyaz bayraklarla donatılmış Kordonboyu o sabah hiç de ışıldamıyordu. Rum kızları eteklerini savurarak şarkılar söyleyip dans ederken ,Yunan Efzun Alayı karaya ayakbastı. Bando önde Başpapaz Hristamos önderliğindeki Efzun Alayı arkada Kordon boyunda gövdegösterisine başlamıştı. Hemen orada bir kıraathanede saçları dağınık esmer tenı güneşten iyiceyanmış bir genç kendi kendine söyleniyordu 'Kollarını sallaya sallaya mı girecekler? Olmaz... Olamaz ki. Sonunda ölüm var .. Kan var. .Bunu anlamalılar.

  Bu genç Selanik'ten İzmir'e göç etmiş , Recep oğlu Osman Nevres beyden başkası değildi.Hasan Tahsin takma adını kullanıyordu. Selanik'te 1888 'de dünyaya gelen Hasan Tahsin orada Fevziye Lisesi'ni bitirdi. Devlet sınavını kazanıp Paris'te Sourbonne Üniversitesi Siyasi İlimlerAkademisi'ni bitirdi. İstanbul'a döndükten sonra, Osmanlı Devleti aleyhine Balkanları karıştıranİngiliz Buxton kardeşlerin bu faaliyetlerini önlemekle görevlendirildi. Buxton kardeşlere Bükreş'te birtünelde suikast düzenleyen Hasan Tahsin 10 yıla mahkum edildi. Birinci Dünya Savaşında, Bükreş'in Osmanlı Devleti ve müttefik Almanya tarafından alınmasından sonra , 2 yıl hapis yattığıbu yerden 1916 yılında kurtuldu. Mütarekenin karanlık günlerinde İzmir'e geldi. Osmanlı Sulh veSelamet Cemiyeti'nin sözcülüğünü yapan Hukuk-u Beşer (İnsan Hakları) Gazetesi'nin başyazarlığınıyapmaya başladı.

  Hukuk-u Beşer Gazetesi'nin başyazarı vatanperver Hasan Tahsin takma isimli Osman Nevres ogüne kadar kalemiyle , eylemleriyle bu istila akıbetini göstermeye çalışmış bir gazeteciydi. İştekorktuğu başına gelmiş , Efzun Alayı Kordonboyunda zafer çığlıkları atıyordu.Birden yerinden fırladı,aynı anda kendisini Yunan işgal askerlerinin karşısında buldu. Az önce kalemini hırsla kıranparmakları arasındaki Rovelver silahı ile ilk kurşunu attı. Kalabalığı yarıp tek başına fırlayan uzunboylu siyah elbiseli adamın attığıilk kurşun Efzun Alayının sancaktarını yere serdi. Sancaktar boğukbir sesle yere yıkılırken, o elindeki Rovelverle peşi sıra kurşun sıkmaya başladı. Hiç beklenmedik buateş karşısında, önce paniğe uğrayan Yunanlılar gerilediler , peşlerindeki Rum kalabalığıarasından denize düşenler görüldü. Fakat karşılarında ateş edenin yalnızca bir kişi olduğunu farkedenYunan Efzun Alayı hemen karşı ateşe başladı. Silahlardaki kurşunlar biten Hasan Tahsin, süngüdarbeleriyle şehit edildi. Hırslarını Hasan Tahsin'in vücudunu paramparça etmekle de alamayanEfzunlar, bu defa sağa sola tüfekle, mitralyözle ateşe başladılar, hatta denizden Yunan torpidolarıda ateşe katıldı. Bu sırada sivil halk arasından çok sayıda can veren oldu.

  Hasan Tahsin şehit edildiğinde 31 yaşındaydı. Güler yüzlü, neşeli bir vatansever olaraktanımlanan Hasan Tahsin, işgal acısına dayanamayan yüreğinin sesini dinleyip tek başına da olsa bir alaya savaş açacak kadar cesurdu. Atılan bu kurşun Türk Kurtuluş Savaşının meşalesiniyakarken, bütün dünyada Türk ulusunun bu işgali hazmedemeyeceğinin mesajını veriyordu.

  Bugün Konak Meydanı'nda bir elinde bayrağı diğer elinde Rovelveri ile anıtlaşan bu genç,TürkBasınının bir sembolü olarak tarihe gülümsüyor. 3. 3
  Ziyaretçi
  yaşasın milli mücadele+ Yorum Gönder
işgallere karşı ilk direniş,  batı cephesinde yunanlılara ilk kurşun sıkan kişi kimdir,  batı cephesinde yunanlılara ilk kurşunu sıkan kişi kimdir,  batı cephesinde yunanlılara ilk kurşun sıkan kişi,  isgallere karsi ilk direnis
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi