Güzel sanat dallarından birinin eser olarak kabul edilebilmesi için gerçeği aşamaları araştırınız

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Güzel sanat dallarından birinin eser olarak kabul edilebilmesi için gerçeği aşamaları araştırınız ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Güzel sanat dallarından birinin eser olarak kabul edilebilmesi için gerçeği aşamaları araştırınız

 2. 2
  DOLUNAY
  Özel Üye

  Cevap: BİR EDEBİYAT YAZISININ ESER OLARAK KABUL EDİLMESİNİN AŞAMALARI

  Her hangi bir şiir, bir düz yazı yazabilmeyi herkes yapabilir. Önemli olan, onun bir eser, güzel sanat eseri olmasıdır ve bu eseri yaratmanın da bazı aşamaları vardır. Yaratıcılık, duygu ve düşünce gerektiren bir eser yazmanın aşamaları şöyledir:
  1)ilk olarak, yapacağımız sanat eserine gönülden değer vermemiz ve yapabileceğimize “inanmamız” gerekir.
  2)daha sonra yapacağımız eserinin konu aldığı sanat dalıyla ilgili yoğun bir araştırma yapmamız gerekir. Bu bize yaptığımız araştırmada o sanatın tarihinde ve günümüzde kullanılmış ve kullanılan bazı yöntemler hakkında bilgi verir.
  3)hayatın gündemini veya geçmişteki olayları ele alarak bu olayları yapacağımız esere yansıtmamız gerekir. Ele aldığımız bu konuları eserde “gizli” ve “dolaylı” bir şekilde belirtmemiz gerekir. Bu eseri okuyan insanların eseri okurken düşünmelerini gerektirmesini sağlar ve her zaman düşünce gerektiren eserler daha önemli ve değerlerdir. Mesela Osman Hamdi beyin bir eseri olan kaplumbağa terbiyecisi resmi insana düşünme ve anlama gerektiren bir eserdir. Bu eserde insanın çağdaşlaşması ele alınmıştır.
  4) daha sonra edebiyat sanatıyla ilişkili bir sürü kitaplar, antolojiler ve yazılar okumak gerekir. Çünkü başka yazarların yorumları bize fikirler verir. Fakat yanlış anlaşılmasın! Başka yazarın yorumunun tamamını almamalıyız. Sadece yazıda ele alınan konu hakkında ve sanatçının yapmış olduğu yorum tarzı hakkında fikir edinebiliriz.
  5)Önemli olan başka bir konu ise yaptığımız eser veya eserleri kendimize meslek malzemesi etmemeliyiz.bu zanaatkarcılık olur.
  6)son olarak yazdığımız edebi yapıtı yapılan yarışmalara, sergilere veya yapıtın ait olduğu sanat dalıyla alakalı olan kurumlara verilmesi gerekir. 3. 3
  Ziyaretçi
  araştırmalara yardımcı oldunuz sağolun+ Yorum Gönder
güzel sanat dallarından birine ait bir eserin kim tarafından yapıldığı,  görsel sanatların dallarını araştırınız,  güzel sanat dallarına ait eserler,  güzel sanat dallarından birine ait bir eserin kim tarafından ve ne zaman yapıldı,  güzel sanat dallarından birine ait bir eserin kim tarafından ve ne zaman yapıldığını araştırınız
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi